fot. TECE
Łazienka A.D. 2022 – raport TECE x KODO
Zbliżający się koniec roku to czas podsumowań – także w branży wnętrzarskiej. Aby poznać kierunki w aranżacji łazienek w 2022 roku, firma TECE zaprosiła do badania pracownię KODO. Wzięło w nim udział kilkunastu architektów, którzy przeanalizowali łącznie ponad 130 zrealizowanych projektów pomieszczeń sanitarnych. Oto jak urządzaliśmy łazienki w mijającym roku.
Celem badania było zdefiniowanie trendów łazienkowych za 2022 rok, określenie potrzeb i oczekiwań inwestorów, a także wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się architekci. Analiza wyników badania wykazała, że dominujące trendy sprzyjały urządzaniu łazienek jako miejsca relaksu i wyciszenia – w sposób praktyczny, z myślą o komforcie użytkowników i ergonomii wnętrza. 90% projektów stanowiły łazienki, a 10% toalety jako osobne pomieszczenia. Badanie wykazało m.in., że rośnie rola pomieszczeń sanitarnych na tle pozostałych wnętrz. W 19% przypadków realizacje posiadały 2 łazienki, a w 8% architekci zaprojektowali nawet 3 pomieszczenia sanitarne - w tym dodatkową toaletę, np. dla gości. Z kolei przyglądając się bliżej metrażowi, wciąż większość stanowią łazienki o powierzchni do 5 m², jednak coraz częściej spotykane są mieszkania z większymi pomieszczeniami kąpielowymi, które oferują więcej możliwości w aranżacji (32% stanowiły łazienki o pow. powyżej 5 m²).
Moda a rzeczywistość, czyli oczekiwania inwestorów
Popularne trendy w przestrzeni łazienkowej przychodzą i odchodzą, dlatego - jak wskazują wyniki badania TECE i KODO - użytkownikom zależy na ponadczasowych projektach, które wytrzymają próbę czasu. Ponad połowa respondentów (60%) oczekiwała, że ich łazienka zostanie urządzona nowocześnie, a 26% wskazało na styl naturalny. Popularnością cieszyły się również minimalizm i bezpieczna klasyka. Bardziej oryginalne kierunki to styl hiszpański, marynistyczny, retro lub pop-art.
Oprócz wizualnych aspektów coraz ważniejsza dla użytkowników staje się funkcjonalność w zakresie zastosowanych rozwiązań. Jako przykład można wskazać odwieczny spór, jaki toczą ze sobą wanna oraz prysznic. W 2022 roku chętniej wybieraliśmy praktyczny prysznic – to rozwiązanie wskazało 58% inwestorów – niż wannę (34%). Opcją pośrednią okazała się z kolei wanna z parawanem (niecałe 19%). Klienci mają także jasno sprecyzowane oczekiwania względem umywalki – większość wskazywała na wariant z szafką lub ceramikę nablatową. A jak prezentowały się efekty? Oto topowe trendy w aranżacji łazienek.
#1 Neutralne barwy
Potrzeby i oczekiwania komunikowane przez właścicieli korespondują z wybranymi kierunkami wnętrzarskimi. Obie te strefy: popularnych, modnych aranżacji i wymagań klientów przenikają się i aktywizują nawzajem. Przyjrzyjmy się kolorystyce: w tej sferze dominuje neutralna szarość (59%), kojarzona ze spokojem biel (47%) oraz klasyczna, elegancka czerń (32%). Pojawiają się też ciepłe tonacje, jak beż i brąz, a jeśli wyraziste barwy to niebieski, zieleń oraz róż. W zakresie armatury sanitarnej stawiamy głównie na chromowane wykończenia i czerń, można zaobserwować również złote akcenty. – Wciąż pozostajemy wierni stonowanym barwom i zachowawczej stylistyce. To, jak urządzamy nasze wnętrza, wynika m.in. ze względów kulturowych, ale także z faktu, że remont i zmiana wystroju łazienki wiąże się z dużym wyzwaniem. Szukamy zatem rozwiązań ponadczasowych, które przetrwają kilka lub kilkanaście lat. Z naszych doświadczeń wynika, że Polacy chcą mieszkać w jasnych i przytulnych wnętrzach, ale są także coraz bardziej otwarci na odważniejszą paletę i trendy, które wprowadzają w postaci dodatków, mebli czy tekstyliów – mówi Marta Magnowska, architekt KODO.
#2 Przyjazna nowoczesność w zgodzie z naturą
Jak wskazują dane badania, prawie 65% łazienek zrealizowanych przez pracownię urządzono w szeroko rozumianym stylu nowoczesnym. W 23% postawiono na aranżacje w naturalnym klimacie. Nie zabrakło także projektów bazujących na klasyce i minimalizmie. - Natura jest dla nas coraz ważniejsza i przejawia się w stylu japandi, urban jungle bądź eko. W tym kontekście nie da się pominąć zastosowanych materiałów. Chcemy otaczać się naturą – wybieramy kamień lub drewno, a także beton. Dlatego w minionym roku wprowadziliśmy do oferty nowe modele przycisków spłukujących wykonane z naturalnych surowców, takich jak: dąb, kamień łupkowy, biały marmur oraz lekki beton. Te elementy wpisują się w aranżacje łazienek stanowiące przestrzeń relaksu i odpoczynku, w której harmonia i bliskość z naturą są niezwykle istotne – mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.
#3 Nie tylko płytka
Korzystamy z pełnej palety form i wzorów płytek. Bazowe formaty to 60x60 oraz 60x120, jednak nie brakuje także płytek o niestandardowych kształtach i wymiarach, mozaiki, cegiełki. Kolorystyka przechodzi od bieli, przez jasne i ciemne szarości, po beże i brązy. Dużą rolę odgrywają także naturalne motywy – np. żyłkowany kamień, drewno - oraz beton. Analizując dane badania można zaobserwować także zwrot ku mniej oczywistym rozwiązaniom i odważniejszym stylizacjom, np. z okładzinami ściennymi w postaci tapety – z botanicznymi motywami ożywiającymi przestrzeń.
#4 Praktyczne rozwiązania
2022 to rok funkcjonalnych rozwiązań. Świadczy o tym chociażby fakt, że praktyczny prysznic – w przeważającej części z odwodnieniem liniowym – został zainstalowany aż w blisko 60% łazienek. Układ pomieszczeń oraz warunki montażowe skłaniają architektów do sięgania także po niestandardowe rozwiązania. Dotyczy to m.in. stelaży podtynkowych. W 10% projektów zastosowano moduły niskie, które z powodzeniem mogą być montowane pod skosami czy oknami. Warto przyjrzeć się także sposobom zabudowy stelaża. Tu, oprócz tradycyjnej zabudowy z półką i szafką nad toaletą, pojawiają się także w formie słupka, są również łączone z blatem umywalki. Zapytani o szczególne rozwiązania, architekci wskazywali m.in. na montaż miski WC na płycie meblowej, dekoracyjne grzejniki czy lustra o różnych kształtach – także z podświetleniem LED.
Optymalna łazienka to nie tylko styl, jakość materiałów i profesjonalne wykonawstwo, ale również dostosowanie projektu pomieszczenia do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Z zebranych danych wynika, że największe wyzwania dla architektów generują techniczne uwarunkowania pomieszczeń łazienkowych, ich układ, a tym samym zachowanie pełnej funkcjonalności wnętrza przy ograniczonym metrażu. Dobór dedykowanych rozwiązań aranżacyjnych jest niezbędny i wynika z cech szczególnych, np. nietypowego układu czy konieczności zmiany instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Z badania przeprowadzonego przez markę TECE i pracownię KODO wynika, że łazienki stają się ważnymi pomieszczeniami w domu. Urządzając je stawiamy na sprawdzoną paletę i ponadczasowy styl. Chcemy mieszkać nowocześnie, przy czym nowoczesność kojarzona jest tu nie tylko z określonym kierunkiem w aranżacji, ale z funkcjonalnością i rozwiązaniami podnoszącymi komfort użytkowania. Do łazienki zapraszamy także naturę – doceniając jej rolę i kojący wpływ na zmysły.
źródło: pieknydom24.pl