piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Perlit i jego zastosowanie w branży kominowej
Perlit_Jawar

Perlit i jego zastosowanie w branży kominowej

WYKOŃCZENIE / Materiały budowlane / 2020-08-31 13:20:13

Perlit to naturalny materiał pochodzenia wulkanicznego. Dzięki swoim właściwościom znajduje on szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, m.in. budownictwie, ogrodnictwie czy branży kominowej. Jego wyjątkowe parametry tj. obojętność chemiczna i wysoka termoizolacja czynią go materiałem niepalnym, odpornym na temperaturę nawet do 1200°C. Wszystko to sprawia, że perlit cieszy się dużą popularnością wśród wielu zakładów, w tym także tych specjalizujących się w produkcji najnowocześniejszych systemów kominowych i wentylacyjnych. 

Polecane sklepy

PraktikerBricomanLeroy MerlinCastoramaBrico DepotallegroRuukki Express

Perlit nazywany jest również szkłem wulkanicznym, ponieważ powstaje naturalnie na skutek hydratacji stygnącej lawy. W efekcie minerał ten zawiera stosunkowo duże ilości uwięzionej chemicznie wody. Właśnie ta cecha powoduje, że może on ekspandować. Ekspandacja to proces technologiczny, w wyniku, którego perlit zwiększa swoją objętość nawet kilkunastokrotne, przez co otrzymywany jest perlit ekspandowany: materiał o bardzo niskiej wadze i zdolności do retencjonowania wody.

Pustaki perlitowe

Szkło wulkaniczne, z którego stworzony jest perlit, sprawia, że materiał posiada niezwykłe właściwości, tj. niską przewodność cieplną oraz odporność na wysokie temperatury. Dodatkowo jest obojętny chemicznie i wykazuje dużą stabilność fizyczną. Dzięki temu pozwala na lepszą izolacyjność systemów i zmniejszenie ciężaru komina prawie o połowę. Osoby, które planują budowę komina na bazie pustaków perlitowych, nie tylko nie muszą inwestować w dodatkową izolację z wełny mineralnej (perlit sam w sobie jest bardzo dobrym izolatorem), ale także nie będą musiały zmierzyć się z ciężarem tego materiału – jest on od 30% do 50% lżejszy od tradycyjnych pustaków. Perlit wykorzystywany jest także przy budowie systemów kanałów wentylacji grawitacyjnej.  – Tylko ciepły kanał wentylacyjny zapewni właściwą różnicę ciśnień pomiędzy wlotem a wylotem, a zarazem doprowadzi do zjawiska konwekcji. Dlatego też do budowy nowoczesnych kanałów wentylacyjnych używamy lekkich pustaków perlito-betonowych, które zapewniają bardzo dobrą izolacyjność. Szczególnie ważne jest właściwe zaizolowanie kanałów wentylacyjnych, które znajdują się przy ścianach zewnętrznych budynków. Niewłaściwa konstrukcja takich kanałów (np. budowanie ich z ciężkiego betonu) może doprowadzić do przemarzania i powstawania ciągu wstecznego. To z kolei prowadzi do przykrych konsekwencji: powstawania wilgoci, zagrzybienia i nieprzyjemnych zapachów – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Perlit jako izolator

Prawidłowe odprowadzanie spalin ma duże znaczenie dla właściwej pracy kotła, jego sprawności i bezawaryjności. Pomimo wielu przeprowadzonych działań, proces spalania nadal może być zakłócony, a z urządzenia grzewczego wydobywać się dym. Przyczynę może stanowić „zimny” przewód spalinowy. Komin przechodząc przez nieogrzewane poddasze lub znaczną jego część pozostaje na zewnątrz budynku, w ten sposób wychładzając się. Spada temperatura spalin, dochodzi do kondensacji, pojawia się sadza, a ciąg kominowy zanika lub słabnie. Użytkownik w prosty sposób może zmodernizować taki komin – najlepiej jednak, aby wykonać tego typu prace w obecności kominiarza. Jeśli komin jest wyposażony we wkład stalowy lub ceramiczny, wówczas przestrzeń pomiędzy rurą a obudową można wypełnić perlitem, który stanowi idealny, lekki i niepalny materiał izolacyjny.  – Perlit ma zdolność „zapamiętania” kształtu dzięki swojemu nieregularnemu kształtowi ziaren. Duże powierzchnie styku oraz szeroka gama ziaren powodują, że perlit w kominie zagęszcza się i pozostaje w tej pozycji. Nie naciska i nie zakleszcza rur w kominie, dzięki temu rury mogą delikatnie się poruszać i wracać po ostygnięciu do swojego położenia czy kształtu. Zdolność ta jest bardzo wskazana, gdyż nie powoduje zjawiska wysuwania się rur jedna z drugiej, co prowadzi do rozszczelnienie komina –mówi Dariusz Pilitowski.

Docieplanie kominów przez zasypywanie przestrzeni pomiędzy rurą a obudową jest znaną metodą i stosowaną od wielu lat na rynkach skandynawskich, które są największym poligonem dla kominów.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe