Król ociepleń jest szary
Stopniowe podnoszenie oczekiwań energetycznych wobec budynków zaostrzyło konkurencję na rynku materiałów do termoizolacji. Producenci styropianu walczą o klienta poprawiając właściwości tego izolatora. Oferują jego drugą i trzecią generację - styropian szary oraz zespolony. Czy pozwoli to utrzymać w przyszłości ich dominację na rynku dociepleń?
Wymogi energetyczne stawiane budynkom rosną i będą rosnąć, a w 2021 roku fasady domów będą musiały mieć współczynnik przenikania ciepła U, nie niższy niż 0,20 W/m²K. Wobec dachów i stropodachów oczekiwania prawne będą jeszcze ostrzejsze, bo będzie to nie mniej niż 0,15 W/m²K.
Zaostrzone kryteria energetyczne to wspaniała pożywka dla wzrostu rynku produktów do termoizolacji. Jaki jednak będzie rozkład wykorzystania materiałów termoizolacyjnych w odpowiedzi na popyt generowany przez otoczenie prawne i zaostrzające się normy ekologiczne ?
Odpowiedzi na to pytanie można szukać na rozwiniętych rynkach o parametrach klimatycznych podobnych do naszych, gdzie te procesy zaszły znacznie dalej. W krajach ościennych, takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria zdecydowanym beneficjentem zwiększonego popytu na produkty do termoizolacji okazał się styropian szary. Dlaczego tak się stało?
Król się zmienił i jest wszędzie
Nie bez powodu styropian jest nazywany królem dociepleń. Po prostu ma najlepszy stosunek ceny do korzyści, a więc na całym świecie jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla inwestorów. Wydawało się, że nowe, zaostrzone wymogi techniczne będą dla styropianu groźne, ponieważ uzyskanie odpowiedniego wskaźnika przenikania ciepła dla przegród w budynkach (ściany, stropy, dachy i fundamenty) będzie wymagało nakładania bardzo grubej izolacji. Zbyt gruba ściana nie wygląda ładnie, zabiera światło (efekt tzw. okien strzelniczych, ograniczone doświetlenie wnętrza) i generuje dodatkowe koszty montażu.
Producenci szybko rozpoznali zagrożenia i rozpoczęli prace nad udoskonalaniem styropianu. Kilka lat temu pojawił się styropian drugiej generacji - szary, a ostatnio styropian trzeciej generacji, produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych.
Ze względu na swoje doskonałe parametry izolacyjne, ekonomię użycia i korzystny bilans ekologiczny, szary styropian jest jednym z najlepszych materiałów dociepleniowych. Przykładem mogą być płyty styropianowe LAMBDA White. W państwach Europy zachodniej, już od dawna obowiązują wyśrubowane wymagania dotyczące minimalnej izolacyjności przegród budowlanych, nieodłącznie związane z problemem grubości ścian. Na tamtejszych rynkach, jednym z najczęściej stosowanych materiałów dociepleniowych jest szary styropian. Okazał się być produktem o najlepiej wyważonym stosunku ceny do korzyści. Dla przykładu w Niemczech i Szwajcarii, udział styropianów szarych w ogólnej ilości EPS stosowanego do termoizolacji fasad stale rosną i obecnie wynoszą odpowiednio 50% i 80%. Jak pokazują statystyki, aktualny udział szarych płyt w polskim rynku styropianów, oceniany jest na ok. 10 mln m3 rocznie i kształtuje się poziomie poniżej 10%.
źródło: pieknydom24.pl