piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Karnisz rurowy czy szynowy? – eksperci radzą, który wybrać

Karnisz rurowy czy szynowy? – eksperci radzą, który wybrać

WYKOŃCZENIE / Drzwi i okna / 2020-05-15 12:08:02

Są z nami od zawsze. Zapewne to na nich wisiały zdobne firany i kwieciste zasłony, za którymi chowaliśmy się jako dzieci w domu rodzinnym. Jednak od tego czasu karnisze – zarówno te rurowe, jak i szynowe – poszerzyły swoją funkcjonalność i zakres stosowania. Eksperci Marcin Dekor wiedzą o nich wszystko – dowiedzcie się od nich, czym charakteryzują się oba modele oraz do jakich wnętrz i okien są dedykowane.

Polecane sklepy

allegro

Karnisze rurowe

Ten dobrze znany model karnisza występuje w wersji pojedynczej lub podwójnej – do powieszenia i firany, i zasłony – a mocowany może być zarówno do ściany nad oknem, jak i do sufitu. Największą popularnością cieszą się karnisze o przekroju 19 mm, w przeciwieństwie do cieńszych modeli, które generalnie wychodzą z mody, choć mają wciąż swoich zwolenników ceniących sobie ich wizualną delikatność. Wśród karniszy średniej grubości, lubiane są zwłaszcza te w kolorze czerni, w macie i w połysku oraz neutralne karnisze białe, ponieważ są optymalnym wyborem do nowoczesnych, minimalistycznych, a często też loftowych wnętrz. Z kolei ci, którym bliższa jest estetyka glamour lub styl klasyczny, chętniej sięgają po masywniejsze karnisze z oferty Marcin Dekor takie, jak modele z kolekcji o średnicy 25 mm lub Residence 35 mm. Oprócz standardowych kolorów – antyczne złoto czy satynowy chrom – występują one także w szlachetnych wybarwieniach, takich jak antyczny ciemny brąz czy rustykalna stal.

Akcesoria

Szeroki wybór akcesoriów ucieszy miłośników dekoracyjnych elementów, w tym zakończeń, wśród których znajdziemy i dobrze znane metalowe lub szklane kule, i całą gamę ozdobnych motywów, w tym wzory roślinne. Również przelotki charakteryzują najróżniejsze kształty i zdobienia – kwadratowe, trójkątne, owalne oraz ozdabiane szklanymi kamieniami – a ich wielkość dostosowana jest do karnisza każdej grubości. Dodajmy przy tym, że tkaniny okienne z przelotkami lub z wszytymi „uszami”, przeznaczone są wyłącznie do karniszy rurowych. Jeśli chodzi o stronę techniczną, w ofercie dostępne są wsporniki odpowiednie zarówno do montażu karnisza na ścianie nad oknem, jak i na suficie. Karnisze oparte o metalowe rury możemy łączyć w długie konstrukcje, należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie przesuwać kółka z żabką przez wspornik. Także w przypadku konieczności ściągnięcia kółek z żabkami należy odkręcić wspornik od rurki.

Usługa gięcia

Niepowtarzalnym atutem karniszy rurowych oraz szyn o profilu okrągłym jest to, że można dopasować je do okien zwieńczonych łukiem, jednocześnie podkreślając stylistykę wnętrza ozdobnymi zakończeniami lub oryginalną kolorystyką – przekonuje Monika Kruszewicz, ekspert marki Marcin Dekor, oferującej usługę gięcia karniszy. – Rurowe karnisze, podobnie jak szyny MS, pozwalają na gięcie po łuku nie tylko w poziomie, ale też w pionie. Karnisze gięte wykonujemy zarówno poprzez gięcia promieniowe, jak i punktowe. Ten rodzaj karnisza powstał w odpowiedzi na niestandardowe potrzeby klientów, posiadających okna o innym kształcie niż prostokątny czy kwadratowy. Wszelkie łuki  pionowe i poziome wydają się eliminować w większości zastosowanie rolet, żaluzji czy typowego karnisza, a jedynym rozwiązaniem są właśnie karnisze gięte, dające praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Karnisze szynowe

Systemy szyn sufitowych MS są dobrze znane i cenione ze względu na szerokie spektrum zastosowań – nie tylko jako aranżacja okienna, ale także jako rozwiązanie do wydzielania stref we wnętrzach oraz  także z powodu ich wytrzymałości i wygody użytkowania. Dlatego projektanci wnętrz tak chętnie sięgają po wzmacniane karnisze szynowe w przypadku dużych okien, gdzie wymagany jest system, który udźwignie znaczne ilości materiału, a jednocześnie zapewni komfortową obsługę.  Zmodernizowane elementy gwarantują cichą i gładką pracę systemu podczas przesuwania zasłon, nie wymagając przy tym użycia siły. System mocowania wsporników od góry profilu oraz zastosowanie szyny umożliwia przesuwanie zawieszonych firan i zasłon na całej długości karnisza bez blokowania przez wsporniki. Zaletą jest też łatwość wymiany ślizgów – bez odkręcania profilu od wspornika – oraz mniejszy ciężar w przypadku szyny aluminiowej typu MS niż modelu rurowego.

Systemy łączone

W kategorii karniszy szynowych na uwagę zasługuje z pewnością model Square Line Marcin Dekor, czyli estetyczny profil prostokątny o wysokości 34 mm, montowany zarówno do ściany, jak i do sufitu. Cieszy się on dużą popularnością, ponieważ łączy w sobie funkcjonalność szyny oraz minimalistyczna estetykę, którą odzwierciedla kolorystyka karnisza oraz zakończenia w geometrycznym stylu. W tej kolekcji do dyspozycji klientów jest też uchwyt do zamontowania  na nóżce wspornika, który pozwala na podczepienie niemal każdego systemu roletowego. Pisząc o karniszach szynowych,  warto wspomnieć o systemie Top-Line z oferty Marcin Dekor, który może pełnić funkcje klasycznego karnisza szynowego, ozdobnego gzymsu lub przysłony, łącząc tym samym zalety dekoracji zasłonowej lub firanowej z różnymi systemami roletowymi, jak rolety rzymskie, materiałowe, manualne lub bateryjne.

Rozwiązania elektryczne

Mówiąc o rozwiązania elektrycznych, nie sposób pominąć karniszy automatycznych, których obsługa jest znacznie wygodniejsza niż tradycyjnych modeli i pozwala na sterowanie aranżacją okienną za pomocą pilota, często w ramach całego systemu inteligentnego budownictwa. Zdaniem Moniki Kruszewicz z Marcin Dekor: To idealne rozwiązanie dla panoramicznych przeszkleń, okien dużych lub wysoko położonych, w przypadku których ręczne przesuwanie zasłon i firan byłoby niewygodne i uciążliwe. Naszym klientom oferujemy systemu szyn sufitowych MS, całą plejadę silników oraz rodzajów sterowania – radiowy, przewodowy lub mieszany – zależnie od indywidualnych preferencji. W ofercie występują także modele półautomatyczne z napędem sznurkowym, czyli takie, gdzie poprzez pociągniecie za sznurek wprowadza się w ruch zasłonę, który przesuwa się po szynie, by zaparkować na końcu karnisza. Dodajmy na koniec, że karnisze nie muszą być zasilane prądem pobieranym z gniazdka, bo dostępne są również silniki akumulatorowe, które można zainstalować na dowolnym etapie wykańczania mieszkania, a nawet już po. Widać więc, że nigdy nie jest za późno na dobór idealnej dla swojego domu aranżacji okiennej.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe