piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Pokój ucznia na szóstkę!

Pokój ucznia na szóstkę!

MEBLE / Meble / 2020-09-04 14:43:36

Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny? Trudno przewidzieć, czy po wakacjach dzieci będą widywać swoich kolegów w szkolnych ławkach, czy też znów będą musiały spotykać się za pośrednictwem internetowych platform. Tym bardziej warto zadbać o to, żeby ich miejsce pracy w domu było przyjazne, funkcjonalne, po prostu fajne. To ostatni dzwonek!

Polecane sklepy

allegroHauz

Niezależnie od tego czy nasze dziecko dopiero rozpoczyna swoją przygodę z edukacją czy też przymierza się do matury, z pewnością doceni pokój, w którym odnajdzie swoje miejsce nie tylko do nauki, ale też zabawy czy odpoczynku. Oczywistym jest, że inne potrzeby ma pierwszoklasista, a inne nastolatek, ale bez względu na wiek mieszkańca, w takim pokoju nie może zabraknąć mebli dopasowanych do potrzeb i trybu życia każdego z nich.  W dobrze zorganizowanym wnętrzu powinno więc znaleźć się ergonomiczne biurko i krzesło, praktyczne regały, spersonalizowana szafa oraz wygodne łóżko. To naprawdę „must have” pokoju dla ucznia. Eksperci Grupy Komandor doradzają, czym kierować się organizując przestrzeń dla dziecka w wieku szkolnym.

Matma i manga, czyli strefa do pracy

Biurko, krzesło, regał z książkami – tego zabraknąć nie może. Nie tylko by odrabiać tam lekcje czy przygotowywać się do klasówek, ale też rozwijać swoje pasje i znajomości – projektować komiksy albo kontaktować się poprzez wirtualną rzeczywistość z rówieśnikami. Dobrze jest zaaranżować to kluczowe miejsce przy oknie z dostępem do jak największej ilości naturalnego światła. Minimalna długość blatu powinna wynosić około 100-120 cm, natomiast głębokość – około 60-90 cm. Często rozmiar takiego mebla musimy uzależnić do wielkości pokoju dziecka, dlatego idealnym rozwiązaniem okazuje się wykonanie go na wymiar, w czym specjalizuje się marka Komandor. Dzięki temu można również dowolnie skonfigurować jego kolorystykę i układ, zdecydować czy wybrać prawostronny czy lewostronny wariant, określić liczbę szuflad oraz rodzaj półek, np. zaplanować wysuwaną półkę pod klawiaturę.

Wysokość biurka i krzesła należy natomiast uzależnić od wzrostu dziecka, według poniższych wytycznych:

    98-112 cm wzrostu - siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm,

    121-127 cm wzrostu - odpowiednio 30 cm/52 cm od podłogi,

    127-142 cm wzrostu - 34 cm/58 cm od podłogi,

    142-157 cm wzrostu - 38 cm/64 cm od podłogi,

    157-172 cm wzrostu - 42 cm/70 cm od podłogi.

Dla zachowania prawidłowej pozycji podczas prac domowych konieczne jest także właściwe krzesło, które pozwoli uniknąć wad postawy i przemęczenia u dziecka. Odpowiednie krzesło powinno być wygodne oraz wyposażone w podłokietniki, co jest ważne i dla rąk, i dla kręgosłupa. Dopełnienie tej strefy stanowią regały, gdzie zarówno w szufladach, jak i na półkach, uczeń będzie mógł przechowywać zeszyty, książki i szkolne akcesoria. Na blacie powinna z kolei znaleźć się lampka o odpowiedniej mocy i barwie tak, by emitowane przez nią światło nie męczyło oczu, a wieczorami tworzyło odpowiedni klimat przed snem czy podczas słuchania muzyki.

Chill zone, czyli strefa relaksu

Nie samą pracą młody człowiek żyje, dlatego oprócz kącika do nauki nie może zabraknąć przestrzeni do odpoczynku i zabawy. Podczas jej urządzania warto kierować się wiekiem i potrzebami dziecka. Nastolatek w swoim pokoju doceni miejsce, w którym zasiądzie wspólnie ze znajomymi, z kolei dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edukacją – kącik do zabawy. Tym sposobem, początkujący uczeń nie zniechęci do nauki i stopniowo będzie się wdrażał w nowe obowiązki. Wśród podstawowego wyposażenia pokoju musi znaleźć się też pojemna szafa, którą można wykonać na zamówienie. To świetny pomysł na spójne urządzenie pokoju dla ucznia oraz trafienie z kolorystyką i wzornictwem w gust dziecka. Rozwiązaniem, które na pewno spotka się z jego aprobatą, będzie przeniesienie ulubionych motywów na fronty szafy. Niezależnie od tego, czy są to postaci z bajek, znany wokalista czy gwiazda futbolu – taka personalizacja pokoju pod kątem pasji dziecka sprawi, że będzie on bliższy właścicielowi. Aby szafa zyskała z kolei na funkcjonalności i pomieściła jak najwięcej rzeczy, należy wyposażyć ją w odpowiednie akcesoria i podzielić na strefy. To ułatwi porządkowanie ubrań i innych przedmiotów i przysłuży się zachowaniu porządku w pokoju.

Wybierając łóżko kierujmy się natomiast wzrostem dziecka oraz jego preferencjami, jeśli chodzi o stopień twardości materaca. Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla tak młodych osób, ponieważ w dużej mierze przekłada się na ich dobre samopoczucie i koncentrację. Zawsze lepiej wykonać łóżko większe, do którego dziecko dorośnie, niż co roku zmieniać je na nowe. Warto wspomnieć też, że łóżka wykonane przez Komandora na wymiar mogą mieć dowolnie zaprojektowane dodatkowe miejsca do przechowywania, jak wysuwne szuflady czy boczne półki. Dzięki temu dziecko będzie miało potrzebne rzeczy pod ręką, a wolne schowki zawsze znajdą swoje zastosowanie, bo praktyczne łóżko to nie tylko miejsce snu, ale też zabawy, pogaduch z przyjaciółkami czy chilloutu przy muzyce. Po wyposażeniu w ten sposób pokoju ucznia, można zacząć odliczać czas do pierwszego dzwonka. Trzy, dwa, jeden…

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe