Planowanie przestrzeni w łazience
Dobór wyposażenia łazienki to nie tylko kwestia wzornictwa czy koloru, ale przede wszystkim ergonomia urządzeń sanitarnych. Łazienki, szczególnie te mniejsze, wymagają dokładnego zaplanowania ze względu na bliskość stojących w nich sanitariatów. Poniżej znajdą Państwo informacje pomocne w prawidłowym rozmieszczeniu urządzeń sanitarnych względem siebie. Dowiedzą się Państwo także, ile wolnego miejsca przy konkretnym urządzeniu należy pozostawić, aby móc z niego wygodnie korzystać.
[[[zdjecie,1354,prawa]]]
KABINA PRYSZNICOWA
Gdy mamy mniej miejsca możemy zastosować tylko brodzik bez kabiny, albo wybrać model kabiny półokrągły lub pięciokątny. Pamiętajmy, że możemy wybierać pomiędzy brodzikami o różnej obudowie i głębokości, do których wybieramy parawan z kilku możliwych wariantów. Montując panel prysznicowy zamiast zwykłej baterii, zapewnimy sobie zróżnicowanie kąpieli i dodatkowo masaż.
WANNA
[[[zdjecie,1356,prawa]]]Tradycyjne wanny prostokątne przeznaczone najczęściej do obudowy ceramiką. Możemy wybrać model asymetryczny, który pozwoli lepiej wykorzystać miejsce w łazience. Wiele modeli, nawet tych najprostszych, umożliwia montaż systemów hydromasażu. Jeżeli nie dysponujemy dodatkowym miejscem w łazience, za pomocą parawanu montowanego na wannie otrzymamy wygodny i estetyczny natrysk.
UMYWALKA
W małych łazienkach umywalki o szerokości od 40 do 50 cm, w dużych średnio 60cm albo [[[zdjecie,1355,prawa]]]więcej. Armatura ścienna zajmuje mniej miejsca, umywalkowa jest łatwiejsza w instalacji. Jeżeli chcemy mieć dwie umywalki możemy albo powiesić jedną ]podwójną, albo dwie mniejsze na/we wspólnym blacie, lub wieszakiem na ręczniki między nimi. W obu wypadkach odległość między umywalkami min. 15 cm.
MISKA USTĘPOWA
Możemy wybierać pomiędzy miskami: wiszącymi (pomagają utrzymać higienę), stojącymi (górnopłuk albo dolnopłuk), lub kompaktowymi, gdzie zbiornik spłukujący stanowi jedną całość z miską ustępową. Projektując łazienkę pamiętajmy zwłaszcza o lokalizacji pionów instalacji wod-kan. W przypadku miski ustępowej, odpływ ścieków następuje przez przewód o średnicy 100 mm, łączący miskę z pionem kanalizacyjnym. Długość takiego przewodu powinna wynosić [[[zdjecie,1353,prawa]]]do 1m przy spadku 2%.
BIDET
Bidet po latach niełaski wraca do łazienek. Bidety sprawdzają się w dużych pomieszczeniach łazienkowych gdzie ze względów higienicznych częściej montuję się modele wiszące. Można go sytuować łącznie z sedesem na jednej ścianie najlepiej na tej samej wysokości, wydzielając strefę intymną w łazience. Za ścianą lokalizujemy pokój kąpielowy.
źródło: aquaform/pięknydom24.pl