Oświetlenie idealne na zimowe wieczory
Wiele osób lubi nieco zmieniać aranżację swojego mieszkania, wprowadzając do niej akcenty odzwierciedlające aurę za oknem. I choć zmiana dekoracji rzeczywiście wpływa na nasze samopoczucie, to warto pamiętać, że zależy ono również od oświetlenia, które należy dostosować szczególnie do krótkich dni i długich, zimowych wieczorów.
Wybór oświetlenia na zimową porę
Przy okazji dostosowywania oświetlenia do zimowej aury warto pamiętać o istocie barwy i natężenia światła. W strefie wypoczynkowej, z której korzysta się najczęściej po to, by obejrzeć seriale, najlepiej postawić na ciepłe oświetlenie o niższym natężeniu. Jego temperatura barwowa powinna wynosić około 3000 K. Taka barwa i natężenie światła pozwolą na zażycie chwili relaksu, a jednocześnie będą miały pozytywny wpływ na wzrok, wszak nie od dziś wiadomo, że oglądanie w egipskich ciemnościach nie służy naszym oczom.
Jeśli natomiast użytkownikom zależy na doczytaniu książki do końca, a nie na stworzeniu idealnych warunków do przysypiania, najlepiej postawić na oświetlenie neutralne o temperaturze barwowej nieco ponad 4000 K, która zadziała pobudzająco. Tego typu oprawy często stosuje się punktowo, dlatego przy takim wykorzystaniu warto wybierać precyzyjne oświetlenie na przykład w postaci regulowanych reflektorów PET next, które można skierować w dowolnym kierunku. W ten sposób jeden z domowników może odpowiednio doświetlić fotel, w którym czyta książkę i jednocześnie nie przeszkadzać osobie odpoczywającej na kanapie.
Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia na zimowe wieczory warto pamiętać nie tylko o jego funkcjonalności czy odpowiednich parametrach, ale również o wpływie wybranych opraw na nastrój całej aranżacji. Mroźna aura może zostać oświetlona dekoracyjnie i kameralnie, dzięki czemu w pomieszczeniu zostaną rozświetlone najciemniejsze zakamarki, a jednocześnie użytkownicy przestrzeni domowej w każdej chwili będą mogli dostosować jego moc do swoich potrzeb.
Jak stworzyć oświetleniowy klimat we wnętrzu?
Wybrane oświetlenie powinno być oczywiście spójne z aranżacją, ale przede wszystkim musi być odpowiedzią na potrzeby domowników. Należy je dostosować do ulubionych zajęć, które praktykujemy wieczorową porą. Osoby, którym zależy na komfortowym oglądaniu ulubionych seriali i filmów, mogą zdecydować się na zastosowanie subtelnego oświetlenia ogólnego w postaci opraw wiszących. Idealnie sprawdzi się tutaj kolekcja MODERN GLASS marki AQForm, która jest synonimem subtelnej nowoczesności.
Oświetlenie ogólne warto zestawić z kinkietami, które wprowadzą do wnętrza przytulny klimat i które będą wystarczającym oświetleniem w momencie, kiedy domownikom zależy na relaksie, a nie chwili skupienia. Kinkiety sprawdzą się zarówno w strefie wypoczynkowej, jak i przy doświetleniu całego pomieszczenia. Warto postawić tutaj na oprawy z tej samej kolekcji, z której pochodzi oświetlenie ogólne – dzięki temu można zachować spójność aranżacji.
Oświetlenie może być też ozdobnym akcentem, dlatego warto zwrócić uwagę też na wygląd opraw, które wprowadzą do zimowego wnętrza nieco designerskiego ciepła. W mroźne wieczory salon udekorują zarówno szklane tuby, montowane do sufitu, jak i konstrukcje typu spider, czyli oprawy zwieszane na kablach. Dobrym pomysłem będzie również postawienie na nieprzezroczyste źródła światła w postaci opraw z mlecznego szkła, na przykład z kolekcji MODERN BALL, charakteryzującą się naturalną i uniwersalna prostotą.
Zbliża się mroźna, ale niezwykle nastrojowa pora roku, która jest doskonałą wymówką dla wieczornego lenistwa. Bez względu na to, czy domownicy są wielbicielami komedii romantycznych, oglądanych na domowych ekranach, czy też romansów w odsłonie papierowej, dostosowanie oświetlenia do zimowej pory i ich potrzeb sprawi, że z przyjemnością będą wracać do przytulnego i jasnego domu.
źródło: pieknydom24.pl