piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Nowoczesny i regionalny: dom udanego kompromisu
fot. Galeco_Superhelix

Nowoczesny i regionalny: dom udanego kompromisu

DESIGN / Projekty domów / 2019-07-08 09:20:12

Dom Rozcięty zaprojektowany przez architekta Bartłomieja Drabika to przykład interesującej nowoczesnej architektury, nawiązującej do tradycyjnego, lokalnego kontekstu. Budynek zdobył III nagrodę w konkursie „Kwadratowy świat Galeco”. O tym ciekawym obiekcie opowiedział nam jego twórca z krakowskiej pracowni Superhelix.

Polecane sklepy

galeriadomow.plarchon.plkbprojekt.plallegroRAD-POLMG ProjektDom dla CiebieArchipelagIGNPlanzAtriumZ500HomeKoncepte-domy.plDobre DomyDobryDomDom PasjaDOMenaHoryzontDomy w styluLK&ProjektDuomoProArteDomekU Architektów

Działka, na której powstanie Dom Rozcięty położona jest w pięknym krajobrazowo miejscu – w pobliżu znajduje się las oraz obszar chroniony programem Natura 2000. Niedaleko są też wsie z domami o prostej, pozbawionej ozdób i przede wszystkim funkcjonalnej architekturze. Takie sąsiedztwo miało wpływ na zastosowane rozwiązania projektowe. Parter domu, dzięki licznym przeszkleniom, został otwarty na przyrodę, natomiast nawiązanie do zabudowy regionalnej architekt osiągnął dzięki rozbiciu bryły i nadaniu jej kształtu wiejskiej zagrody składającej się z kilku odrębnych części.

- W przypadku tego obiektu nie chodziło o uzyskanie efektu wizualnego, który na siłę miałby tworzyć charakter budynku – opowiada architekt. – Tak jak i w pozostałych moich projektach, także w tym przypadku forma domu wynika przede wszystkim z funkcji.

Współpraca z inwestorem

Dom Rozcięty zlokalizowany będzie w północnej części województwa małopolskiego. Działka, na której stanie, została przekształcona z terenu rolnego - jest bardzo długa i dość wąska. Posiada ekspozycję południową, wypłaszczenie w części północnej oraz nagły i bardzo duży spadek terenu po stronie południowej. Te wszystkie uwarunkowania wpłynęły na taką, a nie inną lokalizację budynku oraz wykorzystanie w projekcie walorów widokowych lokalizacji.

- Wszystkie projekty, które wykonuję zawsze wynikają ze szczegółowych analiz: działki i jej otoczenia, potrzeb klienta, uwarunkowań prawnych i technicznych – mówi architekt. – Projekt tworzony na sąsiedniej działce, przy tych samych warunkach zabudowy byłby inny, bo inwestor i jego potrzeby nigdy nie są takie same. Oczywiście kluczowy jest wywiad z klientem, poznanie jego oczekiwań i wymagań, ale to ja muszę wykonać projekt, w końcu po to zostałem zatrudniony. W tym wypadku pierwsze życzenia klienta, co do bryły i układu budynku zostały wywrócone do góry nogami. Jednak wymaganie, że budynek ma być skromny zostało utrzymane, a funkcja jest dokładną odpowiedzią na to, czego wymagał inwestor, choć oczywiście ułożoną w autorski sposób.

Dwie strefy

Na parterze zaprojektowane zostały duże przeszklenia, które pozwalają podziwiać widoki, ponieważ działka posiada wspaniałą ekspozycję. Parter stanowi przestrzeń otwartą, dostępną zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Przestrzenią prywatną jest za to piętro – tam ulokowane są pokoje sypialne i ta strefa zapewnia większe poczucie intymności. Na części dachu, przy sypialni głównej został też zlokalizowany taras dostępny przede wszystkim dla domowników. Na wygląd budynku wpływ miał także ograniczony budżet, co zdeterminowało rozwiązania materiałowe. Na ścianach będzie dominował biały tynk, a na dachu zastosowana zostanie blacha trapezowa. Kolor blachy też ma znaczenie funkcjonalne – jasny materiał nagrzewa się zdecydowanie mniej od ciemnego, a w przypadku użytkowego poddasza to szczególnie istotny parametr.

Kwadratowe wyzwania

Dom Rozcięty zdobył III nagrodę w konkursie „Kwadratowy świat Galeco”. To wydarzenie skierowane do architektów, których zadaniem było wykonanie projektu i wizualizacji budynku uwzględniających wykorzystanie jednego z kwadratowych systemów rynnowych firmy Galeco. W przypadku Domu Rozciętego wybraną metodą odwodnienia dachu są rynny i rury spustowe w systemie Galeco BEZOKAPOWY. Warto przypomnieć, że firma z Krakowa jako pierwsza opatentowała orynnowanie o przekroju kwadratowym.

- To system warty polecenia – mówi arch. Bartłomiej Drabik. – Zapewnia szczelność i co bardzo istotne: jest prosty w montażu. Warto też podkreślić bardzo dobry kontakt i cenne wsparcie techniczne ze strony producenta. Do tej pory w swoich projektach, przeważnie przy budynkach mieszkalnych, korzystałem głównie z systemów Galeco BEZOKAPOWY lub Galeco PVC2.

Nieszablonowy system

System, który zostanie wykorzystany w Domu Rozciętym pozwala naturalnie wkomponować rynny w elewację budynku. Na Galeco BEZOKAPOWY składa się stalowa rynna o prostokątnym profilu szerokości 125 mm i rura spustowa wykonana z PVC-U o wymiarze 70 x 80 mm. Specjalnie zaprojektowany hak doczołowy posiada w dolnej części zamki, dzięki czemu można zatrzasnąć w nim maskownicę. Istnieje możliwość zdjęcia elementu w dowolnym momencie w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich rynien. Maskownica, hak, rynna i łącznik doczołowy to rozwiązania techniczne niespotykane do tej pory w tradycyjnych systemach rynnowych. Innowacyjność systemu, jego funkcjonalność oraz nowatorskie rozwiązania otrzymały międzynarodowy patent Urzędu Patentowego. System firmy Galeco został stworzony z myślą o ułatwieniu pracy architektom i projektantom kreującym nieszablonowe formy budynków.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe