piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Okna na poddaszu i o nieregularnych kształtach - jakie osłony wybrać?
Anwis

Okna na poddaszu i o nieregularnych kształtach - jakie osłony wybrać?

WYKOŃCZENIE / Drzwi i okna / 2023-09-16 22:56:16

Osłony okienne to must have w każdym domu. Żaluzje czy rolety nie tylko zaciemniają pomieszczenia i chronią je przed nadmiernym nagrzewaniem, ale także mogą stanowić niebanalną ozdobę wnętrza. O ile wybór osłon do standardowych okien nie sprawia większego problemu, to aranżacja okien dachowych i tych o nieregularnych kształtach może stanowić niemałe wyzwanie. Jakie osłony sprawdzą się w takim przypadku? Przyjrzyjmy się, jakie rozwiązania wewnętrzne warto wziąć pod uwagę.

Polecane sklepy

allegro

Okna o niestandardowych kształtach czyli jakie?

Bryły naszych domów coraz częściej ozdabiane są niestandardowymi oknami, które nadają im niebanalnego charakteru. Na szczęście rozwój technologiczny sprawił, że producenci okien są w stanie sprostać nawet najbardziej nietypowym rozwiązaniom architektonicznym. Tymi, które królują we współczesnej branży architektonicznej, są duże przeszklenia zajmujące nawet całą ścianę. Takie okna doskonale „otwierają” przestrzeń, optycznie ją powiększając. Ponadto wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła. To znakomity wybór do nowoczesnych budynków, w których liczą się minimalizm, estetyka i doskonałe doświetlenie.

Wśród popularnych dziś rozwiązań wyróżnimy także okna łukowe. Zwykle są podłużne, wygięte w łuk w górnej części. Doskonale komponują się z budynkami stylizowanymi na wiejskie chaty czy eleganckie dworki.

Inne popularne dziś propozycje to okna narożne, często spotykane w nowoczesnej architekturze, okrągłe stosowane zwykle w łazienkach, a także trójkątne i trapezowe.

Plisy do okien o nieregularnych kształtach

W oknach o niestandardowych kształtach doskonale sprawdzają się rolety plisowane. Ich cechą charakterystyczną jest ułożenie materiału na wzór harmonijki. To właśnie ta specyficzna budowa sprawia, że plisy idealnie komponują się z każdym oknem.

Plisy okienne sprostają każdemu wyzwaniu aranżacyjnemu – zapewnia Agnieszka Gołębiewska, Kierownik Działu Marketingu w ANWIS. – Roleta o budowie harmonijki doskonale dopasowuje się do otworu okiennego i precyzyjnie wypełnia całe przeszklenie, a dzięki temu doskonale spełnia swoje funkcje – zapewnia prywatność, zaciemnia i chroni pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki plisom możemy przesłonić okna w kształcie trójkąta, trapezu czy półkola – wylicza.

Co ważne, plisy nie wykluczają skorzystania z rozwiązań, na którym nam zależy. W nietypowych kształtach oraz w rozwiązaniach do okien dachowych występuje, np. system dzień-noc, czyli wykorzystanie dwóch różnych tkanin w jednej żaluzji. Taki rodzaj plisy wygląda efektownie, a przy tym ma funkcjonalność, która pozwala jeszcze dokładniej zarządzać prywatnością oraz stopniem nasłonecznienia wnętrza.

Dodatkowo, rolety plisowane umożliwiają zasłonięcie okna w całości lub tylko w jego fragmencie. W ofercie dostępne są modele dwukierunkowe, dzięki czemu możemy wybrać, czy zasłonić część od góry, czy od dołu. To bardzo ważne przy nieregularnych kształtach okiennych.

Jakie osłony na okna dachowe?

Coraz więcej osób dostrzega potencjał aranżacyjny poddasza. Popularne niegdyś strychy, na które trafiało zazwyczaj wszystko, z czym nie do końca wiadomo było co zrobić, dziś stanowią dodatkową przestrzeń użytkową. Skosy nadają wnętrzom niezwykle przytulnego charakteru, z drugiej zaś strony poddasze narażone jest na szybkie i nadmierne nagrzewanie. Dlatego w aranżacji nie może zabraknąć osłon okiennych, które będą nie tylko estetyczne, ale także poprawią warunki panujące we wnętrzu.

- Podobnie jak w przypadku okien o niestandardowych kształtach, dobrym wyborem będą rolety plisowane. Szczególnie te zaciemniające o strukturze plastra miodu, które skutecznie blokują przenikanie promieni słonecznych do wnętrza – zauważa Agnieszka Gołębiewska z ANWIS.

Innym rozwiązaniem na poddasze są rolety materiałowe. Naszą propozycją, gwarantującą pełne zaciemnienie, są rolety z dodatkową powłoką odbijającą promienie słoneczne. Wyposażone w prowadnice boczne eliminują wszelkie refleksy i smugi światła, jakie mogą dotrzeć do wnętrza w słoneczne dni, a co najważniejsze – zapobiegają nagrzewaniu pomieszczenia. Jednocześnie zapewniają wygodną obsługę okien. Nie ma konieczności ich zamykania w celu opuszczenia lub podniesienia rolety. Możemy sterować nimi przy otwartym oknie, co jest bardzo ważne dla dopływu świeżego powietrza.

Ponieważ na poddaszu najczęściej urządzamy pokoje dzieci lub przestrzeń biurową, bardzo ważnym aspektem jest także ochrona przed refleksami na ekranach monitorów. Umożliwia komfortową pracę i naukę, dodatkowo zabezpieczając wzrok.

Jak widać, współczesny rynek osłon okiennych oferuje nam rozwiązania, które są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym trendom aranżacyjnym. Dobór rolet czy żaluzji do okien dachowych i tych o niestandardowych kształtach, nie sprawia dziś większego problemu, a mnogość kolorów, faktur i wykończeń pozwala na maksymalne dopasowanie osłon do wystroju wnętrz czy wyglądu elewacji.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe