Kuchnia z drewnianym posmakiem
W aranżacjach kuchennych niezmiennie dominują dekory drewna. Subtelny urok, dyskretne piękno i ponadczasowość sprawiają, że chętniej wybieramy te w jasnej, stonowanej kolorystyce, które nie tylko są rozwiązaniem bezpieczniejszym aranżacyjnie, ale nadają wnętrzom przestronności. Do ostrej rywalizacji przystąpiły jednak nieco zapomniane dekory w ciemnych wybarwieniach, za sprawą których meble prezentują się elegancko i imponują solidnością. Czy w tym sezonie będziemy świadkami „pojedynku” jasnych i ciemnych dekorów drewna? Niezależnie od wyniku tego starcia, już teraz w obu grupach kolorystycznych nie brakuje ciekawych propozycji wzorniczych, które uatrakcyjnią wnętrze kuchni w każdym stylu.
- Jasno jak w … kuchni
Drewno w jasnym wybarwieniu niezmiennie wysuwa się na pierwszy plan. Od kilku sezonów to - obok bieli - absolutny hit w aranżacji wnętrz. Meble w jasnych dekorach drewna sprawiają wrażenie lekkości. Ich autem jest uniwersalność, pozwalająca zaadoptować je do każdej stylistyki, i ponadczasowość. Potrafią wydobyć prostotę zabudowy meblowej, jednocześnie nadając jej niewymuszonej elegancji. Jasne wybarwienie eksponuje naturalne walory drewna, podkreślając ich wyjątkowy rysunek z sękami i usłojeniem, charakterystycznym dla poszczególnych gatunków. A tych w palecie jasnych wybarwień jest cała gama, począwszy od niezliczonej ilości wzorów najbardziej popularnego dębu, po nietuzinkowy dekor wiązu, jaki do swojej oferty wprowadziła Spółka Meblowa KAM.
Dekory w jasnych odcieniach drewna to idealny sposób, aby optycznie rozjaśnić pomieszczenie i nadać mu przestronności. To bezpieczne rozwiązanie w przypadku rozbudowanej zabudowy meblowej, pozwalające ustrzec się efektu przytłoczenia.
Monochromatyczność zabudowy kuchennej w jasnych dekorach drewna można przełamać subtelnymi, ożywiającymi akcentami koloru na frontach lub połączyć z niezwykle modnym szkłem.
- Ciemna strona drewna
Przeciwwagę dla dekorów drewna utrzymanych w jasnych kolorach stanowią te w zdecydowanym, ciemnym wybarwieniu. W ubiegłym sezonie powróciły w wielkim stylu do modnych aranżacji kuchennych, znajdując dla siebie niszę w segmencie mebli prestiżowych. Dekory ciemnego drewna najlepiej prezentują się w klasycznych, stylowych aranżacjach. Choć wyróżniają się wyrafinowaną elegancją, również wnoszą do wnętrz atmosferę ciepła i naturalności. Dzięki ciemnemu wybarwieniu meble sprawiają wrażenie bardziej solidnych.
Decydując się ma meble w ciemnym kolorze drewna należy pamiętać, iż będą one dominującym elementem aranżacji. Dlatego, aby nie wydawały się zbyt „ciężkie” i nie przytłoczyły wnętrza, należy je odpowiednio skomponować z całością. Najlepiej zadbać o jasne tło. Można również wprowadzić rozświetlające akcenty w postaci jasnych dekoracyjnych wstawek czy szkła, dzięki którym zabudowa meblowa nabierze lekkości. Dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym jest również połączenie ciemnych dekorów drewna na frontach z jasnymi blatami kuchennymi.
W palecie proponowanych ciemnych wybarwień drewna dostępne są nie tylko odmiany w tradycyjnych brązach czy w tonacjach czerni, ale bardzo ciekawe propozycje drewna barwionego na modne, efektowne kolory. To sposób na unowocześnienie designu zabudowy meblowej, przy zachowaniu naturalnych walorów ciemnego drewna.
źródło: pieknydom24.pl