Optymalizacja kosztów energii dla biznesu
Firmy muszą się zmierzyć z coraz wyższymi kosztami. Jednym z głównych czynników wzrostu kosztów jest wzrost ceny prądu dla firm jak i dla gospodarstw domowych. Cena całkowita 1 kWh na rachunku za prąd dla firm wzrosła z 0,6613 zł netto do 0,9780 zł netto między styczniem 2021, a styczniem 2022. Na tani prąd dla firm już liczyć nie można. Dlaczego ceny prądu dla firm rosną? Podwyżki prądu dla firm wynikają z różnych przyczyn:
Polski system wytwórczy opiera się głównie na węglu którego udział w miksie energetycznym stopniowo maleje lecz nadal wynosi ok. 70%. Krajowe elektrownie węglowe tracą rentowność z uwagi na rosnące koszty emisji CO2. Notowania uprawnień do emisji, które elektrownie muszą kupować sięgają aktualnie 84,28 euro za tonę. Dla porównania, w styczniu 2018 byłe one na poziomie 7,68 euro za tonę.
źródło: https://energy.instrat.pl/co2_prices
W styczniu 2022, energia z węgla kosztowała ok. 500 zł/MWh. W 2021 Carbon Tracker szacował, że około 50% elektrowni węglowych w Polsce jest nierentownych. Węgiel pozostaje jednak potrzebnym surowcem energetycznym dla Polski, ponieważ jest on obecnie jedynym źródłem wytwarzania energii zapewniające ciągłość dostaw energii elektrycznej w naszym kraju.
Polski system wytwórczy energii elektrycznej jak i jego sieć dystrybucji są przestarzałe. Według oszacowań, na modernizację całego systemu jest potrzebne100-120 miliardów euro.. Od 1 stycznia 2021 roku opłata mocowa stanowi nowy składnik opłat dystrybucyjnych na rachunkach za prąd dla firm i gospodarstw domowych. Uzyskane za jej pomocą środki mają wesprzeć budowę i modernizację nowych bloków energetycznych. Opłata mocowa wynika z zakontraktowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na drodze przetargu, ilości mocy elektrycznych, które pozostają w gotowości do dostawy do systemu energetycznego. Sytuacji nie poprawia planowany rozwój inwestycji operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD), związanych m. in. z wymianą liczników na inteligentne oraz przyłączaniem instalacji OZE w postaci fotowoltaiki czy przydomowych elektrowni wiatrowych. Te koszty również znajdą odzwierciedlenie w detalicznych cenach prądu dla firm.
Do pozostałych przyczyn podwyżek prądu dla firm można dodać zwiększony popyt energetyczny po pandemii COVID-19 oraz wojnę na Ukrainie, która od lutego 2022 z powodu paniki na wszystkich rynkach surowców wpłynęła na wzrost cen energii elektrycznej i gazu ziemnego który stanowi 6% produkcji energii elektrycznej w Polsce.
Taryfy dla gospodarstw domowych podlegają surowej weryfikacji przez Urząd Regulacji Energetyki, dlatego sprzedawcy prądu kalkulują je z dużą ostrożnością. Taryfy prądu dla firm nie podlegają takiej ochronie. W konsekwencji detaliczne ceny prądu dla firm odzwierciedlają poziom cen hurtowych, które rosną coraz szybciej.
Detaliczne ceny prądu dla małych firm i dużych przedsiębiorstw odzwierciedlają się na rachunku za prąd przy pozycjach: „cena energii czynnej” oraz ewentualnie „opłata handlowa”. Pod koniec stycznia 2021 detaliczne sprzedażowe ceny prądu dla firm były na poziomie 300-350 zł/MWh netto. Pod koniec stycznia 2022 roku, stawki za prąd dla firm były na poziomie 800-900 zł/MWh, w zależności od sprzedawcy prądu. Jest to wynik wzrostu cen prądu na hurtowym rynku energii elektrycznej. Na Towarowej Giełdzie Energii, cena megawatogodziny (MWh) prądu na hurtowym rynku terminowym z odbiorem w 2023 roku wzrosła z 257,40 zł/MWh w dniu 28 stycznia 2021 do 637,3 zł/MWh w dniu 31 stycznia 2022.
źródło:https://tge.pl/energia-elektryczna-otf
Co, w związku z tym można zrobić w celu zabezpieczenia firmy przed kolejnymi wzrostami cen energii elektrycznej?
Każda firma w Polsce, zgodnie z unijnymi zasadami rynku TPA (third party access) ma prawo wyboru swojego dostawcy prądu. Firma może w związku z tym wybrać dostawcę, który jest w stanie jej zaproponować korzystniejszą cenę sprzedaży energii i niższą opłatą handlową, oraz zagwarantować niezmienność cen energii na kolejne lata, do końca 2027 roku. Zmiana sprzedawcy jest prosta i bezpieczna oraz nie wymaga wychodzenia z biura.
Powyższa treść została przygotowana przez portal internetowy dobryprad.pl, broker energetyczny dla firm. Postaraj się o tani prąd dla firmy. Wypełnij formularz na https://dobryprad.pl/tanszy-prad-dla-firmy/, przygotujemy ofertę dla Ciebie za darmo!
źródło: pieknydom24.pl