piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Jakie są zalety rekuperacji zimą?
Mat. Vasco

Jakie są zalety rekuperacji zimą?

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2024-01-26 11:52:40

Głównym celem montażu rekuperacji w naszych domach i mieszkaniach jest zapewnienie optymalnej wymiany powietrza oraz odzysku ciepła. System ten zapewnia bowiem odpowiednią wentylację pomieszczeń, pozwalając wygenerować znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Dzięki niemu możemy cieszyć się świeżym i czystym powietrzem, bez alergenów i zanieczyszczeń z zewnątrz przez cały rok, co jest szczególnie istotne zimą.

Polecane sklepy

allegro

Rekuperacja zapobiega złej cyrkulacji powietrza. Instalacja z odpowiednio poprowadzonymi przewodami wentylacyjnymi obsługuje wszystkie pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Do budynku trafia świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz, a jednocześnie usuwane jest te zużyte. Proces wymiany odbywa się cały rok, nawet zimą, bez konieczności otwierania okien, w wyniku czego możemy cieszyć się świeżym powietrzem o niskiej zawartości dwutlenku węgla, wilgoci oraz pozbawionym zanieczyszczeń, także tych pochodzących ze smogu.  To w znaczący sposób wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie oraz komfort mieszkania.

Rekuperacja a smog – filtry antysmogowe

Do listy zalet wynikających z posiadania sytemu rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła trzeba zaliczyć oczyszczanie powietrza ze smogu. Jest to możliwe za sprawą odpowiednich filtrów antysmogowych, które zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń pyłowych. Szukając na rynku systemu rekuperacji do walki ze smogiem, uwagę zwraca propozycja firmy VASCO, która ma w swojej ofercie filtr antysmogowy cleanAir. Jest to łatwy w montażu filtr kanałowy, skrzyniowy, który nie zajmuje wiele miejsca, a jednocześnie mieści w sobie filtry o odpowiedniej gęstości i dużej powierzchni materiału filtrującego. Skrzynia zawiera nadający się do mycia filtr wstępny dla ochrony zasadniczych filtrów przez zanieczyszczeniami i prowadnice do włożenia 2 filtrów plisowanych.

W systemie VASCO można wybrać stopień zabezpieczania przed smogiem, uwzględniający rodzaj zanieczyszczenia występujący w danej okolicy. Podstawowy filtr antysmogowy to cleanAirFilter ISO ePM1 80%, który jest dobrym rozwiązaniem dla większość obszarów, ponieważ chroni przed smogiem pochodzącym z niskiej emisji, czyli ze spalania węgla, drewna i śmieci w domowych paleniskach. Drugim filtrem systemu VASCO SILENT VENTILATION jest cleanAirFilter NOx, SOx, rekomendowany mieszkańcom dużych, zakorkowanych aglomeracji miejskich i obszarów sąsiadujących z fabrykami czy autostradami. Filtr ma też właściwości przeciwzapachowe.

Wentylacja mechaniczna z czujnikiem CO2

Z pozoru wydawałoby się, że regularne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien wystarczy, aby zapewnić stały przepływ powietrza w naszych domach. Nic bardziej mylnego. To rekuperacja chroni domowników przed złą cyrkulacją powietrza. Dzięki niej cały dom może być wypełniony świeżym powietrzem o niskiej zawartości dwutlenku węgla. Bowiem w niedostatecznie wentylowanym pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie, wzrasta nie tylko stężenie CO2, ale również innych niepożądanych związków chemicznych, takich jak formaldehyd czy np. tlenek azotu, który powstaje podczas palenia tytoniu oraz w pomieszczeniach wyposażonych w kominki grzewcze. Gromadzące się w budynkach substancje mają niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. System VASCO SILENT VENTILATION wyposażony w czujnik dwutlenku węgla, reguluje intensywność pracy wentylacji w zależności od zmian stężenia CO2 w pomieszczeniu, w którym jest umieszczony.

Warto też wiedzieć, że to od ilości osób przebywających na co dzień w danym pomieszczeniu zależy poziom stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. W przypadku wzrostu poziomu rekuperator zwiększa obroty, aż do osiągnięcia założonego, komfortowego poziomu stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Zmiany poziomu obrotów wentylatorów dokonywane są w sposób płynny, a kontrola poziomu zawartości CO2 wykonywana jest co 3 minuty. Nowoczesna wentylacja mechaniczna, taka jak system VASCO została tak zaprojektowana, aby czujnik łączył się z rekuperatorem radiowo, a do jego zasilania wystarczy 230V.

Nawilżacz kanałowy

Suche powietrze to także jeden z problemów, z jakimi spotykamy się zimą. Nie wynika on jednak z działania rekuperacji. Wysusza je intensywne wietrzenie domu, czyli wymiana powietrza na świeże z zewnątrz. Sam system wentylacji mechanicznej pozwala na intensywną wymianę powietrza podczas mrozów, ponieważ nie generuje przy tym strat ciepła. Niestety na skutek tego procesu obniża się wilgotność powietrza w domu. Na szczęście producenci systemów rekuperacji znaleźli sposób na rozwiązanie tego problemu.

Przykładem może być np. nawilżacz kanałowy VASCO, który jest dodatkowym elementem systemu VASCO SILENT VENTILATION. Montuje się go na poziomym odcinku kanału nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń. Ma on za zadanie podnieść wilgotność powietrza w taki sposób, aby utrzymać jej stabilny, zdrowy i komfortowy dla mieszkańców poziom (przyjmuje się, że powinien on oscylować pomiędzy 40-60% przy temperaturze 18-20 stopni). Tę funkcję nawilżacz wykonuje dzięki odparowywaniu wody na dużej powierzchni matrycy z włókna szklanego, która jest umieszczona w jego wnętrzu.

Urządzenie musi być na stałe podłączone do wody i kanalizacji, przy czym ilość pobieranej wody jest ściśle kontrolowana przez sterowanie wykorzystujące czujnik kanałowy za nawilżaczem i sterownik naścienny w pomieszczeniu referencyjnym, np. w salonie. Nawilżacz kanałowy zamontowany na kanale nawiewu dostarcza powietrze o optymalnej wilgotności do wszystkich pomieszczeń domu, które tego wymagają, a precyzyjne dozowanie wody, wraz z czujnikami i sterowaniem gwarantuje stały poziom wilgotności powietrza wewnątrz domu. Jak zatem widać, wentylacja mechaniczna zimą może sprzyjać zdrowiu domowników i ich komfortowi na wiele sposobów.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe