Źródło: Myloview.pl
Obrazy z martwą naturą - klasyka wśród dekoracji
Martwa natura to częsty motyw obrazów, zwłaszcza w wykonaniu wielkich artystów. Słoneczniki van Gogha, kolorowe jabłka Paula Cézanne’a czy smakowite dania Clary Peeters – każde z tych dzieł jest uznawane za wybitny obraz. Martwa natura pojawia się w sztuce już w czasach starożytnych pod postacią malowideł we wnętrzach piramid w Egipcie. W starożytnej Grecji bogaci obywatele zamawiali dzieła przedstawiające przedmioty świadczące o zamożności klienta, czyli bogato zdobione tkaniny czy szklane przedmioty. Od XII wieku zaczął rosnąć popyt na takie obrazy. Martwa natura – kwiaty, jedzenie i owoce – od tego czasu bezustannie pojawiała się na płótnach wielu malarzy. Teraz ich dzieła można zaprosić do swojego domu, wykorzystując w tym celu wysokiej jakości reprodukcje na płótnach.
Martwa natura – duża różnorodność
Obrazy o tej tematyce różnią się od siebie stylem i technikami malowania. – Należy pamiętać, że martwa natura to nie tylko różne kompozycje warzywno-owocowe, ale wiele innych inspiracji. – podkreśla ekspert z portalu Myloview. – Swego czasu ogromnym zainteresowaniem cieszyły się obrazy, których głównym motywem były kwiaty. Dzisiaj te wyjątkowe dzieła warto wykorzystać na przykład do aranżacji w stylu rustykalnym. Doskonale nadają się do tego malowidła z bukietami polnych kwiatów. Kolorystyka takiego obrazu powinna być jasna i optymistyczna. Florystyczne motywy wykorzystuje również styl boho. Tutaj jednak zdecydowanie lepsze będą wyraziste barwy, jako że ten nurt odznacza się bogatą paletą kolorów. – dodaje specjalista.
Więcej elegancji
Obrazy z martwą naturą dodają prestiżu. – Takie dekoracje naścienne sprawdzają się przede wszystkim w klasycznym aranżacjach – mówi dekorator z firmy Redro.pl. – Dzięki nim wnętrze staje się bardziej eleganckie. Styl klasyczny jest ponadczasowy, jednak o jego ostatecznym charakterze decyduje detal, w szczególności ozdoby takie jak obraz. Martwa natura w wydaniu wielkich mistrzów pędzla jest dekoracją wyszukaną. Często to właśnie ona dominuje w wystroju wyjątkowych miejsc takich jak dworki czy pałace. Jeśli aranżacja ma wyglądać szykownie, to nie może zabraknąć w niej obrazu o tej klasycznej tematyce. – podsumowuje specjalista od aranżacji.
Jaka kolorystyka, jaki styl?
Kolor odgrywa znaczącą rolę podczas wyboru dekoracji do wnętrz. – Malowidła z martwą naturą w ciemnym kolorze zdecydowanie lepiej pasują do klasycznego nurtu dekoracyjnego. Z kolei jasne, pastelowe barwy świetnie sprawdzą się w stylu romantycznym, prowansalskim, rustykalny czy skandynawskim. W nowoczesnych pomieszczeniach najlepiej wygląda współczesna martwa natura – zagadkowa, nieoczywista. Z kolei w kanony stylu retro doskonale wpisują się owocowe i kwiatowe kompozycje w kubistycznym wydaniu – doradza specjalista Myloview.pl.
Dzieła mistrzów malarstwa zasługują na odpowiednią oprawę. Dlatego powyższe obrazy warto odwzorować na wysokiej jakości płótnie, którego charakterystyczna faktura nadaje wydrukowi jeszcze bardziej artystyczny charakter. Dzieła można umieścić na jednej lub na kilku częściach. Specjalna technika nadruku sprawia, że kolory pozostają niezmienne przez wiele, wiele lat.
źródło: pieknydom24.pl