piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Nietypowe schody – przegląd oryginalnych rozwiązań z polskich domów
Rintal Polska

Nietypowe schody – przegląd oryginalnych rozwiązań z polskich domów

WYKOŃCZENIE / Ściany i podłogi / 2023-07-19 17:11:39

Schody to jeden z najmocniej wyróżniających się elementów wnętrza. Jak sprawić, aby stały się jeszcze bardziej interesujące? Zajrzeliśmy do polskich domów, aby sprawdzić najbardziej niezwykłe projekty. To konstrukcje, które zmieniają tradycyjne wnętrza w prawdziwe dzieła sztuki.

Polecane sklepy

allegro

Konwencjonalny układ klatki schodowej to architektoniczna zaprzeszłość. – Dziś schody postrzega się nie tylko w kategorii funkcjonalności. Współczesne projekty pokazują, że ten potencjalnie zwyczajny element wyposażenia wnętrza ma wartość zarówno użytkową, jak i dekoracyjną – mówi Andrzej Zbąski, ekspert Rintal Polska.



Fot. Rintal Polska
Projekt indywidualny bazujący na modelu Fly metal. Konstrukcja metalowa policzkowa – dla pierwszych stopni, następnie konstrukcją dla schodów jest ściana. Balustrada w formie ażurowej ścianki podwieszanej do krawędzi otworu. Stopnie metalowe z 10 mm blachy.

Czym są niezwykłe projekty schodów? To nieoczywista forma konstrukcji, niestandardowy montaż, nietypowa kolorystyka czy fantazyjność ukryta w nieszablonowych materiałach. Zobaczmy, jak takie modele prezentują się w polskich domach.

Schody o nietypowej konstrukcji

Jedną z głównych innowacji przy projektowaniu schodów jest odejście od tego, co tradycyjne. Przykładem tego trendu są niezwykłe schody w stylu modern classic, które zostały oparte na finezyjnej, trójzabiegowej konstrukcji policzkowej. Elementami wyróżniającymi taki model są także charakterystyczne detale i dekory, w postaci np. kutej balustrady czy stopni o optycznie nieregularnych kształtach.


Fot. Rintal Polska
Schody Bitra oparte na drewnianej konstrukcji policzkowej. Stopnie dębowe. Balustrada kuta.

Schody o nietypowym sposobie montażu

Unikalność schodów to także niecodzienny sposób ich montażu. Przykładem może być model, w którym elementy wspornikowe mocuje się do ściany. W takich schodach stosuje się jeszcze jeden element konstrukcyjny - w postaci drewnianych bloczków montowanych między stopniami. Unikatowość schodów podkreśla się nowoczesną, wykonaną ze szkła balustradą, komponując ją ze stopniami wykonanymi ze szlachetnego drewna dębowego.


Fot. Rintal Polska
Projekt indywidualny bazujący na modelu Otto. Elementy wspornikowe mocowane do ściany, elementy konstrukcyjne dodatkowe: montowane pomiędzy stopniami. Stopnie dębowe. Balustrada szklana model Tafla 2x8.

Schody o nietypowych stopniach

Stopnie drewniane to elegancja sama w sobie. Nie jest to jednak jedyny materiał, z którego można je wykonać. W nowoczesnych przestrzeniach coraz częściej pojawiają się dotąd mniej popularne rozwiązania, takie jak na przykład stopnie fabrykowane z trójwarstwowego, laminowanego foliami szkła. Czy warto postawić na szklane stopnie? Tak, jeżeli szukamy ultra-nietypowych konceptów aranżacyjnych.


Fot. Rintal Polska
Schody Monolama. Stopnie szklane 3x8. Balustrada szklana model Weld.

Schody o nietypowej balustradzie

Najbardziej nietypową balustradą jest jej brak. Zamiast tradycyjnego rozwiązania warto więc zdecydować się na ażurową ściankę wykonaną z metalowych rurek. Taka ścianko-balustrada wygląda wyjątkowo ciekawie przy schodach o biegu prostym. Warto tu także zdecydować się na model ażurowy, czyli bez podstopnic, aby dodać schodom lekkości i podkreślić ich minimalistyczny charakter.

Fot. Rintal Polska
Schody Tala. Stopnie dębowe. Balustrada wg projektu indywidualnego wykonana ze skośnych rurek (fi 12).

Schody o nietypowym kolorze

Kolory pełnią niesamowicie ważną rolę we wnętrzu. Odpowiednio dobrane, potrafią modelować przestrzeń i budować jej charakter. Dlatego szukając oryginalnych schodów do wnętrz, swoją uwagę warto skupić na nietypowej kolorystyce. Przykładem mogą być schody o dębowych, specjalnie pogrubionych stopniach (ze standardowych 40 do 60 mm). Pierwsze dwa stopnie oraz konstrukcję można pomalować farbami kryjącymi, na przykład na kolor czarny. Dla uzyskania nietypowego designu, pozostałe stopnie powinny mieć inny kolor – na przykład naturalnego drewna.

Fot. Rintal Polska
Schody Milo. Stopnie dębowe w kolorze czarnym oraz natura. Balustrada szklana model Tafla 2x8.

Projekty z polskich domów pokazują, że schody mogą stanowić wyróżniający się punkt we wnętrzu. To już nie tylko właściwości funkcjonalne i wysoki komfort podczas użytkowania, ale przede wszystkim świetny efekt wizualny – ograniczony wyłącznie wyobraźnią inwestora i projektanta.

Oprac. Rintal Polska

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe