fot. TECE
Naturalny relaks, czyli łazienka inspirowana kolorami ziemi
Przyroda od zawsze stanowi inspirację – widać to w sztuce, w modzie, a także w trendach aranżacji wnętrz, które dziś bardzo mocno czerpią z natury. Zamieszkała w naszych salonach, sypialniach czy nawet kuchniach, by rozgościć się również w łazienkach. Pomysły, które nam oferuje, to najlepszy klucz do komfortowej, modnej i ponadczasowej przestrzeni.
Inspiracja przyrodą w aranżacji wnętrz to temat wielopoziomowy. Naturalne materiały, ich struktury, formy i kolory oferują ogromne bogactwo kształtów, barw i kompozycji, które, odpowiednio dograne, są doskonałym pomysłem na wnętrze-dotyczy to również łazienek. Planując ich wystrój, warto nie tylko sięgać po kamień czy drewno, lecz również poświęcić uwagę ich kolorystyce. Barwy natury to dziś absolutny „top of the top” aranżacji przestrzeni sanitarnych – są przytulne i ponadczasowe. Zależnie od potrzeby budują atmosferę relaksu lub energetyzują, a jednocześnie – szczególnie w połączeniu z odpowiednim oświetleniem – pozwalają uzyskać ciekawe i nieszablonowe efekty wizualne – mówi Joanna Karolczak, ekspertka marki TECE.
Barwa płynąca z natury
Naturalna kolorystyka w aranżacji łazienek obejmuje szerokie spektrum barw – od kamiennych szarości, poprzez ciepłe brązy oraz klimatycznie zielenie i błękity, aż po piaskowe beże i biele, które stanowią doskonałą bazę dla wystroju. Warto pamiętać, że barwy natury można uzyskać w łazience (i nie tylko!) na wiele sposobów – wybierając naturalne materiały wykończeniowe w ich źródłowym wybarwieniu, a także – dobierając odpowiednie dodatki. Łazienka w barwach natury wcale nie musi być monotonna czy jednolita – dostępne na rynku rozwiązania pozwalają uzyskać niezwykłe efekty kompozycyjne z zastosowaniem różnych baz i dekoracji. Jedno jest pewne – barwy natury niezmiennie odnajdują się w swoim własnym towarzystwie, współgrając ze sobą i budując komplementarną całość.
Łazienki lubią brąz
Ciepłe beże są jednym z najczęściej wybieranych kolorów do aranżacji łazienki. Zastępując niezłomną kiedyś sterylną biel pozwalają, podobnie jak ona, optycznie powiększyć wnętrze, a także – złagodzić chłód szkliwionych płytek podłogowych czy ściennych. Co najważniejsze – beżowa łazienka wcale nie musi być nudna. Kremowy gres, delikatny piaskowiec oraz ich imitacje to kwintesencja elegancji – tak było, jest i nadal będzie. Beże w łazience niezmiennie sprawdzają się świetnie zarówno w wydaniu solo, jak i w zestawieniu z innymi barwami, takimi jak brąz, zgaszone zielenie czy szmaragdowe błękity. Piaskowa łazienka uzupełniona odpowiednimi dodatkami, np. czarną armaturą, to dziś jeden z najmodniejszych wariantów aranżacyjnych, szczególnie dla małych pomieszczeń – mówi Joanna Karolczak.
Doskonałym kolorem uzupełniającym – nie tylko dla beżów czy bieli – jest brąz drewna, nieoceniony emiter pozytywnej energii, budulec przytulności o unikatowej mocy relaksującej i wyciszającej. Wykorzystanie barwy drewna w łazience przybiera we współczesnych aranżacjach wiele form, uwzględniających nie tylko odcień wybarwienia, lecz również usłojenie czy strukturę przekroju – świetnie budujące efekt wielowymiarowości, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach. Naprawdę trudno sobie wyobrazić bardziej klimatyczny motyw kolorystyczny – mówi ekspertka TECE. Brązowe motywy drewna są w aranżacji jak jeans w świecie mody – sprawdzą się w zestawieniu niemal z każdym kolorem. W łazience warto użyć ich w okładzinach ściennych oraz zabudowie meblowej, a także wybrać płytki z tym motywem na podłogę.
Morskie błękity i roślinne zielenie
Zielenie i błękity to doskonały wybór do łazienki – zarówno jako kolor wiodący, jak i klimatyczny dodatek. Kojarzące się z roślinami odcienie zieleni nie tylko budują naturalny, kojący klimat, lecz również – elegancko odnajdą się w stonowanym otoczeniu, zbudowanym na bazie beżów i bieli, a także – w połączeniu z dowolnym wybarwieniem drewna. Tonacje błękitu, przywodzące na myśl wodę czy niebo to równie doskonały wybór, który świetnie współgra z bazową kolorystyką, ale przede wszystkim – tworzy nieszablonową, relaksującą przestrzeń do wypoczynku.
Zielenie i błękity są świetnym wyborem w łazience z jeszcze jednego powodu. Doskonale prezentują się na szkliwionych płytkach ściennych czy podłogowych – połysk daje im szczególny urok, rozbijający skromność i sterylność łazienki. Przy stonowanej bazie warto łączyć różne odcienie tych barw, zestawiać je z ciepłym drewnem, polecam również odważne rozwiązania w postaci zielonego lub granatowego sufitu. Warto! – rekomenduje Joanna Karolczak.
Kamienne duety i tercety
Po beżach i brązach oraz mocniejszych akcentach warto skierować uwagę na grafity. Modne od lat, odnajdą się również w naszej łazience w barwach natury. Szarości w naturalnej łazience na pewno wymagają umiejętnego zestawienia z cieplejszymi barwami – brązem, beżem, zielenią. Takie akcenty przełamią „betonową” formułę, charakterystyczną dla nowoczesnej, minimalistycznej stylistyki industrialnej – wyjaśnia ekspertka TECE. Różne odcienie i struktury kamienia, a także utrzymane w szarościach elementy zabudowy świetnie odnajdą się w zestawieniach z brązami drewna, bielą i beżem, tworząc naturalistyczne kompozycje w stylu japandi, emanujące ciepłą, wysmakowaną elegancją.
Umiejętne żonglowanie kolorami natury to podstawa udanej aranżacji. Ich przemyślane zestawienia tworzą kompozycje o nieszablonowym uroku, podbijając najlepsze cechy wybranych tonacji. Stonowana baza zbudowana z beżów i szarości, połączona z brązem drewna w zabudowie i wybranym akcentem kolorystycznym na ścianie, potrafi zdziałać cuda dla nawet niedużej łazienki.
źródło: pieknydom24.pl