piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
MS - Okna: Łazienka z widokiem

MS - Okna: Łazienka z widokiem

WYKOŃCZENIE / Drzwi i okna / 2013-05-14 14:39:00

Naturalne oświetlenie, możliwość szybkiego przewietrzenia pomieszczenia, a także jasne i bardziej przestronne wnętrze. To tylko niektóre z zalet posiadania okna w łazience.

Polecane sklepy

allegro

Choć stolarka w łazience nie jest niezbędna, warto się na nią zdecydować. Swoją praktyczną funkcję spełni nawet niewielkie, umiejscowione wysoko, poziome okno: skutecznie oświetli wnętrze i umożliwi szybką wentylację pomieszczenia. Umieszczone tuż pod sufitem nie zakłóci prywatności, a jednocześnie nie utrudni urządzenia nawet niewielkiej łazienki. Bez przeszkód można bowiem pod nim ustawić umywalkę, pralkę czy wannę. Wyposażenie warto jednak zaplanować w ten sposób, aby nie utrudniać dostępu do okna i móc je swobodnie otworzyć lub umyć. Na stolarkę niewielkich rozmiarów warto się zdecydować zwłaszcza w przypadku, gdy ściana łazienki wychodzi na ulicę lub sąsiadujący budynek. Jeśli zaś mamy do dyspozycji widok na otaczającą dom naturę, warto wykorzystać go do ozdoby wnętrza. Współczesne łazienki coraz częściej zaczynają przypominać eleganckie salony kąpielowe, w których możemy nie tylko dbać o higienę, ale także stworzyć przestrzeń do relaksu. Dlatego w nowoczesnych projektach pojawiają się przeszklenia zajmujące niemal całą ścianę pomieszczenia, pozwalając rozkoszować się widokiem zza okna nawet podczas kąpieli w wannie.

Okno z funkcją

Niezależnie od wielkości przeszklenia w łazience istotne jest zapewnienie prywatności. W tym celu okno można wyposażyć w specjalne szklenie: nieprzezierne, ornamentowe czy mleczne. Dekoracyjne szyby ograniczą widok do wnętrza łazienki, jednak w dalszym ciągu pozwolą przenikać promieniom słonecznym. Innym rozwiązaniem jest montaż przesłon okiennych. Dopasowane do charakteru wnętrza rolety lub żaluzje jednocześnie mogą stanowić jego urokliwą ozdobę. Aby okno w łazience było jak najbardziej funkcjonalne warto rozważyć wyposażenie go w dodatkowe akcesoria. W tego typu pomieszczeniach szczególnie istotna jest odpowiednia wentylacja, dlatego zalecane jest tu stosowanie nawiewników. - Na rynku dostępne są urządzenia, które automatycznie reagują na zmiany zawartości pary wodnej w powietrzu i na tej podstawie regulują stopień wymiany powietrza - mówi Sławomir Dubiela, ekspert z firmy MS więcej niż OKNA. - Nawiewniki higrosterowane wyposażone są w czujnik w postaci taśmy poliamidowej, która zmienia swoją długość przy różnicach w poziomie wilgotności. Im jest ona wyższa, tym szersze jest otwarcie przepustnicy w nawiewniku i większy napływ powietrza do pomieszczenia. O odpowiednią wentylację możemy także zadbać sami, a pomogą nam w tym dodatkowe funkcje okuć obwiedniowych w oknach. Kluczowe znaczenie ma tu przede wszystkim funkcja rozwierno-uchylna, dzięki czemu szybko pozbędziemy się nadmiaru pary wodnej, która powstała np. podczas długiej kąpieli. Jeśli nie chcemy przy tym nadmiernie wietrzyć pomieszczenia, możemy wykorzystać funkcję mikrowentylacji. Ustawienie klamki w pozycji 45 stopni spowoduje delikatne rozszczelnienie okna pomiędzy ramą i ościeżnicą.

Wilgoć drewnu nie straszna

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym często panuje wyższa wilgotność i temperatura niż w innych miejscach w domu. Jak się jednak okazuje, nie powinno to stanowić o wyborze materiału, z jakiego wykonane będą okna. Zarówno stolarka PVC, jak i drewniana jest odporna na warunki, jakie panują w domowej łazience. Konieczne jest jednak zapewnienie odpowiedniej wentylacji i utrzymywanie korzystnej temperatury. Stolarka w łazience rzadko kiedy jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą. Z kolei kiedy bierzemy kąpiel, robimy pranie czy korzystamy z umywalki, podwyższony poziom wilgotności jest tak naprawdę krótkotrwały. Nowoczesne metody impregnacji drewna oparte na systemach czterowarstwowych w zupełności zabezpieczają okna przez tego typu czynnikami. - Jest to receptura uniwersalna do różnego rodzaju pomieszczeń, w tym również do łazienki - wyjaśnia Sławomir Dubiela, ekspert z firmy MS więcej niż OKNA. - Pierwszą warstwę stanowi bezbarwny impregnat, na który następnie nakładana jest warstwa gruntująca. W dalszej kolejności stosowany jest preparat określany jako międzywarstwa. Ostatnim etapem jest naniesienie lakieru nawierzchniowego, który dodatkowo nadaje drewnu pożądaną barwę. Poszczególne warstwy głęboko wnikają w jego strukturę, tworząc wytrzymałą, lecz elastyczną i oddychającą powłokę. Dzięki temu dostosowują się do naturalnego pęcznienia i kurczenia się drewna, które może być spowodowane zmianami wilgotności.

Sauna w drewnie

Przy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, typową łazienkę w domu lub mieszkaniu bez obaw możemy wyposażyć w standardową stolarkę drewnianą. Jeśli jednak planujemy urządzić przydomową saunę, jacuzzi lub basen warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia. W tego typu pomieszczeniach stolarka stale narażona jest na wysoką temperaturę, dużą wilgotność powietrza, skraplanie się wody na jej powierzchni oraz bezpośredni z nią kontakt. Jednak właściwie zaimpregnowane drewno, nawet w takich warunkach może być trwałym i odpornym materiałem. W tym celu od wewnętrznej strony zabezpiecza się okno dodatkową warstwą lakieru nawierzchniowego, a wszelkie jego elementy, takie jak listwy przyszybowe czy przekroje poprzeczne, poddaje gruntownej impregnacji. Dodatkowo stosowane są specjalne okucia wykonane z odpornej na korozję stali. Urządzając saunę, jacuzzi lub basen warto przyjść do biura handlowego producenta okien i poinformować o planowanej wilgotności powietrza. Stolarka dostosowana zostanie do konkretnych wymagań i warunków panujących w pomieszczeniu.

źródło: msokna/pięknydom24.pl
 

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe