fot. Baumit
Podarujmy sobie trochę ciepła, czyli dlaczego warto budować domy z termoizolacją
Wydawać by się mogło, że termoizolacja ścian zewnętrznych odgrywa istotną rolę jedynie zimą. Nie jest to prawda – odpowiednie ocieplenie to podstawa zdrowego mieszkania, która wpływa w znaczącym stopniu na nasz komfort i samopoczucie. Dlaczego ma ono wpływ na tak ważne kwestie?
Wyniki projektu badawczego Eurobarometr wykazują, że 75% Europejczyków wskazuje zdrowie jako najważniejszą wartość gwarantującą szczęście. To właśnie ono determinuje wiele innych obszarów naszego życia, dlatego w coraz większym stopniu o nie dbamy. Staramy się wybierać nieprzetworzoną żywność, uprawiać sport i spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli jednak naprawdę zależy nam na dobrej formie, powinniśmy zadbać o miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu – nasz dom. W pierwszej kolejności uwagę warto zwrócić na temperaturę i wilgotność powietrza, bo to właśnie one w największym stopniu wpływają na samopoczucie domowników.
W jakim klimacie czujemy się najlepiej?
Warto wiedzieć, że optymalna temperatura w domu powinna wynosić 21-23°C, jednak z uwagi na nasz klimat, dzięki któremu możemy doświadczać zarówno mroźnej zimy, jak i upalnego lata, słupki rtęci w mieszkaniach nierzadko wykraczają poza te wartości. Jeśli chodzi o poziom wilgotności, dobrze gdy mieścił się w zakresie 40-60%, ponieważ zbyt suche powietrze powoduje rozprzestrzenianie się kurzu i roztoczy, tym samym może przyczynić się do takich objawów jak suchość spojówek czy trudności w oddychaniu. Jeśli jednak powietrze w naszych domach będzie zbyt wilgotne, możemy spodziewać się nieproszonych gości w postaci grzybów i pleśni na ścianach. Dodatkowo, jeśli zaobserwowaliśmy u siebie takie dolegliwości jak bóle głowy, zmęczenie, choroby górnych dróg oddechowych, przyczyny również możemy upatrywać w wilgoci. Jak więc zapewnić w naszych domach te dwa podstawowe kryteria zdrowego mieszkania? Na to pytanie odpowiada Tomasz Jarzyna z firmy Baumit - Izolacja termiczna odgrywa główną rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrz, chroniąc je przed zimnem, jak również przed nadmiernym nagrzaniem. Równie istotne są solidne przegrody o dużej pojemności wewnętrznej, które utrzymują stabilne warunki w pomieszczeniach o każdej porze roku. Ciepłe ściany w połączeniu ze sprawną wentylacją zmniejszają poziom wilgoci, a tym samym także ryzyko zagrzybienia. Przestrzeń życiowa staje się więc bardziej komfortowa i sprzyjająca zdrowiu.
Oszczędność energii
Wyniki ponad dwóch lat badań prowadzonych w największym w Europie parku materiałów budowlanych Baumit VIVA wykazały, że fundamentalną zasadę zdrowego mieszkania stanowi ocieplenie ścian zewnętrznych. Badaczy do tych wniosków doprowadziły proste zależności, które można zaobserwować między temperaturami zewnętrznymi, a wartościami, jakie wykazują termometry w domach ocieplonych i tych bez izolacji. Gdy na zewnątrz w upalny dzień słupki rtęci sięgały nawet 36°C, mieszkańcy zaizolowanych domów mogli cieszyć się temperaturą utrzymująca się na poziomie 25°C, podczas gdy w budynkach nieocieplonych osiągała ona poziom 30°C. W zimowych realiach została zasymulowana dwudniowa awaria ogrzewania, której ogrzewania we wszystkich domach pomiarowych, przy temperaturze wewnętrznej 21°C i temperaturze zewnętrznej -12°C, odnotowano zaskakujące różnice w pojemności gromadzenia ciepła poszczególnych konstrukcji przegród. W domu nieizolowanym po 2 dniach temperatura ścian wynosiła tylko 1°C, a temperatura pokojowa osiągnęła wartość 4°C. Zupełnie inaczej przedstawiała się sytuacja w budynkach z izolacją – wartość temperatury pokojowej i temperatury ścian utrzymywała się na poziomie 15-17°C. Jak widać, prawidłowe ocieplenie to większy komfort życia przez cały rok oraz duża oszczędność energii, która z pewnością pozytywnie odbije się na naszym domowym budżecie. – Im cieplejsze są ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze w pomieszczeniach, co z jednej strony wpływa na przytulność wnętrz, z drugiej – przekłada się na mniejsze wydatki z tytułu ogrzewania. Dobrze zaizolowany dom potrzebuje bowiem zaledwie 40% energii zużywanej w przypadku braku ocieplenia. Im starszy dom, tym większe oszczędności. – zapewnia ekspert.
Warto zadbać o warunki panujący w pomieszczeniach, ponieważ spędzamy w nich aż 90% naszego życia. O ile na wiele z nich, jak np. biuro, możemy nie mieć wpływu, o tyle możemy zatroszczyć się o nie w naszych domach. Jeśli zdrowy organizm i dobre samopoczucie są dla nas ważne, zadbajmy o to jak i z czego zbudowane jest miejsce, w którym powinniśmy czuć się najlepiej. Poprawnie wykonana termoizolacja zapewni bardzo ważne wsparcie dla równowagi klimatu wewnątrz budynku i istotnie zwiększy komfort przebywania w mieszkaniu – zarówno latem, jak i zimą.
źródło: pieknydom24.pl