Nadszedł najlepszy czas na ochronę klimatu – zacznij od swojego domu!
Powszechnie przyjęta opinia wskazuje, że największa ilość emisji dwutlenku węgla przypadająca na gospodarstwo domowe pochodzi z codziennych przejazdów samochodem. Tymczasem w rzeczywistości najwięcej emisji generuje ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej! Wybór nowoczesnej, przyjaznej dla klimatu instalacji grzewczej ma więc kluczowe znaczenie, które przynosi korzyści zarówno jej użytkownikom, jak i środowisku. Zadbaj o ochronę klimatu, zaczynając zmiany od swojego domu.
Jak wynika z raportu „Fossil CO2 and GHG emissions of all world countries 2019”, opublikowanego przez działające przy Komisji Europejskiej Joint Research Centre, przeciętnie mieszkaniec Polski przyczynia się codziennie do emisji 24 kg CO2 do ziemskiej atmosfery. Co możesz zrobić, by choć w minimalnym stopniu zmniejszyć te zatrważające dane? Postaw na system grzewczy korzystający w 75% z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu obniżysz nie tylko emisję dwutlenku węgla, ale również rachunki za ogrzewanie.
Pompa ciepła w walce o ochronę klimatu
Pompy ciepła należą do najbardziej opłacalnych i proekologicznych systemów ogrzewania wody użytkowej i domu. W sprzyjających warunkach są w stanie wykorzystać energię z naturalnych, darmowych zasobów aż w 75%. Wówczas potrzebują jedynie 25% energii z nieodnawialnych źródeł. Pobierają ciepło z gruntu, powietrza lub wody i niemal do minimum redukują przy tym emisję szkodliwych substancji do środowiska. Czy wiesz, że to rozwiązanie sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku domów modernizowanych?
W nowych budynkach wybór pompy ciepła pozwala ograniczyć nie tylko koszty eksploatacji, ale również koszty inwestycyjne – nie trzeba budować przyłącza gazu i komina spalinowego. Ponadto pompa ciepła nie ma szczególnych wymagań co do pomieszczenia zabudowy, nie potrzebuje kotłowni, może zostać umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym. Pompę ciepła można zainstalować w każdym domu i na każdej działce – konieczny jest tylko dostęp do energii elektrycznej. Jak natomiast wygląda sytuacja w przypadku modernizowanych domów?
Zastosowanie pompy ciepła w istniejącym budynku wymaga przede wszystkim weryfikacji, czy budynek jest prawidłowo zaizolowany. Stary dom bez prawidłowego ocieplenia będzie bowiem wykazywał bardzo duże straty energii, nawet jeśli zostanie w nim zainstalowana pompa ciepła najnowszej generacji. Warto również pamiętać, że dobór pompy ciepła do modernizowanego budynku będzie różnił się w zależności od tego, czy istniejąca instalacja grzewcza jest oparta na grzejnikach czy ogrzewaniu podłogowym.
Dlaczego wybór pompy ciepła to dobra inwestycja w przyszłość?
· Ochrona środowiska – pompa ciepła to inwestycja w ochronę środowiska oraz zdrowie Twoje i Twoich najbliższych. Poprzez ekologiczne źródło ciepła kreujesz dobre wzorce i polepszasz jakość powietrza, którym oddychasz.
· Obniżenie kosztów eksploatacji – wykorzystanie pompy ciepła znacznie obniża koszty eksploatacji za sprawą wysokiej efektywności energetycznej tego urządzenia.
· Wzrost wartości nieruchomości – zamontowanie pompy ciepła pozwoli na znaczny wzrost wartości nieruchomości. Tym samym w przypadku odsprzedaży Twój dom stanie się bardziej atrakcyjny.
· Oszczędność podczas budowy domu – jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie pompy ciepła już na etapie projektowania domu, możesz sporo zaoszczędzić podczas budowy. Na przykład: nie potrzebujesz kotłowni, przyłącza gazu, komina do odprowadzania spalin ani miejsca magazynowania paliwa.
Pompy ciepła są szczególnie polecane jako alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym czy gazem płynnym, przede wszystkim ze względu na dużo niższe koszty ogrzewania. Pompa ciepła będzie również godną uwagi alternatywą dla gazu ziemnego przy kosztownym wykonaniu przyłącza gazu do budynku. Jest idealnym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło – podpowiada Marcin Demczuk Menedżer Odnawialnych Źródeł Energii Vaillant.
#NACOCZEKAĆ, czyli kampania marki Vaillant na rzecz ochrony klimatu
Rola, jaką może odegrać w ochronie klimatu zastosowanie efektywnych energetycznie i ekologicznych instalacji grzewczych, jest ogromna. Doskonale wie o tym marka Vaillant, która oferuje klientom na całym świecie ekologiczne, energooszczędne systemy ogrzewania i wentylacji wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Mając na uwadze wkład ekologicznej technologii ogrzewania w ochronę klimatu, marka rozpoczyna kampanię pod hasłem #NACOCZEKAĆ. Będzie w niej uświadamiać odbiorcom rolę, jaką mogą odegrać w zmniejszeniu śladu węglowego oraz ochronie klimatu dzięki zastosowaniu ekologicznych produktów marki Vaillant, a także edukować z zakresu dofinansowań na systemy grzewcze, o jakie mogą starać się właściciele nieruchomości. Kampania #NACOCZEKAĆ poruszy ponadto kwestię zmniejszenia emisji CO2 oraz będzie ostrzegać, że czasu do namysłu mamy niewiele, gdyż zmiana klimatu trwa. Kampania #NACOCZEKAĆ rozpoczęła się już w Polsce i Niemczech, a wkrótce będzie prowadzona w kolejnych 20 krajach.
Hasło przewodnie naszej kampanii #NACOCZEKAĆ traktujemy bardzo dosłownie – od bieżącego roku dążymy do neutralności klimatycznej. Aby osiągnąć ten cel, opracowaliśmy długoterminową strategię klimatyczną, która zakłada, że do 2030 roku ograniczymy emisję CO2 o 50% w porównaniu z 2018 r. Nasza firma osiągnie to dzięki korzystaniu z energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, znacznemu ograniczeniu zużycia energii w procesach produkcji i budynkach, a także inwestycjom w ekologiczne pojazdy – podkreśla Mariusz Stec, Dyrektor Marketingu i Szkoleń, Vaillant
Od bieżącego roku marka Vaillant całkowicie skompensuje swoją emisję poprzez wprowadzone certyfikowane projekty zalesiania. Ponadto w przyszłości wprowadzi projekty zalesiania w krajach rozwijających się. Strategia klimatyczna marki Vaillant stanowi element programu zrównoważonego rozwoju SEEDS, który wprowadzono w Vaillant przed dziesięcioma laty i wznowiono w tym roku.
Więcej informacji na temat prowadzonej kampanii oraz produktów, które są objęte dofinansowaniem, znajduje się na stronie: https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/poznaj-nowoczesne-pompy-ciepla/.
źródło: pieknydom24.pl