Oświetlenie szynowe – jak dobrać lampy?
Oświetlenie szynowe od wielu lat jest znanym i chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem w pomieszczeniach komercyjnych. W domach stosuje się je nieco rzadziej, lecz trend ten stopniowo ulega zmianie. Za sprawą rosnącej popularności stylu industrialnego, oświetlenie tego typu coraz częściej spotykane jest w klubach, restauracjach, witrynach sklepowych czy biurach. Jak dobrać lampy, by wnętrze zyskało pożądany charakter?
Szynoprzewody – co to takiego
Moda na oświetlenie szynowe przywędrowała do Polski zza zachodniej granicy, gdzie od dawna stanowi stylowe wyposażenie prostych i funkcjonalnych, a zarazem nowoczesnych wnętrz. Na układ świetlny składają się specjalne listwy zwane szynami, zestaw lamp oraz akcesoria umożliwiające tworzenie konstrukcji świetlnych. Całość tworzy oświetlenie szynowe, które zyskuje coraz szersze grono zwolenników.
System z regulacją światła
Szynoprzewody, czyli listwy z przewodami podłączonymi do reflektorów, są podstawą całego zestawu. Prosty montaż daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, a to za sprawą lamp, które można przesuwać na listwie. Reflektory same w sobie można obracać i ustawiać pod dowolnym kątem, aż do momentu uzyskania zadowalającego efektu. Lampy mogą więc pełnić funkcję oświetlenia punktowego, a także stanowić zestaw, który dokładnie i równomiernie oświetla całą przestrzeń.
Jak dobrać lampy?
System szynowy umożliwia dobór wielu rodzajów lamp. Z takim oświetleniem bez problemu współpracują żarówki halogenowe, LED-y czy świetlówki. Do szyny można podłączyć dowolny rodzaj lamp, w tym: lampy wiszące, lampy sufitowe, reflektory z opcją regulacji kierunku oświetlenia, plafony, nowoczesne oczka czy taśmy LED. Można zmieniać ich kolejność, a w niektórych systemach nawet decydować o stopniu natężenia światła. To pozwala na nieograniczone możliwości aranżacyjne w każdym wnętrzu.
Szeroki wybór lamp oznacza mnóstwo kombinacji. W pomieszczeniach biurowych najlepiej sprawdzą się proste reflektory, które równomiernie oświetlą całe wnętrze. Urządzając domową sypialnię, można zdecydować się na lampy wiszące w kształcie cienkich tub, które będą elegancko zwisać na krańcach łóżka. Właściciele restauracji wybierają przeważnie lampy o szerokich kloszach, które tworzą przytulną atmosferę, punktowo oświetlając ladę lub bar.
Oświetlenie szynowe – przykładowe kompozycje
Szynowy układ świetlny może przybierać różne kształty, tworząc spójny i efektowny ciąg. Najczęściej montuje się szyny w linii prostej – na przykład wzdłuż okna, choć do równie częstych kompozycji należy układ szyn w kształcie litery L. To optymalne rozwiązanie dla większości pomieszczeń, które w zupełności wystarcza do oświetlenia całego wnętrza.
Do popularnych należy też układ szyn w kształcie litery H lub T, natomiast w kuchni czy w łazience montuje się je w kształt prostokąta lub kwadratu. Do najrzadszych rozwiązań należy montaż szyn w kształcie łuku lub łagodnie zakręcających konstrukcji. Tego typu układy stosuje się raczej w prywatnych wnętrzach, adekwatnie do charakteru całej aranżacji.
źródło: pieknydom24.pl