piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Płytki łazienkowe – co zrobić, aby służyły nam przez lata
fot. Baumit

Płytki łazienkowe – co zrobić, aby służyły nam przez lata

AKCESORIA / Inne / 2019-03-26 12:47:40

Trendy w dekoracji i wykończeniu wnętrz zmieniają się w każdym sezonie, a one od lat nieustannie królują w naszych mieszkaniach. Płytki ceramiczne – to właśnie je najczęściej wybieramy do wykończenia łazienek. Lubimy po nie sięgać również przy okazji remontu innych pomieszczeń. Nic dziwnego, że cieszą się popularnością - ich trwałość, praktyczność, jak i walory estetyczne pozwalają na stworzenie efektownych aranżacji. Ekspert firmy Baumit podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas montażu płytek, abyśmy mogli cieszyć się efektem przeprowadzonego przez nas remontu jak najdłużej.

Polecane sklepy

allegro

Hydroizolacja, broń w walce z pleśnią

Podczas przeprowadzania remontu łazienki, nie powinniśmy zapomnieć o właściwej hydroizolacji. Dobrze jest wziąć pod uwagę zwłaszcza miejsca narażone na kontakt z wilgocią, tj. okolice wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, jak i podłogę. Same płytki są wprawdzie odporne na wilgoć, jednak słaby punkt konstrukcji stanowią fugi, przez które woda łatwo przenika i wsiąka w podłoże. Brak zabezpieczenia przed wilgocią może prowadzić do tworzenia się nieestetycznych zacieków, pleśni, a nawet odspajania płytek. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie folii w płynie. Jej dwukrotne nałożenie wałkiem lub pędzlem zapewni powłokę wodochronną, która zabezpieczy wnętrze przed negatywnymi skutkami wilgoci. Dobrze dobrana izolacja chroni także pomieszczenia przylegające do łazienki przed ewentualnym zalaniem. Ważne jest też właściwe uszczelnienie szczelin dylatacyjnych, przejść rur instalacyjnych, naroży czy też miejsc styku podłogi i ścian. Po nałożeniu pierwszej warstwy folii w płynie miejsca (narożniki) najbardziej narażone na przenoszenie ewentualnych ruchów konstrukcji okleja się specjalnymi taśmami, po czym nanosi drugą warstwę folii w płynie. Gdy wykonamy te czynności, możemy już przejść do położenia wybranych wcześniej płytek.   

Klej, sposób na trwałą konstrukcję

Decydując się na remont z użyciem płytek, kwestią, której nie powinniśmy bagatelizować, jest wybór kleju - W domowych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzają się podstawowe kleje typu C1T lub C1TE. Są jednak sytuacje, gdy konieczne jest sięgnięcie po klej wyższej klasy – elastyczny lub charakteryzujący się wysoką przyczepnością. Jeśli planujemy układać płytki wielkoformatowe, bądź też zdecydujemy się zamontować ogrzewanie podłogowe, zaprawa klejowa, jaką zastosujemy do układania płytek powinna cechować się odkształcalnością S1 lub S2 oraz podwyższoną przyczepnością C2. Na ten ostatni parametr powinniśmy zwrócić uwagę także wtedy, gdy decydujemy się kleić glazurę na płyty gipsowo-kartonowe bądź stare okładziny ceramiczne i lamperie. Jeśli płytki mają być mocowane na ścianach, zawsze warto zwrócić uwagę, czy zaprawa ma określony parametr T, oznaczający zmniejszony spływ. Płytki ścienne zaleca się mocować od góry zaprawami klejącymi metodą cienkowarstwową, natomiast przy podłogowych najlepiej nakładać klej zarówno na podłoże, jak i na płytkę. W ten sposób będzie ona lepiej przytwierdzona do podłoża, a cała okładzina bardziej odporna na obciążenia – radzi nasz ekspert. Odpowiedni produkt w dużym stopniu wpłynie na jakość i trwałość konstrukcji, warto więc zwrócić uwagę na wybór kleju podczas remontu.

Fugi, ochrona płytek przed uszkodzeniem

Pominięcie użycia fug podczas remontowania łazienki w naszym domu, może mieć negatywne skutki, przed którymi przestrzega nas Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit: – Ostatnio popularne stało się bezfugowe układanie glazury. Podążanie za tym trendem to dość ryzykowne posunięcie. Fuga spełnia rolę mikro-dylatacji – chroniąc krawędzie płytek przed uszkodzeniem. Jeśli z niej zrezygnujemy i pozwolimy, aby płytki się o siebie opierały, to pod wpływem nacisku lub w wyniku rozszerzalności termicznej, na ich powierzchni mogą powstawać uszkodzenia szkliwa lub pęknięcia. Nie ma więc wątpliwości – powinniśmy zdecydować się na wykorzystanie fug, jednak ich niewłaściwe dobranie względem płytek, może niekorzystnie wpłynąć na wizualny aspekt naszej łazienki. Zastanawiając się, jaki kolor fugi powinniśmy wybrać, warto najpierw pomyśleć, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać: prosty i naturalny czy może bardziej odważny i niekonwencjonalny? Jak podpowiada nasz ekspert - fuga w tonacji kolorystycznej zbliżonej do odcienia glazury wywoła efekt harmonii i jednolitej przestrzeni, pozbawionej zbędnych podziałów. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by wyeksponować ciekawy układ glazury czy terakoty, warto posłużyć się kontrastem – jasna fuga idealnie podkreśli rozmieszczenie i proporcje ciemnych płytek. Oryginalność kompozycji płytkowych możemy zaakcentować nie tylko barwą spoin, ale również operując ich szerokością. Pamiętajmy jednak, że grubość fugi powinna iść w parze przede wszystkim z wielkością płytek. Należy wziąć tu również pod uwagę potencjalne wahania wilgotności, które powodują, że cała konstrukcja pracuje. Dlatego im większy format i im większe zmiany wilgotności, tym szerszą spoinę powinniśmy rozważyć – podpowiada ekspert.

Silikon, szczegół nie do pominięcia

Przygotowując się do przeprowadzania zmian aranżacji w naszej łazience z wykorzystaniem płytek ceramicznych, oprócz właściwej izolacji i wyboru kleju, powinniśmy też zwrócić uwagę na użycie silikonowego wypełniacza. Krawędzie ścian, połączenia ścian z posadzką i inne obszary narażone na zawilgocenie – tam właśnie dobrze jest go zastosować. Wykorzystanie takich preparatów pomoże nam również zapobiegać pleśniom, ponieważ zawierają one środki grzybobójcze. Dodatkowo, preparaty silikonowe są elastyczne, dzięki czemu połączenie między powłokami wykonanymi z różnych materiałów nie będzie pękać oraz pozostanie szczelne. Używając silikonu, nie musimy porzucać wcześniej obranej przez nas koncepcji aranżacyjnej wnętrza, na rynku dostępna jest bowiem bogata paleta barw, z łatwością więc dopasujemy jego kolor do wybranych wcześniej fug.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe