Pod jednym dachem z nowoczesną technologią
Inteligentne rozwiązania dla domów stają się coraz bardziej popularne. Przyzwyczajeni do różnorodnych urządzeń mobilnych, z ciekawością przyjmujemy wszelkie nowinki techniczne podnoszące komfort życia. Już teraz za sprawą automatycznych mechanizmów rolety, drzwi czy kuchnie mogą nas wyręczyć. Czego możemy spodziewać się po domach inteligentnych?
System zarządzania budynkiem (ang. BMS - Building Management Systems) najczęściej znajdował zastosowanie w biurach czy budynkach użyteczności publicznej, ale obecnie możemy spotkać go również w domach prywatnych. BMS kontroluje, integruje, optymalizuje oraz raportuje działanie elementów domu, takich jak choćby światło, ogrzewanie, klimatyzacja. Z jego pomocą możemy również mieć zdalną kontrolę nad tym, co dzieje się w domu.
Bezpieczeństwo na odległość
Inteligentne domy posiadają wiele zaskakująco sprytnych rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo posesji. Jednym z nich jest możliwość otwierania lub zamykania rolet, a także włączania i wyłączania światła w dowolnym momencie i dowolnym pomieszczeniu za pomocą smartfonu. Co istotne, jest to możliwe nawet w sytuacjach, gdy jesteśmy tysiące kilometrów od domu. Dzięki temu dłuższa nieobecność właścicieli nie zostanie zauważona. Zdalne sterowanie niemal wszystkimi systemami - oświetleniem, ogrzewaniem, podlewaniem ogrodu, kamerami bezpieczeństwa - to nie wszystko. W grę wchodzi również pełna automatyzacja procesów ich funkcjonowania. System sterowania domem inteligentnym dopilnuje, aby warunki w pomieszczeniach były na bieżąco dopasowywane do upodobań mieszkańców, a także warunków pogodowych. Przełączniki czasowe natomiast umożliwią zamykanie i otwieranie okien według wcześniej ustalonej daty i godziny. W przypadku włamania, inteligentny dom z pomocą czujników wykrywających ruch z wbudowaną kamerą, zrobi zdjęcie intruzowi i wyśle je na nasz telefon.
Śpij spokojnie - twój dom zrobi wszystko za Ciebie
Istnieją również inteligentne rozwiązania, które ułatwiają życie w domu i sprzyjają komfortowi mieszkania. Niektóre z nich są w stanie wyłączyć wszystkie urządzenia w domu, kiedy tylko przekroczymy jego próg - mamy pewność, że kiedy jesteśmy w pracy, nasze żelazko czy toster nie spowodują pożaru. Dzięki odpowiednio zaprogramowanym funkcjom, możemy również zadbać o to, aby grzejniki pracowały tylko wtedy, gdy jest to konieczne - będą więc dawać mniej ciepła, gdy śpimy lub jesteśmy poza domem. Takie technologie oszczędzają czas domowników - za pomocą tylko jednego przycisku możemy zautomatyzować kilka urządzeń - rolety, światło, temperaturę etc.
Działaniem systemu automatyki domowej mogą być objęte również nowoczesne okna. Niektóre z nich można obsługiwać, nie ruszając się z miejsca - to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń, takich jak poddasza, w których dostęp do okna jest utrudniony. Istnieją również okna z automatycznym czujnikiem deszczu, który zleci jego zamknięcie wraz z pierwszą kroplą.
Nowoczesne technologie są nawet w stanie zbadać i kontrolować jakość powietrza znajdującego się na poddaszu. - Składnikipowietrza na poddaszu nie mają stałych proporcji. Dla dobra zdrowia i samopoczucia powinny być jednak zbliżone do czystego powietrza. Dzięki czujnikowi skoordynowanemu z napędem otwierającym i zamykającym okno, monitorowanie i zarządzanie jakością powietrza staje się możliwe. Kontrolowane wietrzenie przyczynia się do regulacji wysokości temperatury i wilgotności, a tym samym zapewnia zdrowy klimat. To bardzo ważne ze względu na to, że nadmierna wilgoć prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni na ścianach. System czujników ułatwia tę kwestię. Jeżeli założona jakości powietrza zostaje przekroczona, dioda to sygnalizuje, świecąc. W tym czasie czujnik wysyła sygnał silnikowi, który uruchamia mechanizm otwierający okna. Kiedy nastąpi wymiana powietrza, proces wietrzenia zostaje zatrzymany, a system zleca zamknięcie okna - mówi Paweł Hryniewicz, Product manager marki Roto Okna Dachowe.
Urządzenia, które czują
W inteligentnych domach nie może zabraknąć różnego rodzaju czujników automatyzujących prace domowych urządzeń. Możemy zaopatrzyć się w czujnik dymu (zamknie główny zawór gazu, gdy wybuchnie pożar), czujnik zalania (zamknie zawór, gdy wykryje wodę na podłodze łazienki czy w piwnicy) czy czujnik deszczu, w który wyposażone są zdalnie sterowane modele niektórych nowoczesnych okien - np. Designo RotoTronic. Jego zadaniem jest natychmiastowe zlecenia zamknięcia skrzydła otwartego okna podczas wystąpienia na zewnątrz opadów deszczu lub śniegu.
źródło: roto/pięknydom24.pl