Jaką baterię łazienkową wybrać, by zmniejszyć opłaty za wodę
Wysokie rachunki za wodę to tylko jeden z powodów, dla których coraz więcej z nas ogranicza jej zużycie. Poza tak popularnymi sposobami jak montaż liczników czy zakręcanie kranu w trakcie mycia zębów warto zainwestować w dodatkowe rozwiązania, np. nowoczesne baterie łazienkowe.
O tym jakie produkty wybrać by zaoszczędzić opowiada Monika Wojdak, Product Manager firmy Invena S.A.
Ograniczenie poboru wody nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, ale też pozwala obniżyć rachunki za każdy zużyty litr oraz odprowadzane ścieki. Większość z nas stara się stosować do podstawowych zasad pozwalających na zmniejszenie opłat, jednak nie wszyscy wiedzą, że coraz częściej z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia. Uznani producenci od lat stosują w swoich produktach rozwiązania, które pozwalają na ograniczenie zużycia wody. Jaką baterię łazienkową wybrać, by zaoszczędzić?
Sprytne pierścienie
Na zużycie wody istotnie wpływa jej przepływ. Aby go zmniejszyć warto zarówno w kuchni jak i w łazience zamontować baterię z aeratorem. To niepozorne urządzenie to nic innego jak specjalny pierścień z systemem sitek lub komór, który jest zamontowany w wylewce kranu. Siateczka sprawia, że na wypływającą wodę wywierane jest podciśnienie, dzięki czemu zasysane powietrze miesza się z nią równocześnie ograniczając przepływ. Jednocześnie aerator podnosi ciśnienie w instalacji i tym samym optycznie zwiększa strumień wody, choć w rzeczywistości zużycie jest od ok. 15 do nawet 60 procent mniejsze. Dodatkowo ukierunkowuje on strugę, dzięki czemu nie rozpryskuje się ona na boki, np. w trakcie mycia rąk czy naczyń - podpowiada Monika Wojdak, ekspert firmy Invena S.A. Dzięki aeratorowi czteroosobowa rodzina jest w stanie zmniejszyć rachunki za wodę nawet o 150 zł rocznie. Uznani producenci od dawna stosują to rozwiązanie w oferowanych przez siebie produktach. Przykładem może być bateria umywalkowa Merida Exe firmy Invena. Co ważne zamontowany w niej napowietrzacz został wykonany z silikonu, który w odróżnieniu od metalu jest znacznie łatwiejszy w czyszczeniu, gdyż dużo wolniej osadza się na nim kamień. [[[zdjecie,7541,duze]]]
Inteligentne fotokomórki
Nawet najbardziej inteligentne produkty nie pomogą nam zmniejszyć zużycia wody, jeśli nie będziemy pamiętali o dokładnym zakręceniu kranu. Problem ten dotyka szczególnie dzieci, które często nie mają wystarczająco dużo siły a także osób, które żyją w pospiechu i są rozkojarzone. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydają się urządzenia wyposażone w czujnik podczerwieni, np. baterie bezdotykowe Tweed Smart marki Invena. Dzięki elektrycznemu sterowaniu strumień wydostaje się z takiego urządzenia tylko wtedy, gdy podstawimy pod nie ręce. Ich odsunięcie powoduje natychmiastowe wyłączenie baterii. Tym samym woda używana jest tylko wtedy, gdy faktycznie jej potrzebujemy - zauważa ekspert firmy Invena. W najnowocześniejszych produktach możliwe jest także zaprogramowanie siły strumienia i temperatury, co również wpływa na zmniejszenie rachunków. Co ważne urządzenia Tweed Smart nie muszą być podłączone do instalacji elektrycznej, gdyż producent w komplecie dołącza do nich baterie. Ich atutem jest prosta wymiana i długa, bo aż dwuletnia żywotność. [[[zdjecie,7540,duze]]]
Choć każdy z nas zdaje sobie sprawę z potrzeby oszczędzania wody, pośpiech i roztargnienie powodują, że często zapominamy o podstawowych zasadach pozwalających na znaczne zmniejszenie jej zużycia. Na szczęście z pomocą przychodzą nam producenci armatury łazienkowej i kuchennej. Dzięki zastosowanym przez nich rozwiązaniom nie tylko chronimy środowisko, ale przede wszystkim nie obciążamy nadmiernie domowego budżetu.
źródło: invena/pięknydom24.pl