piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Ogrzewanie pompą ciepła – najpopularniejsze mity i fakty

Ogrzewanie pompą ciepła – najpopularniejsze mity i fakty

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2021-03-19 16:35:28

Nowe technologie urządzeń grzewczych, takie jak pompy ciepła, coraz częściej zastępują tradycyjne kotły stałopalne. Jest to bardzo popularny trend, który niesie za sobą wiele korzyści, lecz wiąże się z nim również wiele fałszywych przekonań. Przedstawiamy pięć najpopularniejszych mitów związanych z działaniem i użytkowaniem pomp ciepła oraz wyjaśniamy, jak faktyczne przebiega praca takiego urządzenia.

 

Polecane sklepy

allegro

1. Koszty zakupu pompy ciepła są bardzo duże

Porównując zakup pompy ciepła z kotłem stałopalnym lub gazowym na pierwszy rzut oka możemy mieć wrażenie, że inwestycja w pompę ciepła będzie większa. Aby obiektywnie to ocenić, musimy jednak uwzględnić również koszty, które redukujemy, wybierając pompę ciepła, oraz obliczyć koszt ogrzania domu. W przypadku kotła gazowego należy uwzględnić dodatkowy wydatek związany z budową komina oraz przyłącza gazowego. Z kolei kocioł stałopalny potrzebuje również dodatkowego pomieszczenia na magazyn opału, a kotłownia jest pomieszczeniem brudnym. Pompa ciepła nie wymaga tych dwóch pomieszczeń ani komina, a maszynownia z pompą jest pomieszczeniem czystym, które możemy wykorzystać także do innych celów.

Dodatkowym kosztem, który często pomijamy, jest czas obsługi urządzenia. Codzienne rozpalanie oraz przygotowanie paleniska pochłania dużo czasu oraz energii. Po zsumowaniu wszystkich wydatków oraz kosztów eksploatacji inwestycja w pompę ciepła okaże się korzystnym rozwiązaniem.

2. Pompa ciepła nie zda egzaminu w starym budownictwie

Mit ten wywodzi się stąd, że pompy ciepła są najczęściej spotykane w nowym budownictwie. Pompy ciepła dostępne obecnie na rynku przystosowane są jednak do wielu rodzajów budynków: nowych i starych, jednorodzinnych, wielorodzinnych, wolnostojących, szeregowych i mieszkań w bloku. Najważniejszym parametrem jest moc urządzenia. Starsze budynki charakteryzują się większym zużyciem energii, jednak odpowiednio dobrana pompa ciepła zapewni najwyższy komfort również w starym budownictwie.

Przed zakupem i montażem pompy ciepła należy oszacować zapotrzebowanie budynku, a następnie dobrać pompę, która jest w stanie pokryć to zapotrzebowanie. Vaillant posiada w swojej ofercie pompy ciepła do nowych budynków o małej kubaturze, ale również pompy ciepła o mocy ponad 19 kW, które ogrzeją budynek o powierzchni ponad 400 m2. Urządzenia można kaskadować, a więc zwiększyć ich możliwości.

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że pompa ciepła nie pracuje z grzejnikami, ponieważ w nowych domach stosuje się głównie ogrzewanie podłogowe. Pompy ciepła aroTHERM PLUS przystosowane są do pracy z wysoką temperaturą zasilania – 65°C. Wartość ta jest odpowiednia dla grzejników nawet w czasie dużych mrozów. Najważniejszy jest zatem właściwy dobór urządzenia, dopasowanego do konkretnego budynku.

3. Pompa ciepła to bardzo głośne urządzenie

Jednym z elementów, na który musimy zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła, jest poziom mocy akustycznej wyrażany w decybelach. Warto porównywać te parametry zamieszczone w etykietach energetycznych urządzeń. Jedną z najcichszych pomp ciepła jest aroTHERM PLUS, która w odległości 3 metrów od urządzenia generuje hałas na poziomie 28 dB(A). Oznacza to, że nie jest głośniejsza niż tykanie zegarka! Aby osiągnąć taki efekt, należy wybierać urządzenia sprawdzonych producentów oraz korzystać z usług doświadczonych instalatorów.

Na poziom hałasu ma także wpływ materiał, który zostanie wykorzystany do tłumienia dźwięków emitowanych podczas działania pompy, oraz jakość wykonanych prac montażowych. Dobrze zamontowana pompa ciepła jest cicha i dyskretna. Mit o hałaśliwości pomp powstał w momencie, gdy na rynku pojawiły się niepoprawnie montowane urządzenia niskiej jakości.

4. Pompa ciepła nie ogrzeje samodzielnie domu

Pompa ciepła może współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi, jednak nie jest to warunek konieczny. System hybrydowy z kotłem gazowym w niektórych przypadkach będzie najlepszym rozwiązaniem, ale nieprawdą jest to, że pompa samodzielnie nie ogrzeje budynku. Szczytowym źródłem ciepła w pompach jest grzałka elektryczna, która wspomaga urządzenie w czasie dużych mrozów oraz w przypadku awarii. Ważny jest dobór właściwej pompy uwzględniający właściwości konkretnego budynku.

5. Pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie

Wpływ klimatu ma znaczenie dla działania jedynie powietrznej pompy ciepła. W przypadku pomp gruntowych, które czerpią energię z gruntu, klimat nie jest tak istotny, ponieważ poniżej 10 metrów temperatura oscyluje wokół stałego poziomu, a najczęściej odwierty wykonywane są do 100 metrów głębokości. Tutaj znacznie ma rodzaj gruntu.

W przypadku pomp ciepła, które czerpią energię z powietrza, wraz ze spadkiem temperatury spada sprawność urządzenia. Nie oznacza to jednak, że pompy powietrzne działają tylko w łagodnym klimacie. Sprężarki w pompach ciepła Vaillant pracują nawet do temperatury zewnętrznej -20°C. Takie temperatury występują bardzo rzadko i utrzymują się tylko przez kilka godzin.

W Polsce wyróżniamy 5 stref klimatycznych, które również są uwzględniane przy doborze urządzenia.  Właściwie dobrana pompa ciepła zapewnia maksymalną wydajność nawet w piątej strefie klimatycznej, czyli na Suwalszczyźnie i Podhalu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowych technologiach pomp ciepła? Zajrzyj na stronę www.vaillant.pl

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe