Łazienka i kuchnia na miarę 2020 roku – jakie trendy będą dominujące?
Jak w 2020 roku powinny wyglądać modna kuchnia i łazienka? Propozycji aranżacji przestrzeni jest mnóstwo, tak samo, jak inspiracji i nowych trendów. Pewne jest jednak jedno - nie ma uniwersalnego, sprawdzonego i nieomylnego sposobu na urządzenie pomieszczenia, które sprawdzi się w każdych realiach, na każdej powierzchni i w każdym układzie pomieszczeń. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi trendami wnętrzarskimi na ten rok – choć są mocno zróżnicowane, to na pewno każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie i wdroży kilka inspirujących, ciekawych rozwiązań, dzięki którym kuchnia i łazienka będą wyglądać stylowo, a my będziemy czuć się w nich komfortowo.
Różnorodność faktur i kolorów – nie bójmy się łączyć
Choć o wnętrzach w stylu loftowym w kontekście trendów jest głośno od kilku lat, to jego popularność coraz bardziej przybiera na sile. Estetyka loftu łączy w sobie zastosowanie cegieł, drewna czy metalu, co sprawia, że wnętrze – mimo surowego, industrialnego charakteru – jest ciepłe i przyjazne. Ten fenomen łatwo wytłumaczyć – siła tej estetyki wynika z jednego z kluczowych trendów na 2020 rok, czyli łączenia różnorodnych materiałów, faktur i kolorów – zwłaszcza w kuchni. W dużym stopniu czerpie on z japońskiej filozofii wabi-sabi, opierającej się na życiu zgodnym z naturą i rozsądnym minimalizmie.
– Loftowy klimat w kuchni można łatwo wprowadzić dzięki zastosowaniu baterii marki Laveo z serii Pretto, inspirowanej industrialnym, surowym klimatem i stalowemu zlewozmywakowi Marmara – najlepiej, gdy oba produkty mają grafitowe wykończenie. Nie bójmy się zestawiać ich z innymi strukturami, takimi jak granitowy blat, ceglane ściany czy drewniana podłoga. Oczywiście, klimat loftu nie jest jedynym modnym rozwiązaniem przy połączeniu nieoczywistych materiałów. Kapitalnie prezentuje się połączenie ciepłego drewna i jasnej, sterylnej bieli – na ścianach, podłodze czy meblach. Takie wnętrze łączy nowoczesną i tradycyjną stylistykę, dlatego świetnym rozwiązaniem jest zestawienie nowoczesnego, granitowego zlewozmywaka z serii Komodo z baterią w klimacie vintage z serii Evora - mówi Maria Kubiak, product manager marki Laveo.
Łazienki w ciemnych barwach
Kiedyś nie do pomyślenia wydawałoby się użycie w łazience ciemnych płytek na ścianie czy podłodze. W głównej mierze wynikało to z przekonania, że czerń (i każda ciemniejsza barwa) optycznie zmniejszają przestrzeń, jaką dysponujemy. Nic bardziej mylnego! Wystarczy odrobina fantazji, by ciemna łazienka stała się pomieszczeniem równie przyjaznym, co te utrzymane w jaśniejszej tonacji. Można osiągnąć to na wiele sposobów – stosując ciepłe oświetlenie, zestawiając ciemne ściany z jaśniejszą podłogą (lub odwrotnie) lub łącząc je z łagodną bielą czy szarością, które nieco ożywią pomieszczenie. Dzięki kontrastowemu połączeniu akcesoria w ciemniejszych barwach – takie, jak np. bateria umywalkowa czy prysznicowa nadają całości jeszcze bardziej stylowego charakteru. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na baterię umywalkową z nowej serii Laveo - Zorita, o asymetrycznym kształcie, wykończoną delikatnymi, chromowymi akcentami. Wykorzystanie jej w otoczeniu mocno kontrastujących ze sobą czarnych i białych elementów daje spektakularny efekt!
Earth tones i biophilic design, czyli ziemia lubi zieleń…
…a zieleń ziemię – i tę zależność widać gołym okiem w tegorocznych trendach wnętrzarskich. Barwy ziemi, czyli szarości, beże, brązy czy ciemne zielenie to eleganckie i stylowe, a jednocześnie stonowane, spokojne i harmonijne kolory. Dzięki łagodnej tonacji sprawdzą się w towarzystwie zarówno cieplejszych, jak i chłodniejszych odcieni. Idealnym dopełnieniem earth tones jest naturalna zieleń. Wykorzystanie roślin w przestrzeni kuchennej czy łazienkowej wpisuje się w trend biofilii, czyli umiłowania do natury, wplatania jej w przestrzeń domową czy wdrażania proekologicznych rozwiązań – a to bez wątpienia jeden z najważniejszych trendów 2020 roku. W aranżacji z wykorzystaniem ziemistych barw i roślin to właśnie organiczne materiały i zieleń odgrywają główną rolę – naturalne oświetlenie ociepla chłodną, beżową ścianę, a roślinność ożywia surowe wnętrze. Kontrastowe elementy, dodające aranżacji stylu, to biała wanna z czarną, stojącą baterią wannową z serii Laveo Pretto.
Prosto, funkcjonalnie, komfortowo i rozsądnie – wnętrzarskie mindfulness
Ostatni z trendów nie wiąże się ściśle z wykorzystaniem konkretnego materiału, koloru czy linii, a raczej z samym… podejściem i filozofią projektowania wnętrza. - 2020 rok upłynie pod znakiem prostoty i minimalizmu, popartych aspektami takimi, jak funkcjonalność, praktyczność. Łazienki są już zdecydowanie czymś więcej niż pomieszczeniami sanitarnymi, a kuchnia nie jest już tylko obszarem roboczym, w którym gotujemy – pełni też funkcję jadalni czy miejsca spotkań rodziny. Oba te pomieszczenia – tak, jak salon czy sypialnia – powinny być maksymalnie przyjazne i wygodne dla każdego z domowników nawet w najdrobniejszych aspektach. W kuchni wystarczy zastosować np. baterię z elastyczną wylewką z serii Polla, dzięki której możemy zmienić kształt wylewki lub jej zasięg - podsumowuje Maria Kubiak, product manager marki Laveo. Nie bez znaczenia jest również rosnąca popularność minimalizmu, czyli rezygnacja z nadmiaru zbędnych dekoracji, ornamentów czy akcesoriów. Czasami mniej znaczy więcej! Wystarczy, że skupimy naszą uwagę na podstawowych elementach i to na ich design położymy większy nacisk. Nawet bateria kuchenna, dobrana ze starannością i pomysłem, może stanowić spektakularny element wystroju.
źródło: pieknydom24.pl