piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Pogoda na termomodernizację

Pogoda na termomodernizację

WYKOŃCZENIE / Materiały budowlane / 2018-05-09 10:19:36

Wiosna jest uważana za idealny czas na ocieplanie budynków w technologii ETICS, ale warto zachować czujność, gdyż zmienna w tym okresie pogoda może wpłynąć na finalny rezultat prac. Realizacja ocieplenia to jednak tylko finalny etap całego procesu, co warto wiedzieć, by odpowiednio się do niej przygotować?

Polecane sklepy

PraktikerBricomanLeroy MerlinCastoramaBrico DepotallegroRuukki Express

Wczesna wiosna jest uważana za początek sezonu, w którym można już bezpiecznie wykonywać prace budowlane na zewnątrz, jednak w tym roku utrzymujące się jeszcze do końca marca mrozy i opady śniegu sprawiły, że plany związane z inwestycjami ociepleniowymi musiały zostać odłożone na kolejne miesiące. Dopuszczalne temperatury powietrza, w których mogą być wykonywane prace metodą lekką mokrą zawierają się bowiem w granicach od 5 do 25ºC. Kwiecień i maj przyniosły letnią pogodę, jednak zbyt intensywne nasłonecznienie również nie sprzyja układaniu styropianu na elewacji. Jak zatem zadbać o prawidłowy rezultat prac termoizolacyjnych?

  • Słoneczna pogoda niewskazana

Ekspozycja na intensywne promieniowanie słoneczne wpływa negatywnie na właściwości materiałów. Dotyczy to zarówno stosowanych w technologii ETICS klejów i tynków nakładanych cienkowarstwowo, jak i płyt styropianowych, zwłaszcza tych z dodatkiem grafitu. Zasadniczo prac ociepleniowych nie powinno się przeprowadzać na podłożu, którego temperatura przekracza 30ºC. W takich warunkach może bowiem dochodzić do zbyt szybkiego odparowywania wody i zaburzenia procesu wiązania spoiw, co powoduje ryzyko powstawania spękań lub przebarwień na elewacji.

- Jeśli prace są zaplanowane na okres cechujący się wysokimi temperaturami i dużym nasłonecznieniem, najlepiej przeprowadzać montaż płyt styropianowych z samego rana i wieczorem. Elewację należy przez cały czas chronić przed bezpośrednim wpływem słońca, stosując siatkę – mówi Cezary Bieżoński, Regionalny Menedżer ds. Sprzedaży w firmie Knauf Therm.

Bezpośrednie oddziaływanie słońca jest szkodliwe także dla styropianu grafitowego, który ze względu na swój ciemny kolor ulega nagrzewaniu, co może powodować jego odkształcanie i zmianę wymiarów. Dlatego materiały budowlane należy składować w zacienionym miejscu. Producenci styropianu starają się jednak zniwelować ten problem, stosując różne rozwiązania technologiczne. Przykładem takiego udoskonalenia jest np. styropian elewacyjny EPS z domieszką grafitu ETIXX, wytwarzany metodą formowania ciśnieniowego w prasie. Dzięki zastosowaniu takiej technologii produkcji materiał posiada jaśniejszy kolor niż płyty cięte drutem z bloku, dzięki czemu mniej się nagrzewa pod wpływem promieni słonecznych. Naprężenia wywołane zmianami temperatur dodatkowo redukują poprzeczne i podłużne żłobienia w strukturze płyt, co poprawia ich stabilność wymiarową. Prac związanych z montażem ocieplenia nie należy przeprowadzać także w czasie deszczu. Co prawda styropian jest odporny na wilgoć, jednak jakiekolwiek zawilgocenie ściany może doprowadzić do osłabienia właściwości wiążących kleju i zatrzymania wilgoci pod warstwą termoizolacji. Jeśli prace przypadają na deszczowe dni, najlepiej odłożyć je do momentu poprawy pogody i wyschnięcia ścian

  • Jaki rodzaj i jaka grubość styropianu?

Takie pytanie zadają sobie wszyscy inwestorzy, którzy planują termomodernizację fasady budynku. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż prawidłowy dobór rodzaju i grubości materiału termoizolacyjnego zależy od indywidualnego przypadku i należy go poprzedzić odpowiednią analizą, z uwzględnieniem obliczeń cieplno-wilgotnościowych i spodziewanych oszczędności. Materiałem, który znajduje zastosowanie w ponad 80% procent przypadków ociepleń ścian zewnętrznych, jest styropian EPS. Z dwóch jego podstawowych odmian, białej i szarej, lepszymi parametrami termoizolacyjności cechuje się druga z nich. Nadająca styropianowi charakterystyczny ciemny kolor domieszka grafitu wpływa na poprawę jego współczynnika przewodzenia ciepła, opisywanego parametrem lambda. Im jest on niższy, tym lepszym izolatorem jest dany materiał i tym cieńszą warstwę ocieplenia można zastosować. W przypadku styropianu grafitowego wynosi on 0,031 W/mK, natomiast białego średnio 0,042 W/mK. Dlatego aby uzyskać podobny efekt ocieplenia jak w przypadku zastosowania 20 cm styropianu białego wystarczy zaledwie 15 cm grafitowego. Cieńsza warstwa ocieplenia sprawdzi się lepiej w przypadku budynków o dość małej powierzchni okien, gdyż pogrubienie węgarków wpływa na ograniczenie dostępu światła dziennego do pomieszczeń. Styropian szary jest lepszym wyborem także wszędzie tam, gdzie zależy nam na oszczędności miejsca, czyli w przypadku ocieplania loggii, balkonów czy podcieni, ale nie tylko. Przede wszystkim o rosnącej popularności styropianu grafitowego przesądza fakt, że wymagania związane z oszczędnością energii będą ulegać w przyszłości zaostrzeniu. W 2021 roku minimalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych będzie wynosił U(max) = 0,2 W/m2K, dlatego lepiej już teraz zainwestować w rozwiązania o lepszych parametrach.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe