Ogień w aranżacji i designie
Ogień, a właściwie możliwość jego wzniecania, jest jednym z największych wynalazków ludzkości. Nic więc dziwnego, że motywy ognia i płomieni stosunkowo często wykorzystywane są w wielu aspektach życia ludzi – w religii, literaturze, kulturze, ale równie często motyw ten jest także przewodnim w aranżacji wnętrz i designie, choć oczywiście z ogniem zawsze postępować należy ostrożnie, żeby nie przesadzić.
Żywioły w aranżacji
Mówi się, że motywy żywiołów wykorzystywane w aranżacji wnętrz zapewniają pomieszczeniom harmonię i dodają pozytywnych wibracji. Motyw ognia może tu być jednak wyjątkiem, bowiem ten, kojarzący się nierozerwalnie z kolorem czerwonym, jest raczej symbolem bardziej agresywnego podejścia. Energia, jaką daje kolor czerwony z pewnością nie nadaje się do każdego wnętrza i nie powinien być on wykorzystywany np. jako główny motyw w sypialni, które jest pomieszczeniem stricte wypoczynkowym. Nie oznacza to jednak, że w innym przypadku nie możemy trochę poeksperymentować.
Czerwone emocje
Czerwień kojarzy się z ogniem, ale nie możemy zapominać, że to również kolor miłości i namiętności. Kolor czerwony oznacza i generuje emocje, a z tymi postępować należy ostrożnie. Paradoksalnie daje on jednak wiele możliwości. W przypadku wnętrz czerwień i ogień wykorzystać możemy w postaci fototapet, czy plakatów. Te świetnie wkomponują się w jasne wnętrze, tworząc mocny kontrast. Sporo do wnętrza wnieść mogą również same ozdoby i dodatki, nawet w kolorze mocnej czerwieni. Podkreślą wtedy charakter i siłę właściciela. Wnętrza, w przeciwieństwie do np. trendów panujących w designie stron internetowych, należy traktować jednak nieco ostrożniej, decydując się na wykorzystanie motywów płomieni, ognia i koloru czerwonego. W Internecie z zasadzie możemy w tym aspekcie pójść na całość, szczególnie jeśli chodzi nam o wywołanie silnych emocji w użytkowniku, jak np. w przypadku takich stron jak online casino Nitro. Jeśli te same zasady przełożylibyśmy na jakieś wnętrze naszego domu mogłoby okazać się ono finalnie irytujące, optycznie dość znacząco pomniejszone, a nawet generujące agresję. Nie należy więc igrać z ogniem. Dosłownie i w przenośni.
Zasady feng shui
W dosłownym tłumaczeniu feng shui to wiatr i woda, a więc kolejne żywioły. Uznaje się, że stosując te zasady w przypadku aranżacji wnętrza dba się o odpowiedni przepływ energii i zapewnia pomyślność oraz dobrostan domowników. Podstawą tej starożytnej techniki planowania przestrzeni są trzy zasady. Jedną z nich jest zasada pięciu żywiołów. Ogień ma tu za zadanie dodawanie odwagi. Zasadę tę należy jednak, jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, traktować raczej dbając o dodatki, aniżeli brać ją dosłownie. Według zasad feng shui niezwykle ważne w pomieszczeniu jest oświetlenie. To naturalne ma za zadanie budować przyjazną przestrzeń oraz być rozmieszczone według ścisłych reguł – tzw. siatki bagua. Niedobory naturalnego światła możemy oczywiście uzupełniać sztucznymi jego źródłami, ale stosownymi do funkcji danego wnętrza. Jakie by ono nie było to czerwone oświetlenie nie znajdzie raczej zastosowania w żadnym z nich.
Ogień dosłownie
Hasło „ogień w aranżacji wnętrza” możemy potraktować również dosłownie i pokusić się o umieszczenie żywego ognia w swoim domu. To przecież wokół ognia od setek lat koncentrowało się życie ludzi. Najpopularniejszym sposobem osiągnięcia tego celu jest oczywiście kominek. W miarę postępu rozwoju ludzkości kominek przestał być jedynie źródłem ciepła, a stał się bardziej elementem ozdobnym. Obecny design może zaskakiwać formą i wykorzystanymi materiałami. Kominki mogą być np. całkowicie szklanym prostopadłościanem, który do momentu rozpalenia nie będzie zdradzał gościom swojej prawdziwej funkcji. Także tutaj możemy popuścić wodze fantazji. Nowoczesne kominki i ich wygląd znacznie odbiegają od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Kominki opalane drewnem wymagają istnienia przewodu kominowego, co obecnie nie często zdarza się w nowoczesnym budownictwie. W takim wypadku możemy jednak postawić na biokominek, który daje nam również szereg innych zalet. Nie produkują one dymu, popiołu czy sadzy, są również możliwe do ustawienia w dowolnym miejscu i doskonale integrują się w pomieszczeniach różnego typu. Należy jednak pamiętać, że podstawową zasadą organizacji wnętrza w oparciu o jakikolwiek kominek jest przede wszystkim odpowiedni dystans, dzielący go od mebli i innego wyposażenia wnętrza.
Dla odważniejszych istnieje jeszcze opcja pieca wolnostojącego, dawniej nazywanego kozą. W nowoczesnym wydaniu oznacza estetyczny, designerski piecyk, pasujący do nowoczesnego wnętrza. To świetne rozwiązanie dla osób, które z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zwykły kominek. Nowoczesna koza zajmuje znacznie mniej przestrzeni od zwykłego kominka, niestety, podobnie jak on, wymaga jednak podłączenia do przewodu kominowego.
źródło: pieknydom24.pl