www.technistone.com
Okiem projektanta: Wystrój wnętrz w czeskich domach jest minimalistyczny, oryginalny bez klamek w drzwiach i na wysokim poziomie
Prezentujemy Państwu dom młodej, czteroosobowej czeskiej rodziny. Do współpracy przy projektowaniu domu zaprosili doświadczoną czeską projektantkę wnętrz, Radkę Syrovą, na co dzień pracującą w Melbourne, Londynie i Dubaju. Wspólnie opracowali projekt domu z naciskiem na jakość oraz zdecydowali się na meble na miarę. Pomysł na dom widać w każdym jego zakątku, odważnie gra się tutaj materiałami, liniami i kolorami. A do tego są tu drzwi bez klamek. Zapraszamy do lektury o tym, jak czeski styl mieszkania postrzega projektantka Radka Syrová.
Małżeństwo z dwójką małych dzieci do niedawna mieszkało w kamienicy na obrzeżach jednego z czeskich osiedli. Potrzebowa więcej przestrzeni, ale chcieli zostać w tej samej okolicy. Nie zastanawiali się więc długo i postanowili kupić dom w zabudowie szeregowej, będący jeszcze w budowie, wraz z projektem. Rozkład 4+1 (cztery pokoje z kuchnią) z dwiema łazienkami i garderobą o całkowitej powierzchni użytkowej 250 m2 (wraz z ogrodem) był dla nich idealnym rozwiązaniem. Kiedy podjęli decyzję o zakupie domu, zwrócili się o opinię do architekta i projektantki Radki Syrovej, która przeanalizowała projekt pod kątem ewentualnych problemów oraz możliwości modyfikacji i zaaranżowania wnętrz według ich wyobrażeń. W rezultacie, przed zakończeniem budowy domu przesunięto kilka ścianek działowych, wybrano nowe miejsce na schody prowadzące na piętro i dostosowano pomieszczenia do przechowywania i schowki. Zmiana położenia schodów pozwoliła uzyskać większą przestrzeń na piętrze, które stało się dzięki temu bardziej funkcjonalne. „Ważne jest dla mnie to, że przy projektowaniu wnętrza mogę pracować także z samą przestrzenią, to znaczy wprowadzić zmiany jeszcze na etapie budowy i opracowywać aranżację przestrzeni i wystroju kompleksowo. Dlatego też współpracę z klientami rozpoczęliśmy od analizy planów, które otrzymali od dewelopera. Natychmiast doszliśmy do porozumienia, w których punktach projekt jest dobry, a w których nie. Pierwszy etap dotyczył zmian układu wnętrza domu. Następnie opracowaliśmy projekt kuchni i łazienek. Na koniec wybraliśmy materiały i przygotowaliśmy rysunki techniczne dla wykonawców”, dodaje projektantka wnętrz Radka Syrova.
Gra z kolorami
Dom jest perfekcyjny szczególnie dzięki dopracowaniu szczegółów, przejściom linii oraz przenikaniu się i współgraniu materiałów. Całość sprawia eleganckie wrażenie a wnętrze bezpośrednio nawiązuje do wyglądu domu od zewnętrznej strony. Zewnętrzne linie przenikają do wewnątrz i odwrotnie. Projektantka poeksperymentowała z odcieniami kilku kolorów które prezentują się w domu w różnych stopniach nasycenia. Konsekwencja w dobrze tonów, czystość i lekkość wiodą tu prym. Ciepłe odcienie ziemi, szarości i beże w kombinacji ze szkłem, stalą nierdzewną i drewnem. Zaprojektowane przez Radkę Syrovą designerskie stoliki ze stali nierdzewnej CUBES dopełniają nowoczesny minimalizm i wyrafinowane piękno nowoczesnego wnętrza, nienachalnie łącząc przy tym korytarz z salonem.
Kuchnia pełna lustrzanych odbić i mozaika matowych i połyskujących tekstur
Centralnym punktem domu jest kuchnia połączona z salonem. Przestrzeń salonu łączy się z kolei z przestrzenią zewnętrzną przez wielkoformatowe okno. Rodzina ma dzięki temu piękny widok na całe miasto. Od samego początku było jasne, że kuchnia będzie częścią pokoju dziennego. Był to decydujący czynnik przy doborze materiałów. Przydymione, rozświetlające lustra umożliwiły zastosowanie we wnętrzu eleganckich, ciemniejszych tonów, które może nie są typowe dla kuchni, ale nadają przestrzeniom przeznaczonym do pracy i odpoczynku elegancki i harmonijny charakter. W celu osiągnięcia pożądanego odcienia fornirowane fronty w odcieniu orzecha zostały zabejcowane a następnie wykończone matowym lakierem. To sprytne rozwiązanie uwydatniło kolor i strukturę prawdziwego drewna. Kontrast dla naturalnego materiału stanowi wysokiej jakości, specjalna błyszcząca powłoka na frontach kuchennych. Jej popielaty kolor uzupełnia paletę kolorów ziemi zastosowanych w całym wnętrzu. Świetnie też harmonizuje z blatem wykonanym z materiału TechniStone®.
Kuchnia była w najdrobniejszych szczegółach zaprojektowana tak, aby zapewnić jej maksymalną funkcjonalność oraz w pełni wykorzystać wszystkie miejsca do przechowywania, zwłaszcza w górnych szafkach kuchennych. Wykorzystano różne elementy wyposażenia szafek i szuflad kuchennych oraz mechanizmy samo zamykające, które dziś są już standardową, integralną częścią funkcjonalnej i praktycznej kuchni. Dla części zabudowy kuchennej projektantka zastosowała lustra w popielatym odcieniu. „Lustra mają za zadanie optycznie powiększyć pomieszczenie i ożywić całą przestrzeń. „Efekt lustrzany zbliżył do siebie elementy aranżacji wewnętrznej i zewnętrznej, co w połączeniu z wielkoformatowym oknem dało efekt zacierania się granic między tym co wewnątrz, i tym co na zewnątrz. Lustra to raczej trudniejszy materiał wnętrzarski, i dlatego nie są odpowiednie dla każdego. Jednak klientom z Třebíča to rozwiązanie, które odgrywa istotną rolę w całej przestrzeni, się spodobało”, mówi. Ze względu na swoją funkcjonalność, kolorystykę oraz łatwość w utrzymaniu, razem z właścicielami domu zdecydowali się na blaty kuchenne z materiału TechniStone®. „Najbardziej przypadła nam do gustu szeroka gama kolorystyczna, którą oferuje TechniStone®. Doskonała była również komunikacja w kwestiach technicznej obróbki materiału. Musieliśmy poradzić sobie przede wszystkim z niestandardowymi skosami oraz kątami nachylenia blatu kuchennego. Zdecydowaliśmy się na cieńszą i bardziej elegancko wyglądającą wysokość materiału, bez bocznej okładziny i wzmocnienia w przedniej części ze zlewem, dlatego bardzo ważne było porządne przygotowanie i wysokiej jakości obróbka materiału. Istotna była koordynacja z producentem mebli oraz dostawcą utwardzonego kamienia. Odcień materiału TechniStone® Gobi Grey swym kolorem i połyskiem świetnie koresponduje z innymi wybranymi materiałami, między innymi z drewnem”, dodaje.
Minimalistyczne drzwi bez klamek
Po zmianie układu przestrzeni dom stał się zdecydowanie bardziej przestronny. Pomogło w tym także zastosowanie nietypowych wysokich drzwi opartych na "systemie obrotowym". Ponieważ sufity w domu są dość niskie, projektantka przy doborze drzwi kierowała się potrzebą optycznego powiększenia pomieszczenia. Z drzwiami obrotowymi spotkałam się po raz pierwszy w galeriach i muzeach za granicą i wyjątkowo mnie zainspirowały. W przeciągu kilku lat takie rozwiązanie stało się częścią przestrzeni komercyjnych i prywatnych w Melbourne i w Dubaju, gdzie pracuję. Mam słabość do „drzwi obrotowych”, a drzwi same w sobie są elementem, który w aranżacji bardzo lubię. Często udaje mi się przekonać klientów, że drzwi mogą stanowić samodzielny element wystroju wnętrza, lub też zupełnie odwrotnie, wtopić się w ścianę do tego stopnia, że tworzą "sekretne przejście" niewidoczne na pierwszy rzut oka. Gra z przestrzenią, materiałem i rozwiązaniami technicznymi mnie fascynuje. Jest to proces, w którym łączymy moją wizję z wyobrażeniami i estetyką klienta, projektując jego prywatną przestrzeń, w której będzie na co dzień mieszkać, i gdzie będzie tworzyć swoją opowieść.
