Komfortowy, przyjemny chłód w upalne dni bez klimatyzacji
W lipcu, kiedy żar leje się z nieba, a temperatura sięga 35 stopni, trudno jest znaleźć schronienie nawet we własnym domu! Zwłaszcza, jeśli nie posiada się izolacji termicznej lub klimatyzacji. Nieocieplony dom zamiast być chłodną, przyjemną oazą jest gorącym pudełkiem, z którego chce się uciec. Można to łatwo zmienić i wykonać jego termomodernizację. Wykonana starannie markowym izolatorem gwarantuje optymalną temperaturę w sezonie letnim i zimowym, a właściciel oszczędza minimum kilkaset złotych rocznie.
Mieszkańcy przedwojennych kamienic mają to szczęście, że bardzo grube ceglane ściany ich budynków tworzą naturalną, bardzo dobrą warstwę izolacyjną. Dzięki temu ich mieszkania są przyjemnie chłodne w gorące dni, inaczej niż w tradycyjnych nieocieplonych budynkach wybudowanych w obecnych technologiach. Na szczęście, taki sam efekt można osiągnąć ocieplając dom np. 15 cm warstwą styropianu w kropki, która chroni tak samo skutecznie, jak betonowy mur o grubości niemal czterech metrów (sic!!!). Styropian dobrej jakości spełnia swoje zadanie nie tylko zimą, chroniąc przed mrozem, ale również w lato, chroniąc przed upałem.
- W dobrze ocieplonym domu nie będzie w upał tak zimno, jak w średniowiecznym zamku, ale na pewno chłodno i przyjemnie, inaczej niż w budynku nieposiadającym odpowiedniej warstwy izolacji termicznej - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, największego polskiego producenta płyt styropianowych - Ci, którzy chcą mieć odpowiedni mikroklimat w swoim domu, a nie chcą wydawać majątku na klimatyzację powinni zabezpieczyć swój dom termicznie. Zysk jest podwójny, bo przecież zimą zapłacą mniej za ogrzewanie.
Sezon budowlany jest w pełni, warto więc go wykorzystać na termomodernizację budynku. Eksperci są zgodni, to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych, która zwraca się bardzo szybko. Jej właściwe wykonanie zapewnia komfort mieszkańcom ocieplonego domu, a właścicielowi gwarantuje znaczne oszczędności.
Przedstawiamy kilka prostych, doraźnych sposobów na upały, nieuwzględniających stosunkowo drogiej i nie do końca zdrowej klimatyzacji:
- zakupić wiatrak;
- ograniczyć nasłonecznienia okien przez żaluzje i specjalne rolety;
- zainstalować nawilżacz powietrza lub po prostu nalać wody do miski;
- unikać wietrzenia pomieszczeń w momencie największego nasłonecznienia;
- stworzyć kontrolowane przeciągi zwiększające cyrkulację powietrza;
- unikać długiego gotowania, ponieważ para wodna unosząca się w powietrzu powoduje nieprzyjemne uczucie gorąca;
- ustawić dmuchany basen w ogródku;
- zimny prysznic i porcja pysznych lodów;
- pić dużo chłodnych napojów.
źródło: to/pięknydom24.pl