Libet: Dlaczego warto zastosować fugowanie na nawierzchni z kostek brukowych i płyt
Do wypełnienia szczelin między betonowymi kostkami brukowymi lub płytami służy zazwyczaj piasek lub odpowiednio dobrane kruszywo. Sposób ten nie zawsze jednak jest zalecaną metodą spoinowania. Kiedy szczególnie zależy nam na utrzymaniu nawierzchni w czystości, polecanym rozwiązaniem jest fugowanie odpowiednimi preparatami.
Inwestor planujący aranżację przestrzeni domu, zwraca przede wszystkim uwagę na dobór odpowiedniego materiału na nawierzchnię. Ale wytyczanie ścieżek, dobieranie kształtów i barw materiału jest tylko wstępem do najważniejszego elementu, jakim jest prawidłowe wykonanie nawierzchni. Kluczem do sukcesu jest właściwe wykonanie wszystkich etapów prac, a jednym z nich jest fugowanie - jako alternatywa do wypełniania szczelin piaskiem.
Jakie są zalety fugowania nawierzchni?
Po pierwsze łatwiejsze utrzymanie w czystości. Można ją umyć „mopem” lub myjką ciśnieniową z dysza rotacyjną, bez ryzyka wypłukania wypełnienia. Przy zafugowanej nawierzchni nie ma również możliwości, aby wymyte przez opady kruszywo zostało wniesione z tarasu czy schodów do pomieszczeń - unikniemy w ten sposób porysowania parkietu przez odrobiny piasku. W przypadku nawierzchni z fugą nie zachodzi też konieczność regularnego usuwania roślin rosnących pomiędzy wypełnieniami kostek. Fugowanie sprawdza się także w przypadku nawierzchni o dużym spadku. "Zabezpieczenia szczelin pomiędzy kostkami uniemożliwiają przedostawaniu się drobin piasku wypłukiwanych przez deszcze do rynienki odwadniającej usytuowanej w najniższym punkcie, co może spowodować jej zatkanie. Dzięki fugowaniu nawierzchnia jest też bardziej stabilna "- wyjaśnia Dawid Kuptz, ekspert z firmy Libet.
Jaką fugę zastosować?
Tarasy i nawierzchnie są miejscami wyjątkowo narażonymi na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego względu fuga musi spełniać odpowiednie wymagania. Najlepiej w takich miejscach sprawdza się produkt o wysokiej elastyczności, odporny na duże wahania temperatur oraz wilgoci. Wymagania te spełniają zaprawy żywiczne, które tworzą na nawierzchni wodoprzepuszczalną i mrozoodporną powłokę. "Fugi na bazie żywic są gotowymi produktami do użycia i nie wymagają mieszania. Mogą być szlamowane wodą, bez utraty wytrzymałości, są też samozagęszczalne. Nie zostawiają plam na powierzchni kostek i płyt, charakteryzują się również wysoką odpornością na zgniatanie. Między innymi właśnie takie cechy posiada Fuga żywiczna firmy Libet. Nie zapominajmy, aby po fugowaniu usunąć wszelkie niepotrzebne pozostałości zaprawy. Można w tym celu użyć szczotki lub pędzla "- mówi Dawid Kuptz.
Produkt ten idealnie sprawdza się w przypadku fugowania tarasów z betonowych kostek brukowych lub płyt wykonanych metodą na sucho, czyli układanych na gruncie. Natomiast fuga żywiczna nie znajduje zastosowania w przypadku tarasów budowanych na mokro - inaczej na wylewce betonowej. Z racji tego, że jest ona produktem przepuszczającym wodę, przenikająca przez spoiny wilgoć destrukcyjnie wpływałaby na warstwę izolacji oraz kleju. "Pamiętajmy, że prawidłowe wykonanie nawierzchni z betonowej kostki brukowej lub płyt tarasowych uzależnione jest m.in. od zgodnego ze sztuką budowlaną wykonania spoin i fugowania. Uchybienia popełnione na tym etapie prac mogą skutkować zniszczeniem materiału. Źle wykonana fuga skutkować będzie powstawaniem odprysków krawędzi kostek i płyt oraz wpływać na stabilność nawierzchni. Ewentualne naprawy wadliwie wykonanych prac są nie tylko uciążliwe, ale i kosztowne. Warto więc zwrócić szczególną uwagę uwagę na prawidłowe wykonanie fugowania "- dodaje ekspert firmy Libet.
źródło: libet/pięknydom24.pl