piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Podłoga w kuchni – jak ją wybrać?

Podłoga w kuchni – jak ją wybrać?

WYKOŃCZENIE / Ściany i podłogi / 2019-05-21 21:53:34

Kolor podłogi w kuchni wynika najczęściej z wybranego przez nas materiału. A ponieważ paneli i płytek jest dziś w sklepach całe mnóstwo, nie ma żadnego problemu z kolorystycznym dopasowaniem podłogi z meblami kuchennymi i resztą dodatków. Uważaj na jeden haczyk – kuchnia we współczesnych mieszkaniach rzadko kiedy jest oddzielnym pomieszczeniem. Jeśli masz mieszkanie z tzw. aneksem, czyli kuchnią otwartą na salon, musisz zadbać o to, by podłogi obu części były spójne. Możesz również postawić na najbezpieczniejsze rozwiązanie i wybrać jeden rodzaj płytek do całego pomieszczenia. Planując zakup podłogi warto skorzystać z wyszukiwarek mebli i dekoracji, np. FAVI.pl.

Krok pierwszy – jaka jest moja kuchnia?

Pierwsze pytanie, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć to, jaka jest nasza kuchnia? Wolna przestrzeń otwarta na salon lub jadalnię czy całkowicie oddzielne pomieszczenie? Przestronna czy niewielka? Aneks czy pełnowymiarow?

Jeśli nasza kuchnia jest elementem większej przestrzeni musimy zadbać o to, aby podłogi w poszczególnych częściach dobrze się ze sobą komponowały. W kuchniach oddzielonych od reszty mieszkania wybór płytek jest zdecydowanie prostszy. Kolor podłogi powinien być dopasowany do rozmiaru pomieszczenia oraz współgrać z meblami i sprzętami kuchennymi. Postępujmy jednak ostrożnie: w przeciwieństwie do innych części mieszkania przestrzeń kuchenna jest przepełniona rzeczami i kolorami. Nawet jeśli dopasujemy kolorystycznie szafki, ściany i podłogę, ciągle pozostaje wiele elementów, które swoją barwą mogą zaburzać naszą wizję.

W małej kuchni świetnie sprawdzą się jasne i chłodne odcienie, w większej możemy sobie pozwolić na ciemne kolory włącznie z antracytowym.  W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się delikatne zdobienia, w większych geometryczne wzory czy rzucające się w oczy prążki. Wielką popularnością cieszą się także mozaiki poskładane z kolorowych kwadratów czy trójkątów.

RADY:  Jak zgrać podłogę z meblami kuchennymi

  • Szare meble  - oliwkowa lub ciemnomalinowa podłoga
  • Białe meble – jakikolwiek kolor podłogi; prążkowane marmoleum odcieniach błękitu, geometryczne wzory – drobne do małej kuchni i odważniejsze do wielkiej
  • AGD ze stali nierdzewnej – ciemnobrązowa lub antracytowa podłoga
  • Jasnozielone meble – bladoniebieska lub niebieskozielona podłoga
  • Ciemnobrązowe mebe – podłoga w kolorze wanilii lub kości słoniowej

Podłoga w kuchni powinna być wytrzymała, wodoodporna i łatwa w utrzymaniu

Właściwości te spełnia linoleum (marmoleum), winylowa lub kauczukowa podłoga czy tańsze PCV. Wszystkie wspomniane materiały można znaleźć w tysiącach odcieni. Nieco mniej wersji kolorystycznych oferują laminatowe lub drewniane podłogi pływające. Warto zastanowić się także nad klasyką, czyli płytkami. Efektownie wyglądają również kombinacje różnych materiałów. Dywan w kuchni sprawdzi się jedynie w jej jadalnej części.  

Weź pod uwgę...

  • Pomarańczowy – ciepły kolor, który wprowadza w dobry nastrój
  • Żółty – jasne odcienie powiększają przestrzeń i napełniają domowników energią
  • Biały – elegancki kolor, który pozwala na modyfikację kuchni dodatkami
  • Zielony – optymistyczny i uspokajający
  • Czerwony – dynamiczny, ciepły kolor, który nada charakteru „roboczej“ części kuchni

„Prejrzysty“ kolor to mus

Ludzie często wybierają podłogę kierując się tym, aby „nic na niej nie było widać“. Chodzi o to, by ewentualny brud nie rzucał się w oczy i by nie trzeba było jej ciągle zmywać. W kuchni ta zasada nie obowiązuje. Podłoga kuchenna powinna być przecierana jak najczęściej – kuchnia to nasza przestrzeń robocza, w której ciągle coś nam upada lub się rozlewa. Plamy i zabrudzenia powinny więc być widoczne, aby można je było na bieżąco usuwać. Zapobiegniemy w ten sposób ewentualnym poślizgnięciom i upadkom. Według statystyk najwięcej wypadków domowych zdarza się właśnie w kuchni.

Kilka rad na koniec

  • Przy wyborze kolorów kierujemy się zasadami, które obowiązują w innych częsciach domu: jasne kolory i błyszczące podłogi optycznie powiększają przestrzeń, ciemne i matowe zmniejszają.
  • Do wąskiej kuchni warto wybrać podłogę w poprzeczne prążki, które optycznie ją poszerzą. Mogą być kolorowe i kontrastowe (linoleum) lub subtelne i delikatne (pływające podłogi z dekorem bambusa lub PCV).
  • Jednokolorową podłogę trzeba częściej przemywać. Tak samo jak doskonale gładkie płytki czy panele.
  • W roboczej części kuchni można zastosować żywsze kolory, w jadalnej subtelniejsze. Zasada ta obowiązuje również przy wyborze podłogi.

Rada

Do kuchni wybierz jedną podstawową barwę i skompletuj poszczególne elementy wyposażenia w jej odcieniach: żaluzje, ręczniki, ściereczki, naczynia i zastawa kuchenna. Dzięki temu przestrzeń będzie kolorystycznie spójna i elegancka. Nie bój się nudy – kuchnię wystarczająco ożywią talerze czy dodatki w nasyconym kolorze.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe