Polacy na czasie z trendami ogrodowymi
Na przestrzeni kilku ostatnich lat Polacy zmienili sposób postrzegania przydomowego ogrodu. Obecnie coraz bardziej zwracamy uwagę, aby jego wygląd odpowiadał określonemu stylowi w architekturze czy chociażby nawiązywał do modnych rozwiązań i najnowszych inspiracji ogrodniczych. Coraz więcej osób przy aranżacji swoich ogrodów korzysta również z pomocy architekta krajobrazu - 14%, co jest tylko potwierdzeniem tezy, że Polacy chcą być na bieżąco z aktualnymi trendami. Na co warto postawić przy projektowaniu ogrodu? Poniżej najmodniejsze i najchętniej stosowane rozwiązania w architekturze ogrodowej.
Z raportu przeprowadzonego przez portal Homebook.pl wynika, że ankietowani wiedzą dokładnie, w jakim stylu chcieliby urządzić swój ogród. Nadal bardzo popularny jest styl rustykalny (wiejski) - 39% respondentów, jednak aż 28% marzy o ogrodzie w stylu nowoczesnym. W nowoczesnej przestrzeni najistotniejsze jest zachowanie minimalizmu kompozycyjnego - ogród nie stanowi dominanty przestrzennej, ale pełni rolę elementu architektonicznej kompozycji domu, podkreślając jedynie jego estetyczne walory. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe m.in. dzięki zastosowaniu materiałów nawiązujących do wyglądu budynku.
- Do nowoczesnych domów doskonale pasują wielkoformatowe płyty betonowe charakteryzujące się geometryczną formą kwadratów lub prostokątów. Odpowiedzią firmy Jadar na ten najnowszy trend są płyty Megan dostępne w różnorodnych wymiarach i dwóch odcieniach kolorystycznych. W minimalistyczny styl wpisują się również szklane balustrady tarasów lub metalowe konstrukcje małej architektury ogrodowej, np. pergole ze stali obsadzone pnącymi roślinami - mówi Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar Sp. z o.o.
Beton w nowoczesnej odsłonie
Niemal 93% ankietowanych w raporcie „Jaki ogród mają Polacy” traktuje go jako strefę wypoczynkową, dlatego tak ważne jest zapewnienie w tym miejscu kameralności, którą można osiągnąć przy pomocy betonu będącego niewątpliwie największym trendem tego sezonu. Z tego wyjątkowego materiału można stworzyć niepowtarzalne kompozycje ogrodowe.
- Taras czy altanę można odgrodzić poprzez użycie gotowych elementów w postaci donic z roślinnością, palisad oraz cegieł betonowych. Istnieją też inne sposoby na wykorzystanie elementów betonowych. Donicę dekoracyjną można zaadoptować na stolik, z palisad łupanych stworzyć nowoczesną ławkę, a duże powierzchnie płyt betonowych wykorzystać jako blat na stół. Te wszystkie rozwiązania pokazaliśmy w niedawno otwartym ogrodzie wystawowym w Grójcu - mówi Aleksandra Skwira.
Moda na ekologiczne nawierzchnie
Postawy proekologiczne obecne już we wszystkich dziedzinach życia Polaków przeniknęły także do branży budowlanej. W trosce o środowisko naturalne i potrzeby klientów powstają materiały produkowane w technologii ekologicznej z udziałem surowców naturalnych. Nawierzchnie zbudowane z naturalnych, przyjaznych dla otoczenia komponentów mogą stanowić powierzchnię biologicznie czynną.
- W ofercie firmy Jadar wszystkie linie produktów powstają z naturalnych komponentów, a ich cechą charakterystyczną są duże wolne przestrzenie ułatwiające przepływ wody do gruntu. Dzięki temu kostki i płyty tworzą nawierzchnię biologiczne czynną. Ponadto wszystkie produkty oferowane przez spółkę objęte są 10-letnią gwarancją użytkowania - podsumowuje Aleksandra Skwira.
źródło: jadar/pieknydom24.pl