KlimaWhite - zdrowy klimat wnętrz
Podstawowym zadaniem tynków w naszych wnętrzach jest tworzenie estetycznych i dekoracyjnych form wykończenia ścian oraz sufitów. Jednak ich rola na tym się nie kończy. Po ich stronie między innymi leży także ochrona pomieszczeń przed szkodliwym działaniem wilgoci i zapewnienie zdrowego mikroklimatu wnętrz. Oddychające ściany, podobnie jak nasza skóra, pozwalają na cyrkulację powietrza i na pozbycie się nadmiaru wilgoci.
Przeciętny poziom wilgoci w mieszkaniu powinien mieścić się w przedziale 45-55%. Każde odchylenie od tej normy może powodować dyskomfort domowników. Zbyt niski poziom wilgotności powoduje, że powietrze jest zbyt suche, unosi się w nim wówczas mnóstwo kurzu i roztoczy. Z kolei nadmiar wilgoci utrzymujący się przez dłuższy okres czasu, może doprowadzić nie tylko do zniszczenia ścian przez narastające pleśnie i grzyby, ale także do poważnych problemów zdrowotnych. Odprowadzenie wilgoci i doprowadzenie świeżego powietrza powinna spełniać skuteczna wentylacja. Jednak duże znaczenie mają także inne czynniki - nie tylko konstrukcja czy ocieplenie ścian, ale również zastosowane tynki wewnętrzne. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności i cyrkulacji powietrza umożliwia zastosowanie produktów o naturalnych zdolnościach do dyfuzji pary wodnej, takich jak np. naturalnie biały tynk wapienny Baumit KlimaWhite, dający wysoce paroprzepuszczalną powierzchnię.
Oddychający poprzez specjalną budowę mikroporów Baumit KlimaWhite szybko absorbuje wilgoć, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i oddaje ją z powrotem, gdy powietrze ulega wysuszeniu. W ten sposób staje się naturalnym regulatorem wilgotności, zapewniając domownikom komfortowy i zdrowy mikroklimat wnętrza. Dzięki właściwościom antybakteryjnym tworzy skuteczną barierę dla rozwoju mikroorganizmów takich, jak grzyby lub pleśń.
Jednowarstwowy tynk mineralny Baumit KlimaWhite doskonale zdaje egzamin zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Znajduje zastosowanie na ścianach i stropach budynków, począwszy od piwnicy aż po dach. Produkt może być użyty niemal w każdym wewnętrznym pomieszczeniu, włącznie z miejscami narażonymi na długotrwale utrzymującą się wilgoć lub o podwyższonym zawilgoceniu, takimi jak kuchnie czy łazienki! Tynk można nakładać ręcznie bądź przy użyciu agregatu. Metoda maszynowa zapewnia wykonawcom lepszą wydajność prac. Jako materiał o dobrej przyczepności do podłoża Baumit KlimaWhite znajduje zastosowanie na wszelkich mineralnych podłożach budowlanych takich, jak beton, beton komórkowy, cegła wypalana, pustaki ceramiczne i silikatowe. Wydłużony proces wiązania tynku pozwala na tynkowanie większych powierzchni lub kilku pomieszczeń na raz bez obawy, że zaprawa zbyt szybko stwardnieje. Proces ten ogranicza również ryzyko wystąpienia rys skurczowych. Dodatkową zaletą Baumit KlimaWhite z punktu widzenia wykonawcy jest łatwość stosowania. Zaprawa jest plastyczna, bardzo dobrze się układa pod łatą tynkarską na ścianie lub suficie, łatwo się obrabia przy wyprowadzaniu płaszczyzn i nietrudno nadać jej żądaną fakturę.
Warto pamiętać że oprócz sprawnej wentylacji, czy regularnie wietrzonych pomieszczeń, należy mieć na uwadze wykorzystanie oddychających ścian, które zapewniają zdrowy mikroklimat wnętrz.
źródło: baumit/pieknydom24.pl