piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Listwy naścienne od A do Z – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na sztukaterię ścienną?

Listwy naścienne od A do Z – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na sztukaterię ścienną?

WYKOŃCZENIE / Ściany i podłogi / 2022-04-27 17:55:22

Pomimo tego, że sposobów dekoracji wnętrz ciągle przybywa, rozwiązania, które są znane praktycznie od tysięcy lat, nadal nas pociągają. Jednym z nich jest sztukateria, która wbrew pozorom wcale nie jest dekoracją charakterystyczną tylko dla obiektów zabytkowych. Nadal jest ona obecna w naszej przestrzeni. Co trzeba jednak wiedzieć, zanim zdecydujemy się na sztukaterię we własnym domu?

Czy sztukateria nadal jest modna?

Na pytanie, czy sztukateria nadal jest modna, odpowiedź może być tylko jedna. Sztukateria nigdy tak naprawdę nie przestała być modna. Dzisiaj także spotyka się aranżacje, które doskonale wykorzystują tę formę dekoracji zarówno wnętrz, jak i elewacji. Co istotne, za sprawą nowoczesnych technologii produkcyjnych i materiałowych, staje się ona coraz bardziej popularna.

Przykładowo listwy naścienne Krome, z których można wykonać stylową i przepiękną sztukaterię, to produkty, które są odporne na uszkodzenie czy szkodliwy wpływ wilgoci oraz pleśni. Są one wykonane z lekkiego polistyrenu i montowane na klej, dzięki temu tworzenie sztukaterii za ich pomocą jest szybkie i proste – poradzi sobie z tym praktycznie każdy. Kiedyś, aby wykonać sztukaterię, trzeba było zatrudnić artystę. Dzisiaj można to zrobić samodzielnie.

Dekoracje ścienne ze sztukaterii

Przez sztukaterię rozumie się różnego rodzaju dekoracje, które zdobią nie tylko ściany i sufity, ale także drzwi czy meble. Listwy naścienne z powodzeniem można montować przy renowacji mebli, nadając im wyjątkowego charakteru. Przy czym można je montować w postaci sztukaterii poziomej albo jako ramki. Do sztukaterii zaliczają się również:

  •         listwy przypodłogowe (cokoły)
  •         listwy przysufitowe (gzymsy)
  •         listwy karniszowe
  •         rozety

Listwy naścienne Krome układane w ramki mogą podkreślać drzwi czy okna lub stanowić dekorację same w sobie. Za ich pomocą można optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze. Niezwykle efektownie prezentuje się ściana zdobiona kilkoma symetrycznymi ramkami.

Warto pamiętać o tym, że sztukateria jest co prawda sprawdzonym sposobem na dekoracje, trzeba jednak uważać, aby z nią nie przesadzić. Jest to bowiem przede wszystkim tło dla pozostałego wyposażenia i powinno się ono z nim uzupełniać.

Co jeszcze warto wiedzieć o sztukaterii?

Tym, co może niektórych zaskoczyć, jest możliwość wykorzystania sztukaterii nie tylko we wnętrzach stricte eleganckich, które tchną blichtrem i wysokim połyskiem. Nowoczesne listwy naścienne Krome, za sprawą swojego zróżnicowanego designu, nadają się również do dekoracji wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. W takiej sytuacji wystarczy wybrać proste listwy, bez zbytnich zdobień.

Ciekawym i modnym wykorzystaniem sztukaterii w ostatnich latach jest jej łączenie z surowymi materiałami np. z betonem – w tym przypadku sztukateria nadaje wnętrzu aury delikatności, a nawet przytulności.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe