JEGER Beton - jak nadać pomieszczeniu industrialnego charakteru?
Styl industrialny w głównej mierze kojarzy się z przestronnymi loftami zaadaptowanymi na lokal mieszkalny. Mimo tego, iż w Polsce takich obiektów wciąż jest niewiele, nic nie stoi na przeszkodzie, by w takim stylu zaadaptować wnętrze w swoim domu lub mieszkaniu. Wojciech Rybiński, ekspert marki JEGER podpowiada, jak stworzyć surowy, przemysłowy klimat w swoich czterech kątach.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stylu industrialnego są ściany wykonane z surowych, porowatych materiałów, takich jak beton. Jak jednak samodzielnie stworzyć przemysłowy styl nie posiadając profesjonalnych narzędzi, a tym bardziej betoniarki?
„We wnętrzach inspirowanych stylem industrialnym elementem od razu rzucającym się w oczy są surowe ściany. Dla osób, które marzą o swoim własnym kawałku strukturalnej powierzchni idealnym rozwiązaniem będzie efekt dekoracyjny JEGER Beton” - informuje Wojciech Rybiński. „JEGER Beton to gotowa do użycia masa dekoracyjna imitująca surowy beton z widocznymi wżerami i ubytkami w jego powierzchni. Dodatkowymi zaletami tego efektu dekoracyjnego jest prostota aplikacji, łatwość modelowania powierzchni, a także skład, który nie posiada drażniących składników takich jak np. wapno, dzięki czemu efekt JEGER Beton jest bezpieczny w stosowaniu. Ponadto efekt ten jest wydajny, a rewelacyjny rezultat uzyskamy już po nałożeniu jednej warstwy”- dodaje ekspert marki JEGER.
- Jak przygotować podłoże?
„Efekt dekoracyjny JEGER Beton wymaga mocno związanego, gładkiego oraz suchego podłoża, które jest oczyszczone ze starych powłok malarskich, a także pozbawione spękań, kurzu i tłustych plam. Zanim zaczniemy nakładać efekt dekoracyjny niezbędne jest właściwe przygotowanie podłoża. W tym celu należy zagruntować podłoże gruntem szczepnym w kolorze betonu np. „JEGER Grunt sczepny do betonu”, który zabezpieczy podłoże i stworzy odpowiednią strukturę zapewniającą właściwy efekt końcowy już przy jednej warstwie JEGER Beton. Grunt nakładamy płynnymi ruchami przy pomocy pędzla. Po upływie ok. 2-4 godzin od nałożenia gruntu można przystąpić do nakładania warstwy efektu dekoracyjnego”- informuje Wojciech Rybiński.
- Własny kawałek betonu
„JEGER BETON w opakowaniu fabrycznym jest produktem gotowym do użycia. Zanim jednak rozpoczniemy pracę, musimy dokładnie wymieszać zawartość opakowania. Produkt należy nakładać pacą ze stali nierdzewnej na grubość ziarna i wygładzić. Ruchy powinny być płynne i kierowane od suchej do mokrej powierzchni. Pamiętajmy, że nakładana warstwa powinna mieć taką grubość, aby w czasie aplikacji zawarte w produkcie kruszywo nie powodowało rys na dekorowanej powierzchni. W celu uzyskania bardziej zróżnicowanej powierzchni przykładamy całą powierzchnię pacy do mokrego tynku i odrywamy ją w kierunku do siebie. Czynność tą wykonujemy miejscowo. W wybranych miejscach możemy także wykonać wydrapania w tynku, czyli tzw. wżery. Uzyskamy je krawędzią pacy lub za pomocą szpachelki. Kiedy warstwa będzie już przysychać, powierzchnię tynku delikatnie wygładzamy powierzchnią pacy. Po całkowitym wyschnięciu JEGER Beton możemy przystąpić do lakierowania powierzchni w celu jej ochrony, używając np. JEGER Lakier zabezpieczający. Lakier nakładamy wałkiem lub pędzlem na całą powierzchnię efektu dekoracyjnego” - radzi ekspert marki JEGER
- Industrialnie, czyli jak?
Styl industrialny charakteryzuje się dużą przestrzenią, surowym wykończeniem i minimalizmem w sferze dodatków. Wbrew pozorom urządzenie pomieszczenia w takim stylu nie wymaga dużych nakładów finansowych. To, co w innych stylach uchodziłoby za faux pas, we wnętrzu urządzonym na przemysłową nutę będzie wyglądać rewelacyjnie. Przykład? Żarówka wisząca na kablu, bez żyrandola, zazwyczaj wygląda niechlujnie. Jednak w przypadku pomieszczenia stylizowanego na amerykański loft przemysłowy, nada mu autentyczności i charakteru. Jednak to nie wszystko. By stworzyć oczekiwany klimat warto pomyśleć o jeszcze kilku detalach. Jeżeli ściany pokryte są efektem dekoracyjnym JEGER Beton, warto pomyśleć nad kontrastową podłogą wykonaną z naturalnych oszlifowanych desek. Ciekawą opcją są także meble wykonane z ciemnego drewna ze stalowymi elementami. Urządzając pomieszczenie musimy mieć jednak na uwadze gamę kolorystyczną, z której możemy korzystać. Do stylu industrialnego możemy wykorzystać szeroką paletę szarości, bieli oraz beżu, które pozwolą nam optycznie powiększyć przestrzeń. Jeżeli nie posiadamy ogromnych metraży, możemy także na jednej ze ścian powiesić duże lustro, które stworzy iluzję dodatkowej przestrzeni.
Industrialny styl mimo swej surowości, tworzy niesamowity klimat w pomieszczeniach. Teraz, dzięki efektowi JEGER Beton i kilku zabiegom aranżacyjnym, możemy uzyskać oryginalne, przemysłowe wykończenie wnętrz.
źródło: jeger/pięknydom24.pl