Jak zastąpić naturalne drewno w aranżacji wnętrz - najnowsze rozwiązania i bogactwo inspiracji
Luksus i elegancja, ale też domowe ciepło. Tak kojarzy się drewno, które chętnie przenosimy do wnętrz mieszkań. Nie zawsze jednak możemy wykorzystać ten materiał w jego naturalnej formie. Doskonałym zamiennikiem są płytki ceramiczne. Teraz zastąpimy nimi nie tylko drewnianą podłogę!
Odporność na zużycie, łatwość w utrzymaniu czystości, właściwości materiału, a często także cena decydują o tym, że zamiast na naturalne drewno, decydujemy się na płytki ceramiczne imitujące drewniane elementy. Nie musimy przy tym rezygnować z tego co w drewnie najciekawsze, czyli jego barw, struktur i faktur. Stąd kolekcje płytek ceramicznych nawiązujące do drewna cieszą się niesłabnącą popularnością. Do tej pory mogliśmy wśród nich znaleźć głównie gładkie płytki ścienne lub podłogowe, stanowiące bazę całej aranżacji. Jednakże inspiracje drewnem zaprowadziły projektantów płytek znacznie dalej. Teraz, dostępna jest szeroka gama płytek strukturalnych, mozaik i dekorów różnych rozmiarów i kształtów, imitujących różnorodne gatunki drewna i dające ogromne możliwości i niepowtarzalne efekty aranżacyjne.
Bogactwo drewnianych wzorów
Jednym z ciekawszych elementów są płytki imitujące drewniane panele ścienne, które potęgują wrażenie luksusowego wnętrza. W kolorze surowego drewna lub malowanego na biało mogą kontrastować z resztą ścian lub z nimi współgrać. Są one elementem najnowszej kolekcji Royal Place marki Tubądzin, w której znajdziemy także strukturalne płytki ścienne, odzwierciedlające misternie ułożoną, drobną drewnianą kostkę. Sprawiają niesamowite wrażenie, tym bardziej, że drewno w takiej formie było dotąd charakterystyczne raczej dla podłóg. Z kolei płytki o strukturze linearnej odbierają drewnianej naturze nieco dosłowności i są doskonałym elementem do stworzenia aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych. Wariacją na temat drewna są mozaiki o linii falistej - taki efekt trudno byłoby osiągnąć na naturalnym drewnie. Z kolei na podłogę położymy nie tylko matowe płytki inspirowane dużymi drewnianymi panelami. Projektanci zadbali bowiem nawet o takie oryginalne rozwiązania jak mała, matowa kosta drewniana, ukłdana pomiędzy gładkimi białymi płytkami. [[[zdjecie,8740,duze]]]
Sztuka (z) drewna
Ceramika daje także możliwość stworzenia przepięknych, drobnych elementów dekoracyjnych odzwierciedlających naturę drewna. Misternie pleciona jakby drewniana lina, to mozaika ścienna z kolekcji Larda. Daje niesamowity efekt aranżacyjny - dominuje w całej kompozycji, ale jednocześnie jest wyważona i subtelna. Element ten inspirowany był pięknie wykonanymi żeliwnymi kratami w pałacowych oknach.
Zmienne oblicza drewna
Również pozostając przy klasycznych formatach, możemy nieco zaszaleć z drewnem i jego kolorystyką. Pozwolą nam na to np. matowe płytki imitujące bieloną deskę w lekkich odcieniach szarości, takie jak w kolekcji Timbre, które tworzą chłodny, surowy ale lekki klimat lub płytki z połyskiem będące dosłownym odzwierciedleniem naturalnego drewna z jego pełnym usłojeniem o mocnej fakturze. Znajdziemy je w kolekcji Terrane, która pozwala na stworzenie wnętrza ciepłego z ciężkim drewnianym akcentem, mocno odwołującego się do natury. [[[zdjecie,8741,duze]]]
źródło: tubądzin/pięknydom24.pl