fot. KODO
Nowa historia wnętrza
Rewitalizacja budynków pozwala ocalić architektoniczne perełki przed zniszczeniem i wykreować przestrzeń do życia, charakteryzującą się niepowtarzalną urodą i niezwykłym klimatem. Dowodem jest wnętrze starego budynku zaprojektowane i zrealizowane przez pracownię KODO.
Maksymalne zachowanie atmosfery historycznego budownictwa było założeniem aranżacyjnym niewielkiego, niespełna 40-metrowego, przeznaczonego na wynajem okazjonalny mieszkania w centrum Wrocławia. Inwestorowi zależało na przeniesieniu kamienicznej elegancji starego budynku z początku XX wieku do jego wnętrza oraz umiejętnym połączeniu jej z nowoczesnymi akcentami.
Najważniejszą rolę w mieszkaniu odgrywają wysokie okna, w których zachowano historyczny design – ich oryginalna forma oraz wpadające przez nie światło stanowią główny element dekoracyjny. Jego przedłużeniem są lustra umieszczone na górnych szafkach w kuchni – taka kompozycja znacząco wpływa na przestrzenną optykę połączonych stref funkcjonalnych.
Klimat starego budynku podbija drewniana jodełka francuska na podłodze, elementy z marmuru oraz sztukaterie ścienne i meblowe, a także – utrzymane w klasycznych formach z I połowy XX wieku tapicerowane krzesła i kanapa. Współczesne akcenty stanowią z kolei designerskie oprawy oświetleniowe i abstrakcyjna grafika ścienna.
Mieszkanie składa się z dwóch pomieszczeń – strefy dziennej, łączącej kuchnię, jadalnię, sypialnię, salon i korytarz oraz osobnej łazienki. Zachowano w nim przejrzysty podział na strefy użytkowe, przewidziano nawet niewielkie miejsce do pracy, a także przestrzeń do przechowywania.
Metryczka:
Lokalizacja: centrum Wrocławia, zabytkowy budynek byłego Urzędu Celnego z początków XX wieku, tuż nad Odrą
Powierzchnia mieszkania: 38 m²
Pomieszczenia: strefa dzienna (łącząca kuchnię, jadalnię, sypialnię, salon i hol), łazienka
Przeznaczenie: wynajem weekendowy
Założenia:
Zachowanie klimatu historycznego budynku. Zintegrowanie funkcjonalności poszczególnych stref. Naturalne materiały, przeniesienie kamienicznej elegancji budynku do wnętrza.
Wyzwania:
Funkcjonalne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni, zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie. Wysokie sufity – 3 m. Wykorzystanie potencjału okien i naturalnego światła.
źródło: pieknydom24.pl