piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Krok po kroku, czyli jak się produkuje porcelanę w Polsce?

Krok po kroku, czyli jak się produkuje porcelanę w Polsce?

JADALNIA / Zastawy stołowe / 2022-07-21 08:07:33

Wspaniałe wzory, niezwykłe kształty i delikatność zdobienia – to znaki rozpoznawcze marki Ćmielów, najstarszej w Polsce, bo funkcjonującej nieprzerwanie od ponad 230 lat, fabryki porcelany. Jak powstają te szlachetne, najbardziej znane serwisy porcelanowe? 

Dobrze prezentujący się komplet porcelany jest niezwykłą i ponadczasową ozdobą każdego stołu w domu. Ponadto pełni w nim nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną. Tymczasem warto podkreślić, że jedne z najszlachetniejszych serwisów porcelanowych powstają w Polsce, a ich ogromnym walorem jest niepowtarzalna uroda i funkcjonalność.

Jak powstają eleganckie i gustowne serwisy obiadowe i kawowe?

Proces produkcji porcelany jest niezwykły, a jednym z jego najważniejszych aspektów jest dbanie o najwyższą jakość każdego z wykonywanych elementów.

Odpowiednio dobrani profesjonaliści doskonale wiedzą, jak prowadzić każdy etap produkcji, nie zmienia to jednak faktu, że wyprodukowanie wysokiej jakości porcelany to długotrwały proces. I to właśnie dbałość o szlachetne wykonanie sprawia, że porcelana Ćmielów staje się jednym z najpopularniejszych wyborów wśród porcelany w Polsce.

Wszystko zaczyna się od idealnie przygotowanej masy porcelanowej

Dobrze przygotowana masa porcelanowa jest kluczem do sukcesu, a proces jej wyrabiania odbywa się w specjalnej pracowni. Masa powinna mieć idealną, gładką strukturę i czystość, dzięki czemu później będzie wytrzymała oraz zachwycała swoim nienagannym wyglądem. Najczęściej korzysta się z trzech rodzajów mas: lejnej, plastycznej oraz granulatowej, a na każdą z nich przypada nieco inny sposób obróbki. Na przykład masę lejną wlewa się do gipsowych form, które w odpowiednim czasie należy poruszyć, aby porcelana uzyskała odpowiednią grubość. Dzięki tej precyzji powstaje porcelana cienkościenna. Masy plastyczne o konsystencji plasteliny wkłada się do uprzednio przygotowanych form gipsowych nadającym pożądany kształt.

W produkcji wysokiej jakości porcelany nie ma miejsca na przypadek, produkcja odbywa się zgodnie z zakładanymi etapami. Z marką Ćmielów współpracują doświadczeni i doceniani artyści projektanci.

Na proces produkcji porcelany składa się również przygotowanie oraz suszenie półfabrykatów, przekazywanych później do ostatecznego wykończenia. To na tym etapie następuje wycinanie, wygładzanie, klejenie uch, stopek i całej ręcznej pracy nożykami, drucikami, czy pędzlami z klejem. Ostatnią fazą produkcji jest wypalanie i szkliwienie, by porcelana była trwała i solidna. Prawdziwe cuda powstają jednak podczas etapu zdobienia „białego złota”. Wysortowana porcelana w odpowiednich gatunkach trafia do działu zdobienia w celu dekoracji – kalką i malowania wysokokatratowym złotem lub platyną. To niezwykle dokładna i precyzyjna część procesu. W czasach, gdzie maszyny wiodą prym, tutaj decydującą rolę odgrywają pracownicy, którzy każdą dekoracją wykonują ręcznie.

Dekorowane wyroby czeka ostatni wypał w piecu. Po tym procesie otrzymujemy finalne produkty, które dalej podlegają sortowaniu, kompletowaniu i pakowaniu. To już ostatni etap pracy, zanim wyjadą klientów. Jak widać, produkcja porcelany jest wieloetapowym, skomplikowanym procesem, który wymaga zaangażowania wielu ludzi o różnych specjalizacjach. Nic więc dziwnego, że najpiękniejsze zastawy porcelanowe często stanowią ważny składnik majątku, przekazywanego w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć więcej o niezwykłej porcelanie polskiego pochodzenia? A może szukasz niezwykłych informacji o samych kolekcjach? Zajrzyj na: https://porcelana.pl/

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe