piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Mała kuchnia – duże wyzwanie

Mała kuchnia – duże wyzwanie

KUCHNIA / Meble / 2018-06-25 12:01:38

Jest wiele sposobów na to, by optycznie powiększyć niewielką kuchnię – można grać kolorami i oświetleniem. Ale jak sprawić, by ciasny aneks był również funkcjonalny i wygodny? Tu trzeba sięgnąć po pomysłowe rozwiązania, na przykład akcesoria meblowe i okucia z oferty REJS.

Polecane sklepy

allegro

Ciasna, nieustawna, pozbawiona okna kuchnia z pewnością jest znacznie trudniejsza w aranżacji niż ta przestronna i jasna. Nie znaczy to jednak, że stworzenie w niewielkim pomieszczeniu wygodnej strefy przygotowywania posiłków nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie. Oto 4 rady i garść sprytnych pomysłów na to, jak wykorzystać każdy centymetr. 

  • 1.   Zabudowa na wymiar i pod sufit

Zakup gotowych mebli do niewielkich kuchni rzadko się sprawdza. Jeśli nawet dobierzemy szafki pasujące do małego wnętrza trudno je będzie ustawić i maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń. Znacznie lepszym pomysłem jest zrobienie mebli na wymiar. Wówczas możemy zdecydować gdzie co chcemy mieć, a standardowe wymiary szafek nie będą nas ograniczały.

- Dobrym pomysłem jest zabudowa aż do sufitu. To obecnie modne i szalenie praktyczne rozwiązanie, które z jednej strony zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów, a z drugiej ułatwia utrzymanie porządku. Decydując się na taki rodzaj zabudowy koniecznie należy zadbać o odpowiednie podnośniki do otwierania frontów szafek zlokalizowanych tuż pod samym sufitem. Jeśli wykorzystamy podnośniki pneumatyczne i dostosujemy je do rozmiaru i rodzaju frontu, ich uchylanie będzie znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze – wyjaśnia Damian Rybek, doradca techniczny firmy REJS.

  • 2.   Sprzęty w wersji mini

Urządzając małą kuchnię warto zdecydować się na sprzęty w wersji mini. Nie każdy wie, że wielu producentów urządzeń AGD oferuje kuchenki, płyty, piekarniki a nawet zmywarki również w mniejszych niż standardowo gabarytach. Choć niekiedy kosztują one nieco więcej, pozwalają zmieścić w kuchni wszystko co potrzebne.

Podobnie warto sięgnąć po mniejsze elementy mebli. Dla przykładu boczki szuflad Slim Box marki REJS mają zaledwie 13,4 mm grubości. Są też zupełnie proste, dzięki czemu pozwalają na efektywne wykorzystanie całego wnętrza szuflady. Dostępne są w trzech wysokościach (89, 121 i 185 mm) i czterech długościach prowadnicy o pełnym wysuwie (400, 450, 500 i 550 mm). Ich szerokość wybieramy sami, co w przypadku małego wnętrza jest nie do przecenienia.

  • 3.   Wykorzystaj niewykorzystane

W małej kuchni zagospodarować należy każdy skrawek przestrzeni. Ta nad blatem – pod szafkami górnymi, dzięki wykorzystaniu relingów z oferty REJS, może zmienić się w dodatkową półkę na kubki, czy przyprawy. Sprawdzą się haczyki, koszyki, wieszaki na ręcznik papierowy, ociekarki czy uchwyty na kieliszki. Relingi mają tę przewagę nad tradycyjnymi otwartymi półkami, że dzięki wykonanym z drutu ogranicznikom nie musimy martwić się, że coś nam z nich spadnie i się potłucze.

Warto wykorzystać również przestrzeń… pod szafkami dolnymi. W większości zabudów, zasłonięta cokołem przestrzeń tuż nad podłogą pozostaje niewykorzystana (znajdują się tu tylko nóżki). A przecież, po odsunięciu cokołu zobaczymy sporo miejsca. Zmieszczą się tu duże i nieustawne przedmioty np. blachy i naczynia żaroodporne. Dostęp do nich ułatwią wysuwane tace, albo ażurowe druciane kosze. Z kolei zazwyczaj niewykorzystaną przestrzeń pod zlewozmywakiem możemy wykorzystać dzięki odpowiednio wyprofilowanym szufladom Comfort Box z pełnym wysuwem i miękkim dociągiem. To świetne miejsce do przechowywania drobnych akcesoriów do sprzątania, czy tabletek do zmywarki.

  • 4.   Składaj co możesz

Rozwiązaniem, które sprawdza się w każdej niewielkiej kuchni jest wielorakie wykorzystanie tej samej przestrzeni. Jeśli więc zależy nam na stole – zdecydujmy się na taki składany. Wystarczą odpowiednio wytrzymałe okucia, by szybko rozłożyć blat i zjeść obiad w towarzystwie rodziny. 

- Egzamin z funkcjonalności zdadzą również różnego rodzaju mobilne kontenerki i stoliki. Dzięki zamocowaniu kółek, lub w przypadku stołu – nogi z kółkiem – można szybko i bez wysiłku samodzielnie przesunąć mebel gdy potrzebujemy więcej miejsca. Tego typu meble to doskonały pomysł zwłaszcza w przypadku aneksu kuchennego i kuchni otwartej na salon. - mówi Damian Rybak.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe