Ocieplenie ścian budynku – skuteczny sposób na przemarzanie murów
Wiosną i latem trwa w Polsce sezon prac budowlanych. To najlepszy czas, by przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku mieszkalnego – szczególnie jeśli zimą dom był narażony na przemarzanie ścian, których skutkiem jest pękanie i rozwarstwianie się tynku. Dzięki prawidłowej izolacji ścian oraz likwidacji mostków termicznych można zwiększyć komfort życia mieszkańców i zapobiec zjawisku przemarzania ścian, a w efekcie – nagromadzeniu wilgoci i rozwojowi grzybów oraz pleśni. Sprawdź, jak już teraz zadbać o większy komfort cieplny w domu!
Izolacyjność ścian budynku, oznaczona przez współczynnik przenikania ciepła U, ma istotny wpływ na temperaturę murów. Budynek, który nie posiada prawidłowej izolacji, jest narażony na przemarzanie ścian – dzieje się tak zwłaszcza zimą oraz wczesną wiosną, gdy temperatura spada poniżej 0°C. Może to skutkować osłabieniem konstrukcji domu, tj. stopniowym pękaniem i rozwarstwianiem się nie tylko tynku, ale i samego muru. Dlaczego tak się dzieje?
Winę za ten stan rzeczy ponosi wilgoć zgromadzona w murze i ujemne temperatury powodujące jej zamarzanie. Jakie objawy mogą świadczyć o przemarzaniu ścian budynku?
- Odpadanie warstw farby ze ścian wewnętrznych.
- Zacieki po zewnętrznej stronie murów, szczególnie widoczne podczas odwilży.
- Sine plamy oraz widoczne spoiny na ścianach wewnętrznych.
- Wykroplenia wody na ścianach wewnątrz domu, zwłaszcza w okolicach okien i parapetów.
- Powstawanie na ścianach grzybów, pleśni i glonów.
Jak zatem zapobiec przemarzaniu murów domu? Najlepsze efekty uzyskasz dzięki kompleksowej termomodernizacji budynku ze szczególnym uwzględnieniem ocieplenia ścian. Inwestycję najlepiej rozpocząć późną wiosną i latem, gdy pierwsze roztopy mamy już za sobą, a warunki atmosferyczne sprzyjają pracom budowlanym.
Ocieplenie ścian budynku – skuteczny sposób, by zapobiec przemarzaniu domu
Termomodernizacja obejmuje szereg działań, które skutkują zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Należą do nich:
- wymiana okien i drzwi,
- modernizacja źródła ciepła,
- modernizacja instalacji cieplnej wody i centralnego ogrzewania,
- ocieplenia ścian.
Przynosi także inne korzyści – poprawę systemu wentylacyjnego, który zapobiega nadmiernej wilgotności, ogrzewanie budynku oraz docieplenie przegród zewnętrznych. Dlaczego ten ostatni element jest tak istotny?
Przez niedocieplone przegrody z wnętrza domu ucieka ok. 30–40% ciepła. Ocieplenie ścian ogranicza ten efekt. Pozwala dostosować izolacyjność cieplną ścian do standardów wyznaczonych w 2017 roku, tzn. poziomu 0,23 W/(m2*K).
Ponadto docieplenie przegród zewnętrznych ogranicza wpływ mostków termicznych na przemarzanie ścian. Są to miejsca o zwiększonym przewodnictwie cieplnym (m.in. łączenia dwóch ścian, styk ściany z podłogą lub sufitem, a także ramy okien i drzwi wejściowych). Podczas przemarzania ścian to właśnie w tych okolicach najczęściej skrapla się para wodna, co w następstwie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
Docieplenie przegród zewnętrznych budynku należy przeprowadzić za pomocą wybranego systemu ETICS, np. Caparol Capatect. Przy wyborze systemu ociepleń zwróć uwagę na zastosowany w nim materiał termoizolacyjny i dopasuj go do potrzeb budynku. Przykładowo, najwyższą odporność elewacji na uszkodzenia termiczne uzyskasz dzięki wykorzystaniu systemu ociepleń Caparol Capatect Carbon. Kompletny system ociepleń od jednego producenta zawiera materiały dopasowane do siebie pod względem parametrów technicznych.
Czy można uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji budynku?
Docieplenie ścian budynku, modernizacja instalacji grzewczej czy wymiana stolarki zewnętrznej to poważna inwestycja. Jej koszty możesz jednak ograniczyć dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze, który oferuje pomoc w formie bezzwrotnej dotacji lub niskooprocentowanej pożyczki na termomodernizację budynków jednorodzinnych.
Aby skorzystać z dofinansowania, zapoznaj się z regulaminem programu – znajdziesz go na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego beneficjentami mogą zostać właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych oraz osoby, które uzyskały pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Wysokość dotacji i pożyczki jest uzależniona od kwoty średnich dochodów gospodarstwa domowego w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Więcej informacji na temat termomodernizacji budynku oraz programu Czyste Powietrze znajdziesz na stronie www.caparol.pl.
źródło: pieknydom24.pl