Wspomniane drzwi działają w oparciu o „system obrotowy”, który jest przymocowany z jednej strony do podłogi a z drugiej do sufitu. Drzwi obracają się wokół własnej osi, a więc nie ma potrzeby stosowania futryn i ingerowania w strukturę ściany. Dla domu w Třebíču wyprodukowano je w zakładzie stolarskim Vostál. Drzwi ponadto mają być symbolem formy ArtWork, czyli stanowić artystyczny element funkcjonalny. W przypadku drzwi istotny jest również odpowiednio dobrany materiał. Trzeba się zdecydować, czy chcemy mieć drzwi wykonane z egzotycznego forniru, drewna klejonego, a może pokryte tkaną tapetą czy materiałem stucco. Dzięki swojej teksturze drzwi stanowią uzupełnienie wyglądu ściany i tworzą istotny samodzielny element, szczególnie wyraźny w czystym, minimalistycznie zaaranżowanym wnętrzu.
Trzeba dobrze przemyśleć schowki i miejsca do przechowywania rzeczy i znaleźć dobrego stolarza
Dla rodziny z dziećmi zasadniczą sprawą jest także dobra organizacja schowków. Ponieważ liczy się każdy centymetr, Radka Syrová zdecydowała się na szafy wnękowe. Szafy nie mają żadnych uchwytów, otwierają się poprzez dociśnięcie drzwi do środka. Schowki w sypialni są wyjątkowe, frezowane w specjalny sposób. „„Drzwi zostały wykonane na miarę, w zakładzie stolarskim Vostál niedaleko Třebíča. Pracownicy tego zakładu maja doświadczenie i zrozumienie dla moich wymagań technicznych. Ponadto przed rozpoczęciem produkcji drzwi i szaf dostarczają próbki do zatwierdzenia"“, mówi projektantka Radka Syrová. Jeśli możliwości finansowe na to pozwalają, zawsze rekomenduje zmówienie mebli na miarę. Dzięki temu można bardziej efektywnie wykorzystać daną przestrzeń. Funkcjonalnie zaprojektowane szafy wnękowe pomagają klientom optymalnie zagospodarować wolną przestrzeń. Zamiast wnętrza zapełnionego nieodpowiednimi meblami, uzyskujemy wnętrze bardziej przestronne, funkcjonalne i przyjemne do mieszkania. Bardzo pomocnym był fakt, że projektantka mogła polecić właścicielom domu renomowane zakłady stolarskie. „Dobry rzemieślnik to podstawa. Za granicą nikt nie dyskutuje o zleconej pracy. W Czechach bywa, że rzemieślnicy jeszcze przed rozpoczęciem prac zajmują się problemami, które wcale nie muszą się przytrafić", dodaje.
Pokoje dziecięce, które rosną wraz z dziećmi
Pokoje dziecięce są ponadczasowe i uniwersalne. Zostały zaprojektowane dla dzieci w wieku 8 i 12 lat. Na przykład stół i krzesła a także różne miejsca do przechowywania są dopasowane dla dzieci w każdym wieku. Stół i krzesła po prostu rosną razem z dziećmi. Stół to połączenie dwóch stalowych prętów pokrytych laminatem. Kolor stołu koresponduje z kolorem krzeseł. W pokoju dziecięcym zrobiono gzyms z karton gipsu nad stołem przy oknie, kolor zostały dopasowany do odcienia mebli. Detal, który rozbija jednolitą przestrzeń. Pokój wydaje się bardziej żywy, lekki i jest dyny w swoim rodzaju.
Ponadczasowa łazienka z kamienną wanną
Ciemna kolorystyka łazienki z jaśniejszymi elementami stworzyła z tego pomieszczenia prawdziwy klejnot. W łazience panuje atmosferę luksusowego spa, w którym można odpocząć po całym dniu pracy.
