piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Łazienka tradycyjna czy pokój kąpielowy?

Łazienka tradycyjna czy pokój kąpielowy?

2014-12-15 17:55:29

Polacy coraz częściej stawiają na niebanalne rozwiązania, zauważając jednocześnie, że łazienka może być miejscem, w którym nie tylko dbamy o higienę, ale również relaksujemy się i odpoczywamy.

Sypialnie z aneksem łazienkowym oraz obszerne pokoje kąpielowe to rozwiązania, o których marzymy i co najważniejsze - marzenia te coraz chętniej realizujemy. W Polsce najczęściej decydujemy się na przestronne łazienki, które za pomocą elementów aranżacyjnych zaczerpniętych z pokoju dziennego, pozwalają na dodatkowy relaks po kąpieli. Pomieszczenie takie podzielone powinno być na poszczególne strefy: kąpielową, której centralnym punktem staje się wolno stojąca wanna, toaletową oraz wypoczynkową - z fotelami lub sofą. W strefie kąpielowej powinien znaleźćsię prysznic z panelem do hydromasażu, zaś w strefie toaletowej obszerne umywalki połączone wspólnym blatem, które wraz z lustrem stworzą oryginalną przestrzeń.

  • Relaks w domowym zaciszu

Projektem, który zaczyna pojawiać się w polskich mieszkaniach, jest sypialnia z aneksem kąpielowym. Takie pomieszczenie podzielone jest najczęściej na dwie sekcje: sypialniano-kąpielową oraz toaletową, ukrytą przed bezpośrednim wzrokiem domowników. Jak zaaranżować jednak takie pomieszczenie? Prysznic bez brodzika i zamykanej kabiny nabiera lekkości, daje poczucie dodatkowej przestrzeni, a tafla szkła, która oddziela go od sypialni może jednocześnie pełnić rolę zagłówka łóżka lub miejsca na telewizor. W tego typu pomieszczeniach ściany powinny zostać obłożone naturalnym kamieniem lub płytkami ceramicznymi. Warto również zadbać, aby zarówno w sypialni, jak i w aneksie zachować tę samą stylistykę. Decydując się na takie połączenie należy jednak koniecznie zadbać o odpowiednią wentylację, by część sypialniana nie uległa zawilgoceniu, oraz o drugą, „tradycyjną” łazienkę, przeznaczoną dla pozostałych domowników lub gości.

- Polakom nie wystarcza już standardowa łazienka. Każdy, kto dysponuje domem o odpowiedniej powierzchni, albo nawet dużym mieszkaniem stara się, aby było to miejsce nietuzinkowe - komentuje Amir Hassan, architekt wnętrz współpracujący z firmą Max - Fliz. - Najczęściej wybierany jest pokój kąpielowy, w którym po zabiegach higienicznych można odpocząć. Dlatego ustawia się w nich również takie meble jak fotele, sofy lub pufy - dodaje ekspert. W łazienkach tego typu nie ma miejsca na stłoczone meble, pralkę czy suszarkę, które powinny się znaleźć w osobnym pomieszczeniu. Co równie istotne, w pokojach łazienkowych ogromną rolę odgrywa oświetlenie, które w głównej mierze tworzy ich nastrój. Zazwyczaj skomponowane jest z kilku źródeł. Duże okna i przeszklone ściany zapewniają naturalne światło, zaś jego uzupełnieniem są lampy, świece oświetlenie punktowe, a także lustra w których odbijają się świetlne refleksy. Jeśli chodzi o kolory, projektanci chętnie sięgają po beże, różne odcienie bieli, szarości i złota, ale stawiają też na kolorystyczne kontrasty.

  • Najwyższa jakoś komfortu

Projekt salonu kąpielowego zakłada zastosowanie innego rodzaju armatury łazienkowej, bowiem standardowy prysznic lub baterie zwyczajnie nie wystarczą. Na szczęście dostępnych jest wiele produktów, które powstały z myślą o łazienkach o podwyższonym standardzie. Dlatego decydując się np. na kabinę prysznicową warto zainwestować w odpowiedni panel prysznicowy. Jednym z kryteriów wyboru powinien być na pewno materiał, z którego został wykonany. Przeważnie jest to aluminium, stal szczotkowana, szkło, kamień lub wysokiej jakości tworzywa sztuczne. W zależności od jego rodzaju możemy wybierać również pośród różnych kolorów lub faktur, bowiem w tym przypadku estetyka jest równie istotna. Osobną kwestią jest natomiast sama funkcjonalność panelu, rodzaj masażu jaki zapewnia oraz jego parametry techniczne. Panele prysznicowe wysokiej klasy oferują m.in. takie firmy jak Deante, Kludi, Cermag czy Mobi. Przeważnie są to zestawy natryskowe wykonane ze nierdzewnej stali polerowanej lub powlekane chromem, co zapewnia im lepszą odporność na zarysowania i drobne uszkodzenia powierzchni.

Na uwagę zasługuje nowa kolekcja ostatniego z producentów - Mobi, będącego nowym brandem Max - Fliz, podobnie jak dotychczasowe Maxlight oraz Maxliving. Wśród oferowanego wyposażenia znalazło się kilka propozycji paneli prysznicowych z hydromasażem. W zależności od tego, jak zaprojektowana została łazienka możemy wybierać między zestawami podtynkowymi z deszczownicą, a panelami ściennymi. Każdy z produktów zapewnia przepustowość na poziomie 3BAR, zaś niektóre z nich wyposażone zostały również w głowice progresywne, co dodatkowo pozwala zoptymalizować zużycie wody i energii potrzebnej do jej ogrzania. Zastosowane w panelach materiały (ceramiczne głowice, chrom, stal nierdzewna, mosiężne kolumny oraz słuchawki prysznicowe z ABS’u) zapewniają wysoki komfort użytkowania i są proste w konserwacji. Jeżeli poza prysznicem chcemy w pokoju łazienkowym zamontować także wannę z hydromasażem, mamy również szeroki wachlarz możliwości. Interesującą propozycją jest np. powlekana chromem jednouchwytowa bateria wannowa stojąca, z ceramiczną głowicą i przełącznikiem ciśnieniowym.

Wybór samej wanny również nie jest prosty, głównie ze względu na mnogość dostępnych rozwiązań, choć w salonie łazienkowym najlepszym wyborem będzie z pewnością wanna wolnostojąca. Producenci oferują wiele takich produktów, które dzięki swojemu zróżnicowanemu wzornictwu pasować będą zarówno do klasycznych łazienek w stylu vintage, jak i na wskroś współczesnych wnętrz. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału je wykonano, bowiem to właśnie on decyduje o ich wytrzymałości i łatwości czyszczenia. W przypadku droższych modeli jest to zazwyczaj akryl dodatkowo wzmocniony włóknami szklanymi. Wybierając wannę wolnostojąca należy również zwrócić uwagę na to, czy jest odpowiednio wyważona i jak dobrze wyprofilowane ma wewnętrzne ściany - to one ostatecznie decydują o tym, na ile komfortowo będzie można w niej odpocząć.

źródło: mf/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe