Jaki kolor i kształt fugi wybrać?
Zaczniemy od najważniejszej i prostej zasady, jeśli spoina ma barwę podobną bądź identyczną jak cegła, uzyskamy efekt spójnej powierzchni, podobnej do jednolitego wykończenia. Natomiast fuga w kolorze innym niż materiał elewacyjny, kontrastuje z cegłami i przez to podkreśla ich wzór w murze, „wydobywając” z nich to co najlepsze/lub najgorsze na powierzchnię.
Producenci zapraw oferują bogaty wybór kolorów, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie. Można do tego wykorzystać wzorniki, „przymierzając” i próbując w hurtowni do wybranej przez nas cegły. Pomocne są też wirtualne narzędzia doboru kolorów, dostępne na stronach niektórych producentów, ale metodą prób i błędów na małym odcinku ceglanej sciany. Jak się nam nie spodoba, to zmienimy.
Fuga równie ważna co cegła
Murując elewację, ogrodzenie i elementy małej architektury bądź wykańczając cegłą wnętrza, najczęściej skupiamy się na kolorze oraz strukturze materiału. Fugi dobieramy na końcu i często mało uważnie, nie zawsze zdając sobie sprawę, że to właśnie ten element wpływa w dużej mierze na końcowy efekt, definiując estetykę muru. Te same cegły mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od rodzaju, a przede wszystkim od koloru spoiny i jego relacji z barwą oraz typem cegły. Na dekoracyjność muru można wpływać także poprzez kształt spoiny, od wklęsłej, przez zlicowaną z murem, po wypukłą, wystającą ponad cegły.
Więcej na stronie pieknydom24.pl w zakładce ściany i podłogi.
źródło: pieknydom24.pl