Kam: Połyskujący trik
Meble kuchenne w wysokim połysku wciąż są modne, ale najnowszym trendem jest łączenie powierzchni matowych i połysku. Podpowiadamy jak to zrobić, by uzyskać zaskakujący efekt. Łączenie kontrastów to wbrew pozorom trudne zadanie, może poza łączeniem bieli i czerni.
Jeśli jednak chcemy połączyć ze sobą różne tworzywa, struktury i faktury powierzchni, musimy ostrożnie dobierać kolory. Najmodniejsze duety we współczesnych meblach kuchennych tworzą połączenia różnego rodzaju struktur: gładkich i z wyraźną fakturą, w wysokim połysku lub dla odmiany - matowych. Na rynku materiałów do produkcji mebli pojawia się co sezon nowa gama płyt. Coraz częściej prócz ciekawej kolorystyki oraz niezwykłych dekorów imitujących różne gatunki drewna, tkaniny, czy kamień, możemy zachwycać się również ich strukturą. Wrażenie optyczne a także dotykowe są niezwykłą inspiracją dla projektantów.- Najnowsza płyta Sosna Jackson firmy Egger doskonale imituje drewno w stylu vintage, zarówno pod względem rysunku słojów i kolorystyki, jak i wrażenia dotyku. Wykorzystana jako blat świetnie kontrastuje np. z białymi czy waniliowymi frontami szafek - mówi Sylwia Mikutel-Kowalska, projektantka Spółki Meblowej KAM. Tworząc kontrastowe duety, nie musimy szukać mocnych kolorów, ale skupić się tylko na różnicach w fakturze i wykończeniu powierzchni. Jeśli podoba nam się struktura drewna, możemy sięgnąć np. po niezwykle modny w tym sezonie dekory Pinia Avola w wersji białej, szampańskiej i brązowej i ciekawie skomponować je z akcentami jednobarwnych, gładkich elementów w wysokim połysku.
- Przygotowaliśmy dla klientów gotowe zestawienia, które są podpowiedzią jak efektywnie łączyć dany dekor z innym kolorami i strukturami powierzchni - mówi Sylwia Mikutel- Kowalska i podaje przykłady połączenia pinii białej z połyskującą wanilią czy pinii brązowej z szarym akrylem.- Takie połączenia są bardzo bezpieczne, sprawdzone przez nas w różnych opcjach oświetlenia i zawsze prezentują się świetnie - mówi projektantka. Dobierając kolory i struktury zawsze trzeba brać pod uwagę kształt i wielkość pomieszczenia. Odpowiednio dobrany układ kontrastów pozwoli nam wpłynąć na optykę wnętrza.- Poziomy pas kontrastującego dekoru to doskonały sposób, by optycznie wydłużyć wnętrze, szczególnie w przypadku pełnej zabudowy meblowej, która może wydawać się się przytłaczająca - przyznaje Sylwia Mikutel-Kowalska. - Taki trik zastosowaliśmy w kuchni KAMduo XL, której szafki sięgają po sam sufit. Akcentem szarości i wysokiego połysku skutecznie dodać lekkości całemu projektowi. Zadziałała tu magia kontrastu kolorystycznego i różnicy faktur.
źródło: kam/pięknydom24.pl