Mały metraż łazienki stanowił duże wyzwanie. Wykorzystano każdy centymetr i udało się stworzyć finezyjne, ale i praktyczne pomieszczenie. „Oświetlenie to bardzo istotny element w moich wnętrzach. Łazienka to miejsce równie ważne, co pozostałe pomieszczenia w domu. W łazience funkcjonalność łączy się z potrzebą stworzenia atmosfery relaksu i odpoczynku. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu ze ściemniaczami łatwo można ten efekt osiągnąć. Pozwala ono ustawić takie natężenie światła, które jest dla nas w danym momencie najprzyjemniejsze. Wbudowane oświetlenie sufitowe z niewidoczna obudową uważam za doskonałe rozwiązanie” dodaje projektantka. Wielkoformatowe materiały pomogły optycznie powiększyć przestrzeń. Płytki, które uzupełniają paletę szarych i beżowych odcieni ziemi, pokryte są atrakcyjną patyną w industrialnym stylu. Bezramowe ścianki kabiny prysznica to ważne rozwiązanie dla utrzymania czystego designu a wolno stojąca wanna marki Riho to prawdziwa wisienka na torcie. Ustawiona w ten sposób staje się raczej designerskim unikatem, niż zwyczajnym, dobrze znanym przedmiotem. „Obojętne, czy chodzi o oświetlenie, czy zwykłe przedmioty codziennego użytku. Istotne jest dla mnie spojrzenie na nie z innego punktu widzenia. Proponuję klientom rozwiązania, które będą praktyczne, ale także estetyczne i wyjątkowe. Rezultatem powinna być przestrzeń, która sprawi klientom radość i jednocześnie podniesie walory użytkowe domu. Proces tworzenia i aranżacji przestrzeni jako całości jest dla mnie najważniejszy", mówi Radka Syrová.
Projektantka wnętrz Radka Syrová:
Radka Syrová specjalizuje się w projektowaniu wnętrz i ekspozycji wystawowych. Obecnie mieszka w Dubaju. Posiada szerokie portfolio zrealizowanych projektów, zarówno w Republice Czeskiej, jak i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Australii, Singapurze czy w Wielkiej Brytanii. Prowadzi multidyscyplinarne studio designu skupiające się na projektowaniu wnętrz, ekspozycji wystawowych oraz procesie budowania marki wraz z opracowaniem strategii. (Branding designer projektuje przestrzeń i estetykę wnętrz i przestrzeni zewnętrznych zgodnie z wymaganiami konkretnej firmy, z uwzględnieniem zasad brandingu i marketingu). Jej głównym przedmiotem zainteresowania i motywacją jest projektowanie i dopasowywanie różnych produktów do wnętrz (patrz „Stoliki CUBoid lub drzwi obrotowe" w artykule). Każdy projekt realizuje z naciskiem na szczegóły. Specjalizuje się w projektowaniu mebli na zamówienie. Zamiłowanie do projektowania i badania różnych materiałów jest kluczowe na każdym etapie opracowywania przez nią projektów. Ukończyła szkołę średnią w Třebíču, a następnie Swinburne Technological University w Melbourne w Australii. Jej specjalność to architektura wnętrz / projektowanie ekspozycji wystawowych. Nieustannie podróżuje i bierze udział w seminariach oraz odwiedza wystawy poświęcone designowi, funkcjonalności i strategii handlowej, organizowane w Europie, Azji i Australii. Asortyment filcowych akcesoriów i przedmiotów CUBoid sprzedawano w praskim DOX, Futurist i innych designerskich sklepach. Obecnie pracuje nad rozwojem markowych produktów do jogi z luksusowej kolekcji LUVlab. Ta odzwierciedla jej miłość do jogi i produktów naturalnych. To także ukłon w stronę stylu życia nomady oraz fascynacji indonezyjską Bali. http://www.dkainteriors.com/
O firmie Technistone:
Firma Technistone, wykorzystująca oryginalną technologię Bretonstone, powstała w miejscowości Hradec Králové w Republice Czeskiej w 1997 roku. Swoją działalnością nawiązała do dotychczasowej produkcji kamienia utwardzonego przez firmę Bohemiastone, działającą już od 1992 roku. Centrala firmy znajduje się w miejscowości Hradec Králové. Filie znajdują się w USA, RPA, Australii, Rosji i w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji wytrzymałego kamienia utwardzonego w postaci płyt, z których następnie przygotowuje się na całym świecie produkty do użytku wewnętrznego, w szczególności ekskluzywne blaty kuchenne lub płyty łazienkowe, a także inne elementy budowlane, takie jak schody, podłogi lub okładziny ścienne. Najważniejsze projekty realizowane były głównie zagranicą. Można je podziwiać na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w USA, w terminalu nr 5 na lotnisku Heathrow w Wielkiej Brytanii, w centrum handlowym Mallu Milenium w Chinach, w hotelu Capisani we Włoszech oraz w projektowym studio marki Porsche w Weissach w Niemczech, a także w wielu luksusowych hotelach w Dubaju.
źródło: pieknydom24.pl