Jakie kury nioski wybrać do przydomowego chowu na wolnym wybiegu? 2 propozycje
Przydomowa skromna "ferma" drobiu to świetny sposób na świeże jaja oraz wysokiej jakości mięso. Musisz tylko pamiętać, że nie każda rasa kur sprawdzi się w takiej hodowli. Niedostosowanie rasy do charakteru hodowli może wpłynąć na rezultat, co z kolei może wpłynąć na opłacalność naszej inwestycji. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać idealne kury nioski do przydomowego chowu. Poznasz kilka czynników ważnych przy wyborze kur oraz kilka propozycji ras nadających się do tego typu hodowli. Dzięki temu Twoja hodowla będzie sprawiać Ci radość i zapewniać wymierne rezultaty. Zapraszamy!
Nieśność kur i nie tylko, czyli co musisz wziąć pod uwagę przy wyborze rasy kur do przydomowego chowu? 6 czynników
Najważniejszą sprawą, z którą musisz się zapoznać przy zakupie kury, jest nieśność danej rasy. To parametr decydujący o wydajności Twojej hodowli. Im wyższa nieśność, tym lepiej. Ale pamiętaj, że to nie wszystko. Informacje dotyczące nieśności przedstawiane w opisach, czy na różnych stronach są podawane z uwzględnieniem zapewnienia kurze idealnych warunków chowu. Jeśli będziesz chciał osiągnąć takie rezultaty, to warto zapoznać się z wymaganiami, jakie będziesz musiał spełnić. Przed zakupem dowolnej rasy kury nioski powinieneś pozyskać kompleksowe dane dotyczące warunków hodowli takiej kury. Może się wtedy okazać, że dana rasa kur niosek nie sprawdzi się w przypadku Twoich warunków. W takim wypadku przejdź do poszukiwania innej rasy.
Przy takiej kompleksowej analizie wymagań kur musisz uwzględnić odporność na choroby i niekorzystne warunki środowiska oraz zdrowotność kury. Następnie dowiedz się, jakie dana rasa kur ma wymagania w obszarze budynków hodowlanych. Przy Twojej małej przydomowej hodowli będzie to szczególnie ważne. Zapewne nie dysponujesz profesjonalnie wyposażonym kurnikiem i nie chciałbyś inwestować kilku tysięcy w doposażenie budynku. Sprawdź, czy Twój budynek spełnia wymagania określonej rasy kury nioski, a unikniesz strat finansowych, czy niezadowolenia z prowadzonej hodowli.
Ostatnim elementem, który musisz wziąć pod uwagę, są wymagania pokarmowe. Pamiętaj, że sprawdzona na początku nieśność jest określana dla kur, które mają zapewnione odpowiedniej jakości pokarmy i warunki. To 2 niezbędne składniki przy osiąganiu satysfakcjonującej nieśności. Uwzględnij to przy wyborze rasy kur niosek, a Twoja hodowla będzie maksymalnie wydajna.
1. Zielononóżka kuropatwiana
To bardzo popularna rasa w gospodarstwach ekologicznych. Kury nioski tej rasy znoszą około 160 jajek rocznie. Ponadto do osiągnięcia takiej wydajności kur nie musisz spełniać wyśrubowanych wymagań. Zielononóżki kuropatwiane są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie są szczególnie wybredne, jeśli chodzi o pokarm. To sprawia, że są świetnym wyborem do przydomowej hodowli.
2. Żółtonóżka kuropatwiana
To kolejna rasa wyhodowna w Polsce. Ma bardzo podobne cechy jak wspomniana wyżej zielononóżka kuropatwiana. Warto wspomnieć, że zarówno zielononóżka, jak i żółtonóżka to polskie rasy. To właśnie sprawia, że świetnie odnajdują się w polskich przydomowych hodowlach.
Podsumowanie
Przydomowa hodowla kur to najlepszy sposób na pozyskiwanie świeżych jaj i jakościowego mięsa. Pamiętaj tylko, że założenie nawet najmniejszej hodowli wymaga dokładnego przemyślenia tego tematu. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej rasy kury nioski, która zadowoli Cię nieśnością i wpasuje się w Twoje warunki. Przy doborze tej idealnej rasy uwzględnij wskazówki poznane w dzisiejszym poradniku, a z pewnością będziesz zadowolony z zakupu. Sprawdź sam!
Artykuł sponsorowany
źródło: pieknydom24.pl