piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Planujesz termomodernizację? Zadbaj o nową elewację!

Planujesz termomodernizację? Zadbaj o nową elewację!

WYKOŃCZENIE / Dach i elewacja / 2019-02-06 08:52:06

Termomodernizacja budynku podnosi jego efektywność energetyczną, co przekłada się na większy komfort użytkowników, niższe rachunki, lepszy stan techniczny, a także czystsze powietrze. Jednym z elementów procesu jest naprawa lub wymiana elewacji. Z jakich rozwiązań warto skorzystać?

Polecane sklepy

allegro

Termomodernizacja poprawia efektywność energetyczną budynku. Jej zadaniem jest uszczelnienie wszystkich dróg, którymi ciepło ucieka z domu. Ma to na celu ograniczenie energii niezbędnej do ogrzewania czy chłodzenia budynku. Efektem są niższe rachunki, komfortowa temperatura niezależnie od pogody, a także czystsze powietrze. To właśnie wcale lub nieodpowiednio ocieplone budynki są jedną z głównych przyczyn smogu.

Dopłaty do termomodernizacji

Mając ten fakt na uwadze, rząd przygotował specjalny program umożliwiający korzystanie z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej na realizację termomodernizacji budynków. Zadaniem programu „Czyste Powietrze”, który będzie realizowany do 2029 roku, jest m.in. poprawa efektywności energetycznej budynków i minimalizowanie tym samym szkodliwych substancji i pyłów, które emitowane są do atmosfery w wyniku ogrzewania domów np. węglem i jego pochodnymi. Formą wsparcia są dotacje w wysokości maksymalnej – 53 tysięcy złotych oraz minimalnej – 7 tysięcy złotych. Program obejmuje m.in.: wymianę starych źródeł ciepła, wymianę okien i drzwi, docieplenie przegród budynku oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Skala dotacji związana jest z wysokością dochodu przypadającego na jednego członka rodziny. Dodatkowo 1 stycznia br. weszła nowelizacja ustawy, która wprowadza ulgę termomodernizacyjną, umożliwiającą odliczenie od dochodu wydatków poniesiony w celu termomodernizacji budynku. Z takiej ulgi mogą skorzystać osoby fizyczne rozliczające się z podatku dochodowego bądź ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, będące właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Po pierwsze audyt!

Termomodernizacja to złożony proces, dlatego zaleca się, aby przed rozpoczęciem prac, zlecić audyt energetyczny, który wskaże, jakie są przyczyny obniżonej efektywności energetycznej budynku, i jaki dokładnie powinien być zakres prac. Zazwyczaj działania obejmują m.in. wymianę okien i drzwi, modernizację instalacji wewnętrznych, wymianę starych źródeł ciepła, a przede wszystkim docieplenie dachu, stropów i ścian, w tym naprawę elewacji.

Efektywna i efektowna elewacja

Jeśli uszkodzenia elewacji są poważne, najlepiej zdecydować się na kompleksowe prace naprawcze, a nawet wymianę materiału, aby postępująca erozja nie zniweczyła efektów termomodernizacji. Poszukując efektywnych rozwiązań, warto rozważyć nowoczesne produkty, jak np. włóknocement – wytrzymały materiał, odporny na negatywne działanie warunków atmosferycznych, szkodników czy uszkodzenia mechaniczne.  

– Deski elewacyjne z włóknocementu CEDRAL są niepalne i wytrzymałe – zachowują swoje właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat. A co najważniejsze, nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń ani specjalnej konserwacji. Deski elewacyjne z włóknocementu to solidny produkt ekologiczny stworzony z surowców naturalnych: piasku, wody, wapnia oraz spoiwa cementowego zbrojonego włóknem celulozy – mówi Janusz Szymański, ekspert marki CEDRAL. Włóknocement w postaci desek elewacyjnych – dostępnych w różnych kolorach – możemy zastosować na całej fasadzie lub jej wybranych elementach. Oprócz estetyki i trwałości zyskamy także dodatkową warstwę izolacyjną. – Deski CEDRAL gwarantują, że docieplenie będzie zachowane zawsze w suchym stanie, dzięki czemu właściwości materiału izolacyjnego będą niezmiennie na najwyższym poziomie – dodaje ekspert.

źródło: cedral

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe