Mix kuchenny
Najlepsze aranżacje kuchenne opierają się na pomysłowych łączeniach kolorów, wzorów i struktur. Aby takie zestawienia doskonale ze sobą współgrały należy dobrze dopasować wszystkie elementy i zachować spójny styl całej aranżacji. Czy istnieje przepis na doskonały mix kuchenny?
Projektanci mebli, chcąc osiągnąć ciekawe efekty wizualne, chętnie łączą powierzchnie gładkie z tymi o wyraźnie zaznaczonej strukturze, matowe z błyszczącymi, a okleiny w delikatnych, jasnych wybarwieniach wzbogacają kolorami w żywych, kontrastowych tonacjach. Wachlarz dostępnych opcji - z wszelkimi odmianami wzorów drewna, powierzchniami inspirowanymi kamieniem, betonem czy metalami, w połączeniu z bogatą paletą kolorystyczną, pozwala uzyskać wiele konfiguracji i różne efekty końcowe nawet w ramach jednego oferowanego przez producenta systemu mebli. Miksy kuchenne to inspirujący sposób aranżacji wnętrz. Przy ich tworzeniu należy jednak pamiętać o dobrym dopasowaniu wszystkich elementów, aby stworzyły spójną całość.
- Aranżacje kuchenne można zbudować na zasadzie pełnej harmonii lub przeciwnie, decydując się na wyraziste kontrasty, a te powstają nie tylko w wyniku zestawienia odmiennych barw, ale też powierzchni o różnej strukturze - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. - Niezależnie od tego, na który zabieg stylistyczny się zdecydujemy, rezultat powinien być taki sam: kuchnia musi się dobrze prezentować a jej ostateczny wygląd nie pozostawiać najmniejszych wątpliwości, że wszystko jest tu na właściwym miejscu, odpowiednio ze sobą połączone.
Wyważone proporcje i umiejętne dobranie dekorów to najprostsza recepta na atrakcyjny efekt końcowy. Jakie dekory najlepiej „zmiksować” we wnętrzu kuchennym aby uniknąć „zgrzytów”? Sprawdzonym duetem jest rysunek drewna z gładkimi lakierowanymi lub akrylowanymi frontami. Drewno ociepli nawet minimalistyczną zabudowę kuchenną z ascetycznymi bryłami mebli w monokolorze, dlatego te dwie powierzchnie są chętnie ze sobą łączone. To również dzięki akcentom drewnianym kuchnia z przewagą dekorów inspirowanych rysunkiem kamieni nie będzie się wydawała chłodna i surowa. Równowagą dla intensywnego koloru i trójwymiarowego rysunku dekorów imitujących marmur będą również gładkie, jednobarwne fronty w połysku lub macie.
Czy połączenie dwóch dekorów drewna jest udanym pomysłem? Tak, jeżeli w takiej aranżacji znajdą się rysunki drewna utrzymane w podobnej stylistyce, a dodatkowo jeden z nich będzie np. bielony. Atrakcyjnym zabiegiem aranżacyjnym jest również połączenie pełnych frontów z witrynami szklanymi, które nadają zabudowie lekkości, co jest dużym atutem zwłaszcza przy bardzo popularnych aranżacjach pod sam sufit.
- Możliwości kreowania wnętrz pozwalają uzyskać niepowtarzalne efekty, ważne jednak, aby kierować się nie tylko pomysłami designerów, ale i swoim gustem, tak aby dobrze czuć się we własnej kuchni. To nam przede wszystkim musi się ona podobać - doradza Sylwia Kowalska-Mikutel.
źródło: kam/pieknydom24.pl