Łazienka i kuchnia w stylu retro z Kasią Bobocińską-Czerwińską i Ceramiką Tubądzin
Klasyka nigdy nie wychodzi z mody – stylizowane meble, klasyczne płytki oraz połączenia kolorystyczne to punkt wyjścia do stworzenia łazienki i kuchni inspirowanych okresem międzywojennym ubiegłego wieku. Takie aranżacje do swojego domu wybrała Kasia Bobocińska-Czerwińska, autorka bloga Conchita Home. Blogerka w e-booku przygotowanym przez Grupę Tubądzin dzieli się swoimi wnętrzarskimi doświadczeniami.
Autorce projektu zależało, aby wnętrza inspirowane dawnymi czasami nadal pasowały do obecnego stylu życia, dlatego wybierając współczesne materiały najlepszej jakości, wyeksponowała klasykę w rozwiązaniach projektowych: Nie są to wnętrza stylizowane na lata 30., bo nie zastosowałam baterii czy oświetlenia w stylu retro. To wnętrza będące fuzją kilku stylów. Moją kuchnię z kuchnią z lat 30. łączą w zasadzie tylko 3 rzeczy: podłoga inspirowana klasyczną szachownicą, usytuowanie w zamkniętym pomieszczeniu, bez możliwości otwarcia na salon czy jadalnię, oraz funkcjonalność. Poszukując elementów wykończeniowych, głównie glazury nawiązującej do stylu lat 30., wiedziałam, że chcę nią nawiązać do lat, w których powstał mój dom. Chciałam odtworzyć pewne fragmenty tych wnętrz, aby łatwiej mi było wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądało to miejsce – mówi blogerka.
Klasyczna czerń i biel
W trakcie urządzania lub remontowania łazienki kluczowym elementem jest wybór odpowiedniego motywu przewodniego. Łazienka to często małe pomieszczenie, w którym łatwo można przesadzić z kolorystyką lub dodatkami. Lepiej skupić się więc na kilku wiodących motywach. Autorka bloga Conchita Home zdecydowała się na 3 główne elementy: ścianę w intensywnym czarnym kolorze, klasyczny bufet jako podstawę pod umywalkę i płytki Ceramiki Tubądzin, w tym kolekcje Macieja Zienia.
W mojej biało-czarnej łazience w przedwojennym domu z lat 30. prawdziwą gwiazdą jest glazura. Przemyślana w najdrobniejszym szczególe, stanowi prawdziwą ozdobę wnętrza. Kolorystyką i formą nawiązuje do typowych pałacowych wnętrz. Zabiera nas na wycieczkę do łazienek z lat 30.! – wyjaśnia Kasia Bobocińska-Czerwińska.
Mozaika podłogowa Tower Hill 2 z kolekcji Macieja Zienia
Dodatkowo, w łazience urządzonej przez Kasię duże znaczenie ma ponadczasowe połączenie czerni i bieli. Te dwa kolory, odpowiednio użyte, pozwalają stworzyć oryginalne wnętrze pełne kontrastów. Pierwsze skrzypce grają tu biało-czarna glazura oraz czarna ściana pomalowana farbą. Oczywistym dodatkiem kolorystycznym do czerni jest złoto, które pojawia się w kilku akcentach dekoracyjnych, m.in. w postaci kinkietów, biało-złotych dozowników, szkatułki czy złotego kosza. Blogerka całą aranżację dopełniła szafką pod umywalkę w odcieniach bursztynu i złota, która sprawia, że z pozoru proste, geometryczne wnętrze nabiera wyjątkowego i niecodziennego charakteru.
Kuchnia w starym stylu
Kuchnia autorki bloga Conchita Home to połączenie naturalnego drewna na frontach szafek, wielkoformatowych płyt Pietrasanta na ścianie oraz klasycznej, czarno-białej podłogi stworzonej z płytek z kolekcji Barcelona Sant Marti projektu Macieja Zienia, ułożonych w typowe dla przedwojennych wnętrz romby.- Do kuchni wybrałam eleganckie płytki marki Monolith z kolekcji Pietrasanta. Idealnie nadają się do zastosowania w tak zwanym fartuchu kuchennym, czyli pasie ściany pomiędzy blatem a górnymi szafkami. Dzięki zastosowaniu płytek wielkoformatowych nie trzeba się martwić czyszczeniem fug, a sprzątanie zabrudzeń nigdy nie było tak proste – mówi Kasia Bobocińska-Czerwińska.
Podczas remontowania kuchni warto zaprojektować ją od nowa i zwrócić uwagę zarówno na funkcjonalność przestrzeni, jak i styl, który chcemy wprowadzić w pomieszczeniu. Jeśli jednak nie ma możliwości pełnej metamorfozy, to styl inspirowany latami 30. można osiągnąć za pomocą kilku sprawdzonych patentów. Jeśli mamy na przykład stare szafki kuchenne z ozdobnymi frontami, to po przemalowaniu nie staną się one klasyczne. Wymieniłabym więc całe fronty na prostsze. Warto rozważyć taki zabieg, jeśli kuchnia jest urządzona funkcjonalnie, mamy w niej dużo szuflad i dobrze rozplanowany układ szafek. Jeśli wymienimy fronty w szafkach na nowe, nie dbając o funkcjonalność, to przemiana kuchni będzie tylko pozorna. Warto o tym pamiętać. Dodatkowo zastosowałabym klasyczne połączenia kolorów. Skupiłabym uwagę na podłodze i fartuchu kuchennym, które przy prostych szafkach będą główną dekoracją skupiającą wzrok. Dodałabym kilka spektakularnych elementów, np. dobrej jakości baterię kuchenną – radzi autorka bloga Conchita Home.
Kuchnia autorki bloga Conchita Home z wykorzystaniem płytek wielkoformatowych z kolekcji Pietrasanta (na ścianie) oraz czarno-białych płytek z kolekcji Barcelona Sant Marti projektu Macieja Zienia
O czym warto pamiętać podczas remontowania kuchni i łazienki?
Blogerka zebrała kilka porad, które przydadzą się w trakcie aranżowania przestrzeni użytkowych. Lepiej zdecydować się na mieszanie różnych stylów, a nie skupiać się wyłącznie na wiernym odtworzeniu jednego motywu. Jeśli natomiast chcemy uniknąć mieszanki elementów, kolorów i materiałów we wnętrzu, warto zwrócić szczególną uwagę na podłogę, a cały projekt oprzeć na tradycyjnym połączeniu kolorystycznym, takim jak np. biel i czerń. Taka klasyka zawsze się obroni. Z kolei chcąc zmienić wystrój pomieszczenia, można wymienić same dodatki i wnętrze nabierze nowego wyrazu. Zarówno do projektu łazienki, jak i kuchni dodałabym przynajmniej jeden zaskakujący element, np. bufet w postaci szafki pod umywalkę, czy zastosowanie szafek z naturalnego drewna w kuchni, w połączeniu z marmurowym blatem – radzi Kasia Bobocińska-Czerwińska i na koniec dodaje: W podążaniu za upragnionym stylem nie zapomniałabym także o ekologii i zastosowałabym elektroniczne baterie oszczędzające wodę czy baterię kuchenną z wbudowanym filtrem wody.
źródło: pieknydom24.pl