O gruntowaniu elewacji - porównanie właściwości gruntów
Planując malowanie elewacji domu, skrupulatnie przygotowujemy plan wydatków, kalkulujemy ceny produktów i opracowujemy harmonogram prac. Na każdym etapie szukamy oszczędności i zastanawiamy się, z których zadań możemy zrezygnować. Z pewnością z malarskiej checklisty nie możemy usunąć gruntowania fasad.
To, z pozoru tylko, błahe zadanie w efekcie okazuje się czynnością niezbędną. Właściwie dobrany grunt do elewacji to nie tylko gwarancja prawidłowo wykonanych prac malarskich, to również oszczędność czasu a także ograniczenie zbędne inwestycje na dalszym etapie remontu.
Marka Malfarb odpowiada na pytanie dlaczego gruntowanie jest tak istotne oraz jak dobrać właściwy produktu.
Aby uzyskać najlepszy efekt malowania, powierzchnia ścian zewnętrznych musi być sucha, czysta i niepyląca oraz wolna od substancji zmniejszających przyczepność, czyli tłustych plam grzybów, pleśni czy porostów oraz zwykłego brudu czy kurzu. Musi też być równomiernie chłonna. Z tego właśnie względu powinniśmy gruntować elewacje przed malowaniem. Pomijając gruntowanie, zwiększamy ryzyko pojawienia się na ścianach plam i wówczas konieczne będzie nakładanie nawet trzech warstw farby kryjącej a w ekstremalnych przypadkach może okazać się że powłoka farby odspaja się od elewacji.
Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania zagwarantuje nam grunt: wzmocni podłoże oraz zmniejszy jego chłonność, co w praktyce przyniesie znaczne oszczędności. Mniejsza chłonność oraz jednolity kolor ścian oznaczają mniejsze zużycie farby nawierzchniowej. Z kolei mocne związanie farby z podłożem sprawi, że nie będziemy się obawiać łuszczenia powłoki.
Jaki grunt wybrać?
W przypadku prac dobór produktu zależy głównie od tego czy malujemy stare bądź nowe ściany oraz materiału, z którego zrobione są ściany. W przypadku świeżych powierzchni, wcześniej niemalowanych, kłopotem nie jest ich stan techniczny czy też pęknięcia, lecz wysoka chłonność, powodująca większe zużycie farby nawierzchniowej.
Chłonność ściany sprawdzamy przy użyciu gąbki zwilżonej w wodzie, którą wystarczy przyłożyć po powierzchni. Pamiętajmy, że farba nawierzchniowa zachowa się tak jak woda, co spowoduje, że trzeba będzie nanieść ją w kilku warstwach, a tym samym zużyć w nadmiernej ilości. Jeżeli woda wniknie w podłoże, oznacza, ze jest ono mocno chłonne a więc gruntowanie jest nieodzowne. Gruntowanie nie tylko zmniejsza zużycie farby ale poprawia także przyczepność podłoża, co zdecydowanie ułatwia aplikację farby. W tym celu warto wykorzystać np. wodorozcieńczalny środek Malfarb Reno Grunt, który skutecznie redukuje chłonność i jest zalecany pod różnorodne farby dyspersyjne. Podłoża, które można impregnować tym środkiem to: beton, cegła, płyta gipsowo-kartonowa, systemy termoizolacyjne oraz ściany gipsowane.
Jeśli natomiast malujemy stare powierzchnie (wymagające radykalnego wzmocnienia, jak np. zniszczone osypujące się tynki), zastosujmy mocny koncentrat głęboko penetrujący np. Aktiv Grunt marki Malfarb. Ten mineralny bezrozpuszczalnikowy grunt drobnocząsteczkowy głęboko wnika i wiąże luźne cząstki.
Podłoża, szczególnie trudne do malowania np. te które zostały przemalowane wcześniej farbami o znacznym połysku (emaliami), należy zagruntować przygotować przy użyciu preparatu, który „stępi” nieco powierzchnią oraz zwiększy w efekcie przyczepność farby kryjącej. Takie właściwości posiada Grunt Szczepny marki Malfarb. Ten akrylowy grunt stanowi ponadto dodatkową warstwę izolacyjną na podłożach: betonowych, cementowych, gipsowych, gipsowo-kartonowych oraz tynkach cementowych i cementowo-wapiennych. Grunt Szczepny ma zastosowanie pod tynki, jastrychy, tapety, posadzki samopoziomujące i wyrównujące, płytki ceramiczne, wyprawy akrylowe mineralne, szpachlówki oraz kleje.
źródło: malfarb/pieknydom24.pl