piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Odnawialne źródła energii w domu jednorodzinnym  – jakie rozwiązania są najbardziej opłacalne?

Odnawialne źródła energii w domu jednorodzinnym – jakie rozwiązania są najbardziej opłacalne?

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2019-08-21 09:12:46

Za niecałe półtora roku wszystkie nowo powstałe budynki będą musiały spełniać standardy WT 2021, które zakładają jeszcze większe obniżenie zużycia energii pierwotnej (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej). Od 1 stycznia 2021 roku nie będzie mogła ona przekraczać 70 kWh/m2/rok. Spełnienie tych wymagań jest łatwiejsze dzięki udziałowi energii odnawialnej (OZE) w bilansie energetycznym budynku. Jakie rozwiązania OZE wybrać, aby były one najkorzystniejsze?

Polecane sklepy

allegro

Odnawialne źródła energii pozwalają na zmniejszenie lub zupełne zrezygnowanie ze zużycia węgla, oleju lub gazu w domu, co tym samym przekłada się na redukcję emisji zanieczyszczeń. W dalszej perspektywie oznacza to również spore oszczędności. Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii zaliczamy:

  • energię grawitacyjną wody,
  • energię wiatru,
  • energię słoneczną,
  • biopaliwa,
  • energię geotermalną.

Dzięki urządzeniom i systemom OZE można ogrzewać pomieszczenia, podgrzewać wodę użytkową, a także wytwarzać własną energię elektryczną.

Dlaczego warto zdecydować się na odnawialne źródła energii podczas budowy domu?

Wykorzystanie OZE ma wiele korzyści – jedną z najczęściej wymienianych jest zmniejszenie comiesięcznych rachunków za eksploatację budynku. Można zyskać większą niezależność od dostawców prądu. Dzięki zamontowaniu np. pompy ciepła i systemów fotowoltaicznych zwiększa się również wartość nieruchomości i jej atrakcyjność przy sprzedaży. Na etapie budowy domu decyzja o wykorzystaniu urządzeń OZE pozwala na rezygnację z budowy komina, co przekłada się również na mniejsze koszty budowy.

Nie należy również zapominać o korzystnym wpływie na środowisko naturalne i zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Obecnie budowa domów z wykorzystaniem proekologicznych systemów grzewczych jest wspierana przez rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany źródła ciepła. 

Urządzenia OZE w domu jednorodzinnym

Pompa ciepła, panele fotowoltaiczne i systemy solarne to urządzenia, które najlepiej sprawdzą się w domu ekologicznym. Dwie pierwsze propozycje świetnie pracują w komplecie – dzięki połączeniu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych jest możliwe stworzenie domu z zerowym rocznym bilansem energetycznym (budynku, w którym całkowite koszty zużycia energii nie przekraczają 250 zł – są to opłaty stałe).

Krótka charakterystyka poszczególnych urządzeń OZE

Pompa ciepła jest alternatywą dla kotłów grzewczych. Urządzenie jedynie w 25% korzysta z energii elektrycznej – pozostałą energię pozyskuje z odnawialnych źródeł. Za pomocą pompy ciepła można ogrzać lub ochłodzić dom oraz pogrzać wodę użytkową. Warto wspomnieć, że na 1 kWh zużytej energii elektrycznej pompa ciepła uzyskuje od 3 do 5 kWh energii cieplnej – to pozwala na nawet trzykrotne obniżenie kosztów ogrzewania w stosunku do urządzeń grzewczych niewykorzystujących OZE.

System fotowoltaiczny powala na wytwarzanie prądu elektrycznego ze w 100% odnawialnej energii słonecznej. Pozyskaną energię można wykorzystać do pracy urządzeń AGD i RTV, a także do działania pompy ciepła. Dzięki połączeniu tych dwóch rozwiązań (pompy ciepła i fotowoltaiki) można zyskać niezależność od dystrybutorów prądu.

Aby dom z zamontowaną pompą ciepła i panelami fotowoltaicznymi był korzystny energetycznie, warto zainstalować w nim rekuperację. Wentylacja mechaniczna pozwala na lepszą wymianę powietrza w budynku, a dzięki temu pozbywa się nadmiaru wilgoci. Na przykładzie oferty Vaillant można skompletować pełną instalację systemową, która pomoże w stworzeniu domu bez rachunków.

Budynek z wykorzystaniem OZE spełniający warunki WT 2021

Dom jednorodzinny spełniający standardy WT 2021 powinien posiadać odpowiednią izolację cieplną przegród oraz zużycie energii pierwotnej na potrzeby ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania c.w.u. nieprzekraczające 70 kWh/m2/rok. Obecnie oferowane na rynku urządzenia OZE pozwalają zbudować wysokoefektywne rozwiązanie dla domu według warunków WT 2021. Wystarczy zamontować pompę ciepła powietrze-woda typu Split (np. pompę ciepła aroTHERM SPLIT marki Vaillant, która posiada jednostkę zewnętrzną z wbudowanym pogrzewaczem ciepłej wody użytkowej – centrala uniTOWER), wentylację budynku w postaci centrali nawiewno-wywiernej z odzyskiem ciepła oraz instalację fotowoltaiczną auroPOWER.

Więcej informacji o urządzeniach korzystających z OZE znajdziesz na www.vaillant.pl.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe