Od czystego biurka do ekologicznego biura
8 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sprzątania Biurka. To nietypowe święto jest doskonałą okazją, by zadbać nie tylko o porządek na własnym biurku, ale również poprawić organizację pracy w biurze. Jak tego dokonać podpowiada IKEA Kraków, która za zrównoważone podejście do biznesu i jego realizację w praktyce, wyróżniona została Eko-Certyfikatem Zielone Biuro.
Nie od dziś wiadomo, że zmiany warto wprowadzać metodą drobnych kroków. Korzystając więc ze słusznego pretekstu, jakim jest Dzień Sprzątania Biurka, poświęćmy chwilę na uporządkowanie sterty dokumentów, starych wydruków czy stosów często niepiszących już długopisów i ołówków. Wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale najzwyczajniej w świecie rozpraszają nas i odrywają od pracy.
Od czystego biurka do ekologicznego biura
Skoro czyste i uporządkowane biurko już lśni, pora pójść o krok dalej i zastanowić się, jak „zazielenić” biuro. Naprawdę nie trzeba wiele, by obniżyć koszty jego funkcjonowania, ograniczyć negatywne oddziaływanie na środowisko i uczynić je ekologicznym, bardziej przyjaznym miejscem pracy. I nie ma znaczenia, czy chodzi o biuro niewielkiej firmy, ogromnej korporacji czy - po prostu - przyjemny kącik do pracy w domu.
" Przeciętnie przyjmuje się, że jeden pracownik biurowy wytwarza na dobę do 3l śmieci. W biurach generuje się przede wszystkim zmieszane odpady komunalne, zużyty papier w formie zadrukowanej, odpady z tworzyw sztucznych oraz te niebezpieczne, takie jak świetlówki, baterie czy stare monitory " mówi Aleksandra Pacułt z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Warto zastosować kilka prostych rozwiązań, które w dużej mierze zależą od codziennych nawyków ludzi pracujących w biurze. " Przekonać pracowników do ponownego wykorzystywania zadrukowanych jednostronnie kartek czy materiałów eksploatacyjnych, takich jak segregatory, teczki, koszulki " podkreśla Agata Czachórska, koordynator ds. społecznych i ochrony środowiska w IKEA Kraków. " W naszym krakowskim biurze IKEA, dzięki pojemnikom SORTERA, prowadzimy segregację śmieci w podziale na frakcje: tworzywa sztuczne, papier i pozostałe. W kantynie jest stacja sortowania z dodatkowym pojemnikiem na odpady organiczne oraz osobnym pojemnikiem na plastikowe nakrętki " dodaje.
Ekologiczne biuro to niższe koszty i dbałość o środowisko
Odpowiednia segregacja i wykorzystanie materiałów biurowych to jeden z kilku kroków do kształtowania biurowych eko-zachowań. Kolejne to racjonalna gospodarka surowcami, takimi jak woda czy energia. " To, co inni dopiero zaczynają wdrażać, my już zrobiliśmy "mówi Agata Czachórska. W krakowskiej IKEA zamontowane zostały czujniki ruchu do sterowania oświetleniem i energią elektryczną (np. wyłączenie wszystkich urządzeń komputerowych o godzinie 22) oraz świetliki dachowe. Oświetlenie stanowią w 100% energooszczędne świetlówki (żarówki LED zużywają ok. 85% mniej energii i działają 20 razy dłużej niż tradycyjne). Sprzęt komputerowy posiada certyfikat Energy Star i jest odpowiednio skonfigurowany. W 100% punktów poboru znajdują się urządzenia ograniczające jej zużycie: perlatory, spłuczki dwudzielne, baterie bezdotykowe. " Warto też „zazielenić” biuro odpowiednim asortymentem. Większość produktów wpływa na środowisko, niektóre bardziej niż inne. Trzeba więc zwrócić uwagę, by akcesoria biurowe wykonane były z materiałów przyjaznych dla środowiska, o odpowiedniej jakości i trwałości, jak chociażby meble GALANT czy eko-seria segregatorów, pudeł i koszy KASSETT (wykonana w 80% z papieru pochodzącego z recyclingu) " podsumowuje Agata Czachórska z krakowskiej IKEA.
Dobra atmosfera tworzy Zielone Biuro
Zielone Biuro to nie tylko trwałe i oszczędne produkty, ale przede wszystkim dobra atmosfera w pracy oraz ambasadorowie eko-biura - szanujący środowisko pracownicy, zaangażowani w ideę zrównoważonego rozwoju. " Chcieliśmy nie tylko docenić tych, którzy już segregują odpady, ale przede wszystkim zachęcić do takiej praktyki osoby, które tego nie robią " mówi Agata Czachórska z IKEA Kraków " Dlatego stworzyliśmy program „Lepiej świecić zamiast śmiecić”, skierowany do pracowników IKEA Kraków. Pracownicy mogą przynosić do sklepu 3 rodzaje odpadów: butelki PET, puszki i makulaturę. Oddane odpady przeliczane są na punkty, dopisywane do specjalnych kart. Gdy pracownik uzbiera satysfakcjonującą go liczbę punktów, przelicza je na złotówki, a za ich równowartość może wybrać sobie nagrodę - artykuł z asortymentu IKEA. Ponadto każdy z pracowników przechodzi szkolenie z ekologii i zaangażowania społecznego. Bez zaangażowania i dobrej woli pracowników nie powstaną przyjazne wnętrza. A w przyjaznych wnętrzach pracuje się lepiej " dodaje.
źródło: ikea/pięknydom24.pl