Jaki jest minimalny wkład własny w różnych bankach?
Wkład własny przy braniu kredytu hipotecznego to dla instytucji udzielającej finansowania bardzo ważna kwestia. Świadczy o rzetelności klienta i zapewnia o jego zdolności do spłacenia zobowiązania. Obecnie minimalna kwota, jaką trzeba zgromadzić przed zaciągnięciem pożyczki, jest znacznie wyższa niż kilkanaście lat temu. Dowiedz się, na jakim poziomie kształtuje się wysokość wkładu własnego w różnych bankach.
Czym jest wkład własny?
Wkład własny to inaczej kwota, jaką muszą dysponować osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu hipotecznego na kupno mieszkania lub budowę domu. Ta minimalna suma pieniędzy stanowi dla banku potwierdzenie, że dany klient jest wiarygodny i będzie w stanie spłacić zobowiązanie finansowe. W przypadku zakupu mieszkania wkład własny stanowi pewną część jego ceny. Przy stawianiu domu wysokość kwoty oblicza się na podstawie przygotowanego wcześniej kosztorysu.
Ilość pieniędzy, jaką należy zgromadzić, określa się procentowo. Wartość minimalnego wkładu własnego definiuje Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Głównym założeniem dokumentu jest zagwarantowanie stabilności na rynku kredytowym.
Które banki oferują kredyt z wkładem własnym 20%?
Jeszcze kilka lat temu rekomendowana dla instytucji finansowych kwota wkładu własnego wynosiła zaledwie 5% wartości nabywanej nieruchomości. Od 2017 roku osoby zainteresowane kredytem hipotecznym na ogół muszą liczyć się z koniecznością uzbierania aż 20% ceny mieszkania czy domu. Według KNF przestrzeganie tych zaleceń ma szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z większymi wydatkami na obsługę zadłużenia przez kredytobiorców w związku z rosnącą inflacją i podwyżkami stóp procentowych.
Wkład własny na poziomie 20% jest wymagany m.in. w instytucjach takich jak:
● Bank Pocztowy;
● Bank Ochrony Środowiska;
● Citi Handlowy;
● ING Bank Śląski;
● BNP Paribas.
Warto pamiętać, że banki znacznie przychylniej patrzą na klientów, którzy zgromadzili znaczniejszą sumę. Im więcej kapitału ktoś jest w stanie zainwestować z własnej kieszeni, tym wyższe prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.
Które banki oferują kredyt z wkładem własnym 10%?
Niektóre instytucje finansowe decydują się na udzielenie zobowiązania osobom dysponującym 10-procentowym wkładem własnym. Takie udogodnienie najczęściej wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków w postaci ubezpieczenia kredytu hipotecznego.
Jest to obowiązkowa opłata, która ma zabezpieczać bank przed ryzykiem ponoszonym w związku z udzieleniem pożyczki. Niektóre instytucje, jak np. Bank Millennium czy mBank, pokrywają koszt polisy samodzielnie. W poszukiwaniu atrakcyjnych ofert warto sprawdzić ranking najlepszych kredytów mieszkaniowych.
Oto banki, które godzą się na finansowanie zakupu mieszkania czy domu z minimalnym wkładem własnym na poziomie 10%:
● Alior Bank;
● Bank Polskie Spółdzielczości;
● Credit Agricole;
● mBank;
● Bank Millenium;
● Pekao SA;
● PKO Bank Polski;
● Santander Bank Polska.
Wkład własny w postaci gotówki to najpopularniejsza forma gromadzenia kapitału. Mimo to warto wiedzieć, że banki mogą uwzględnić m.in. również grunt lub inną nieruchomość, darowiznę, zadatek, środki zgromadzone na koncie emerytalnym czy w PPK.
źródło: pieknydom24.pl